29.12.2009

بازداشت‌ دهها نفر از فعالان سیاسی و مدنی در ایران

دویچه وله: بازداشت فعالان سیاسی در ایران ادامه دارد. علاوه‌بر مشاوران نزدیک موسوی و خاتمی، برخی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب و تعدادی از فعالین مدنی و سیاسی مستقل نیز روز دوشنبه در تهران و شهرستان‌ها بازداشت شده‌اند.

منابع نزدیک به اصلاح‌طلبان گزارش داده‌اند، ابوالفضل قدیانی از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مقارن ظهر دوشنبه (۷ دی/۲۸ دسامبر) بازداشت شده است. وبسایت خبری “پارلمان نیوز” گزارش داده ماموران امنیتی برای بازداشت محسن آرمین، سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب به منزل وی مراجعه کرده‌اند که به دلیل عدم حضور در منزل هنوز دستگیر نشده است.

پایگاه خبری “پارلمان‌نیوز” همچنین از بازداشت مجدد سیدابوالفضل موسویان، دبیر اجرایی “مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم” خبر داده است. او شب گذشته بازداشت و با قرار کفالت آزاد شده بود، اما صبح دوشنبه بار دیگر احضار و بازداشت شد.

پیش از ظهر روز دوشنبه گزارش‌ها حاکی از بازداشت تعدادی دیگر از اعضای مجمع محققین و مدرسین بود. صبح امروز گفته می‌شد سید حسین موسوی تبریزی، رئیس مجمع محققین و مدرسین نیز جزو بازداشت‌شدگان است، اما این خبر بعد تکذیب شد.

حشمت‌الله طبرزدی، هاله‌ سحابی، دختر مهندس عزت‌الله سحابی و محمد طاهری فرزند آیت‌الله طاهری، امام جمعه سابق اصفهان، از جمله‌ی دیگر بازداشت‌شدگان روز دوشنبه است.

ابعاد گسترده‌ی بازداشت‌ها

بنابر گزارش‌هایی که به دویچه وله رسیده ابعاد دستگیری‌ها در ایران گسترده‌تر است و علاوه بر اصلاح‌طلبان و فعالان سیاسی شناخته‌شده، شماری دیگر از فعالان مدنی و سیاسی نیز بازداشت شده‌ا‌ند.

در یک مورد ماموران امنیتی صبح روز دوشنبه با مراجعه به منزل خانم مهین فهیمی، از مادران صلح، او و فرزندش امید منتظری را بازداشت می‌کنند. مهین فهیمی و امید منتظری، همسر و فرزند حمید منتظری از قربانیان اعدام‌های سیاسی دسته‌جمعی در سال ۱۳۶۷ است. همراه این مادر و فرزند، جوان دیگری به نام اردوان تراکمه نیز بازداشت شده است.

از نیمه‌شب گذشته تاکنون بیش از ده نفر از فعالان سیاسی شناخته‌شده دستگیر شده‌اند. فروزنده، مسئول دفتر مهندس موسوی، محمد باقریان، مشاور ارشد وی، و قربان بهزادیان‌نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی مهندس موسوی از جمله بازداشت‌شدگان هستند.

مرتضی حاجی و رسولی از مسئولین “بنیاد باران” نیز جزو دستگیرشدگان هستند. آقای حاجی وزیر آموزش و پرورش در کابینه‌ی سید محمد خاتمی بود. بیناد فرهنگی باران نیز متعلق به محمد خاتمی است.

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران و خواهرزاده‌ی وی لیلا توسلی، از جمله‌ی بازداشت‌شدگان صبح روز دوشنبه در ایران هستند.

عمادالدین باقی، نویسنده و روزنامه‌نگار نیز صبح دوشنبه بازداشت شده است. بنابر گزارش‌ها ماموران پس از بازداشت آقای باقی به بازرسی دفتر نشریه “ایراندخت” پرداختند. به گزارش وبسایت نوروز، وابسته به جبهه مشارکت، ماموران پس از تفتیش دفتر نشریه، تمامی کیس‌های کامپیوتر این دفتر را ضبط و با خود بردند.

پایگاه خبری “ادوارنیوز” نوشته است ماموران امنیتی در جریان بازداشت و تفتیش منزل عمادالدین باقی به همسر و فرزندان وی توهین کرده و اقدام به فحاشی کرده و وی را به مرگ تهدید کردند. همچنین هنگامی که آقای باقی به فرزندان خود گفته است که «در زندان محکم می‌ایستم» ماموران بازداشت او خطاب به خانواده‌ باقی گفته‌اند که «آنقدر عمر نمی‌کند که ایستادگی کند».

آمار متفاوت بازداشت‌شدگان عاشورا

در این میان گزارش‌های متفاوتی درباره‌ی شمار بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های روز عاشورا در تهران منتشر شده است. نیروی انتظامی اعلام كرده كه ۳۰۰ نفر در اغتشاشات دیروز بازداشت شدند، اما منابع مستقل از بازداشت دست‌کم ۵۰۰ نفر در روز عاشورا در تهران خبر می‌دهند.

شمار کشته‌شدگان حوادث روز عاشورا نیز متفاوت اعلام شده است. نیروی انتظامی شمار کشته‌ها را ۶ نفر اعلام کرده، در حالی که “شورای عالی امنیتی ملی” این تعداد ۸ نفر می‌داند. خبرگزاری‌های خارجی از رقم ۹ تا ۱۵ نفر یاد می‌کنند.

هم‌چنین یک خبرنگار خارجی سوری‌تبار به نام “رضا الباشا” که خبرنگار تلویزیون دبی در تهران است مفقود شده است. وبسایت خبری “تابناک” روز دوشنبه نوشت، پیگیری‌های اداره کل مطبوعات و رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی و دیگر طرف‌های مسئول تاکنون نتیجه‌ی در بر نداشته است و وضعیت وی هم چنان تا این لحظه نامعلوم است.

خبر ناپدید شدن این خبرنگار از سوی خبرگزاری‌های خارجی نیز منعکس شده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates