26.12.2009

بازگشت آرامش به خیابان مرکزی تهران در عصر روز تاسوعا

بی‌بی‌سی: مناطق مرکزی شهر تهران در حوالی خیابان انقلاب که صبح امروز شاهد درگیری های پراکنده ای بین مردم و نیروهای انتظامی بود، آرام گزارش شده است.

صبح روز شنبه پنجم دی مصادف با روز تاسوعا، درگیری هایی بین معترضان و نیروهای انتظامی در خیابان انقلاب، از میدان امام حسین تا میدان انقلاب رخ داده بود اما شاهدان عینی می گویند که شرایط به حالت عادی برگشته است.

یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که صبح روز شنبه یک گروه حدود هزار نفری در میدان امام حسین جمع شده بودند اما یگان ویژه نیروی انتظامی و ماموران موتور سوار به سمت آنها حرکت کرده تا آنها را متفرق کنند که درگیری های پراکنده ای رخ داد.

به گفته این شاهد عینی، بعد از دخالت پلیس، معترضان تصمیم گرفتند که روز عاشورا اعتراض خود را نشان دهند و با این تصمیم متفرق شدند.

سهام الدین بورقانی روزنامه نگار نیز که مسیر میدان امام حسین به میدان انقلاب را طی کرده به بی بی سی فارسی گفت که حدود ساعت سه بعد از ظهر، رفت و آمد در این خیابان عادی بوده است.

در حالی که در صبح روز تاسوعا خیابان انقلاب نیروهای انتظامی حضور پررنگی داشتند و درگیری هایی بین آنها و معترضان رخ داده بود، اما آقای بورقانی گفت که در مسیر خیابان انقلاب، خیابان کارگر و بلوار کشاورز هیچ نیروی انتظامی غیر از پلیس راهنمایی و رانندگی ندیده است.

درگیری های پراکنده در روز تاسوعا

صبح روز شنبه در جریان برگزاری مراسم تاسوعا درگیری هایی بین معترضان و ماموران انتظامی در اطراف میدان امام حسین و میدان فردوسی رخ داده بود.

این درگیریها در مناطق مرکزی شهر تهران در حوالی میدان امام حسین، پل چوبی، میدان فردوسی و چهار راه ولی عصر بین عزاداران و نیروهای انتظامی و لباس شخصی ها گزارش شده است.

یک شاهد عینی به بی بی سی گفت که اعضای یک دسته عزاداری در حوالی پل چوبی اقدام به سردادن شعار کردند که با واکنش نیروی انتظامی مواجه شدند. پس از آن، دسته های دیگر عزاداری که در مسیر حرکت می کردند، در اعتراض به نحوه برخورد نیروی انتظامی، شعارهای ضد حکومتی سر دادند و بعد از این اتفاق، دامنه درگیری گسترده تر شد.

گزارشهایی نیز از پرتاپ گاز اشک آور منتشر شده که ماموران انتظامی برای متفرق کردن معترضان شلیک کرده اند.

پیش از این نیز یک شاهد عینی به بی بی سی گفت که “در ساعت نه صبح که از طرف میدان آزادی به سمت میدان فرودسی می رفتم دو طرف خیابان پر بود از مامواران انتظامی.”

به گفته این شاهد عینی، در این ساعت تعداد ماموران بسیار چشم گیر بود.

این شاهد عینی همچنین گفت که با وجود حضور گسترده نیروهای انتظامی در حاشیه خیابان آزادی و انقلاب، سطخ شهر بسیار خلوت بود و اثری از تجمع و هیات های عزاداری نبود.

گزارش شده که در میدان انقلاب ترافیک شدیدی وجود دارد به این دلیل که بسیاری از مردم با ماشین به خیابانها آمده اند و برخی نیز به نشانه اعتراض بوق می زنند.

یک شاهد عینی می گوید که “پیاده روهای حوالی خیابان و میدان انقلاب در کنترل نیروی انتظامی است و ماموران هر کسی را که کند راه می رفت و یا می ایستاد با باتوم می زنند.”

نیروی انتظامی پیش از آغاز محرم از هیات های مذهبی خواسته بود مانع از حرکت گروهی مردم پشت سر دسته های عزاداری شوند و برای جلوگیری از “بی نظمی و راهبندان” قبل از حرکت دسته های عزاداری، مسیر حرکت خود را به نیروی انتظامی اعلام کنند.

نیروی انتظامی دستور العملی به تمامی هیات های مذهبی و دسته های عزاداری برای چگونگی برگزاری مراسم عزاداری داده بود اما گزارش شده که از برخی هیات های مذهبی و دسته های عزاداری نیز خواسته بود که روز تاسوعا به خیابان نیایند.

پیش از ایام محرم نیروی انتظامی هشدار داده بود که اگر کسانی در حاشیه عزاداری محرم دست به “کارهای خلاف امنیت” بزنند آنهار را دستگیر خواهد کرد.

همزمان با برگزاری تاسوعا، خبرگزاری دانشجویان ایران از قول سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی نوشته: سیاست نیروی انتظامی در برخورد با اغتشاشات کاربرد خشونت حداقلی است.

آقای احمدی مقدم در عین حال تاکید کرده که “آنجایی که این اغتشاشات به تخریب و آشوب کشیده شود، با قاطعیت برخورد می کنیم و قاطعیت به این معنی است که لیدرها را شناسایی و بازداشت می کنیم.”

به گفته فرمانده نیروی انتظامی، “این نوع برخورد نیروی انتظامی منجر به کاهش رفتارهای غیرقانونی در کشور شده است.”

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates