31.03.2010

احتمال وقوع یک اتفاق مهم در اوایل سال

بازتاب: ماجرای هدفمند کردن یارانه ها و اختلاف 20 هزار میلیارد تومانی دولت و مجلس ،گویا قرار نیست به این زودی ها تمام شود.

به گزارش عصر ایران ، از قرار معلوم ، دولت دهم که از عدم اختصاص 40 هزار میلیارد دلار بسیار ناراضی است – و حتی محمود احمدی نژاد هم صراحتاً اعلام کرده است که قانون هدفمندی را اجرا نمی کند – می خواهد در قالب متمم بودجه به هدف خود برسد و رایزنی هایی در این باره درحال انجام است.

در همین خصوص رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن حمایت از دولت و با اشاره به اینکه مصوبه مجلس مبنی بر اختصاص 20 هزارمیلیارد تومان برای اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها در سال 89 کافی نیست به خبرنگار عصرایران گفت:”به زودی دولت لایحه متمم بودجه سال 89 را به مجلس ارائه می دهد.”

درصورتی که این اتفاق صورت بگیرد با توجه به اینکه تنها چند روز از آغاز سال 89 سپری شده است اتفاقی نادر در طول تاریخ بودجه نویسی صورت می گیرد که با گذشت چند هفته از تصویب بودجه سال متمم بودجه همان سال به مجلس ارائه شود. پیشتر رهبر انقلاب ، دولت را به تبعیت از قانون مصوب مجلس درباره قانون هدفمندی یارانه ها دعوت کرده است و به نظر می رسد با این تذکر رهبری ، دولت در صدد است هدف خود را از طریق ارائه متمم پیگیری کند.

ارسلان فتحی پور ،رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره اجرای هدفمند کردن یارانه ها با توجه به انتقاد دولت مبنی بر لحاظ نشدن نظرش در تصویب این لایحه در مجلس تاکید کرد: برای هدفمند کردن یارانه ها 20 هزار میلیارد تومان از سوی مجلس تصویب شد که این رقم کفاف نخواهد داد و در راه حمایت از تولید و حمایت از طبقات پایین این مبلغ نمی تواند پوشش لازم را بدهد.
وی گفت: از دولت می خواهیم لایحه متمم بودجه 89 را به مجلس ارائه دهد تا در اوایل سال ما آن را تصویب کنیم تا در مبارزه با رکود آمادگی لازم را داشته باشیم.

فتحی پور افزود: از دولت درخواست کرده ایم که به زودی لایحه متمم را به مجلس ارائه دهد و من فکر می کنم 20 هزار میلیارد دیگر نیاز است تا اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها به خوبی صورت بگیرد.

وی در رابطه با نرخ تورم در سال 89 نیز گفت: من در سال 89 فقط تورم انتظاری را پیش بینی می کنم که دوستان دارند ایجاد می کنند و تورم واقعی نخواهیم داشت و فکر می کنم الان 13درصد تورم داریم که به 14 درصد می رسد .

موضوع ارائه متمم در حالی مطرح می شود که در ماه های گذشته مباحث گسترده ای در مجلس مطرح شد و نهایتاً اکثریت نمایندگان متقاعد شدند که وارد کردن شوک ناگهانی به اقتصاد و حذف بخش اعظم یارانه ها در یک سال ، می تواند در معیشت مردم اثرات منفی بگذارد.

بنابراین ، با نیمی از رقم درخواستی دولت جهت حذف یارانه ها موافقت کردند و الباقی را به سال آینده موکول نمودند تا قیمت ها به یکباره بالا نرود.
با این حال دولت و شخص رئیس جمهور اصرار فراوان دارند که امسال 40 هزار میلیارد تومان از یارانه ها حذف و مبالغ آن در اختیار دولت قرار بگیرد.

به نظر می رسد در صورت ارائه متمم ، مجلس روزهای جنجالی و خبرسازی را در پیش خواهد داشت زیرا نمایندگان قاعدتاً از رأی خود دفاع خواهند کرد و یا در صورت تغییر موضع آن هم در فاصله ای کوتاه ، می بایست به طور شفاف علل این چرخش را برای مردم توضیح دهند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates