30.11.2009

سایت‌های غنی‌سازی از این به بعد در دل کوه ساخته می‌شود

خبرآنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصمیم هیئت دولت برای تأسیس 10 سایت هسته‌ای جدید در کشور، اعلام کرد : 5 سایت را بنا به دستور رئیس جمهور تعیین کردیم و از این به بعد سایت‌های غنی سازی ما سایت‌های بازی نخواهند بود بلکه در دل کوه ساخته می‌شوند.

به گزارش فارس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور روز گذشته در حاشیه نشست هیئت دولت گفت: هر کدام از این سایت‌ها توانایی تامین سوخت یک نیروگاه به اندازه نیروگاه بوشهر را خواهد داشت.

معاون رئیس جمهور گفت: 5 سایت دیگر را هم در صدد شناسایی هستیم که در اکناف و اطراف ایران منتشر خواهد بود و در یک جا جمع نخواهد بود و در دل کوه ساخته می شود.

صالحی خاطر نشان کرد: این سایت ها طوری ساخته خواهند شد که از هر نوع حمله‌ای، ایمن باشند و پدافند غیرعامل را بعنوان عامل اصلی در تاسیس این سایت ها در نظر خواهیم گرفت.

وی گفت: خوشبختانه آن 5 سایتی را که رئیس جمهور دستور داده ، مقدمات آنها فراهم شده است و شناسایی شده‌اند و همانطور که رو به جلو می رویم به اقتضای زمان و مکان برای ملت عزیز و بزرگوار ایران در این خصوص اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: ایران اعتمادسازی کرد اما متاسفیم چنین پاسخی از 1+5 دریافت کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: بنا نداشتم که تعداد زیادی سایت همانند سایت نطنز داشته باشیم و بسازیم اما گویا غرب نمی خواهد که پیام صلح امیز ایران را درک کند و این رفتاری که از خودش نشان داد رفتاری بود که سبب شد دولت امروز مصوبه ای را بگذراند که ما 10 سایت همانند سایت نطنز داشته باشیم.

وی افزود : با این کار از این به بعد با اطمینان خاطر بیشتری نسبت به تامین سوخت هسته ای راکتورهایی که در آینده خواهیم ساخت جلو می رویم ، چون هر رآکتوری زمان زیادی می طلبد که ساخته شود و برای ساخت این سایت ها هم باید پیش بینی های لازم را بکنیم و وقتی نیروگاه ساخته شد آمادگی تامین سوخت آن را هم داشته باشیم.
وی اظهار داشت: ایران عضو NPT است، بازرسان اژانس همواره از تاسیسات ما بازدید می کنند، همه تاسیسات هسته ای ما زیر نظارت آژانس است، مواد هسته ای ما زیر نظر آژانس حسابرسی می شود.

معاون رئیس جمهور گفت: کشوری خارج از NPT است و بمب هم ساخته است اما تعجب می کنم ایران که بمب را تحریم کرده است و آژانس هم بازرسی می کند و اینگونه با کشورمان رفتار می شود.

صالحی تاکید کرد: پاسخی که دولت جمهوری اسلامی ایران امشب با این مصوبه داد پاسخ محکمی است مبنی بر اینکه این ملت ایستاده است و لحظه ای از حق خودش عدول نخواهد کرد.

صالحی خاطرنشان کرد: از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستیم اورانیوم ( با غنای 20 درصد) سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران را تامین کند و آنهایی که صاحب تخصص هستند می دانند که چقدر پیام در همین خواست ما از اژانس مستتر است و نشان دهنده شفاف‌سازی ماست و الا ما توانایی تولید این سوخت را داریم و در روز چهارشنبه موضوع سوخت در دولت مطرح خواهد شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates