30.04.2010

تأکید علی اکبر ولایتی بر مبادلۀ اورانیوم در خاک ایران

رادیوفرانسه: مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین الملل که سال ها وزیر امورخارجۀ جمهوری اسلامی ایران نیز بوده است اصرار برخی کشورهای صاحب چنین تکنولوژی بر مبادلۀ اورانیوم مورد نیاز ایران در خارج از این کشور را “سوء ظن برانگیز” خواند و گفت ایران مطمئن نیست که اگر مواد غنی شده ای را که به گفتۀ او “با خون دل” غنی سازی شده است در اختیار غربی ها بگذارد آن ها به قول خود عمل کنند.

علی اکبر ولایتی، مشاور آیت الله خامنه ای- رهبر جمهوری اسلامی ایران- در اموربین الملل، امروز (جمعه) گفت تبادل سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران باید در خاک ایران صورت گیرد.

ولایتی که برای شرکت در مراسم شصتمین سالگرد برقراری روابط میان ایران و اندونزی به جاکارتا، پایتخت این کشور سفر کرده است افزود ایران آماده است که بخشی از اورانیوم غنی شده بین٥/٣ تا ٥ درصد را بدهد و در برابر آن اورانیوم با غنای ٢٠٪ برای رآکتور تهران تحویل بگیرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین الملل که سال ها وزیر امورخارجۀ جمهوری اسلامی ایران نیز بوده است اصرار برخی کشورهای صاحب چنین تکنولوژی بر مبادلۀ اورانیوم مورد نیاز ایران در خارج از این کشور را “سوء ظن برانگیز” خواند و گفت ایران مطمئن نیست که اگر مواد غنی شده ای را که به گفتۀ او “با خون دل” غنی سازی شده است در اختیار غربی ها بگذارد آن ها به قول خود عمل کنند.

ولایتی در ادامۀ سخنان خود به فرانسه اشاره کرد و گفت به عنوان نمونه این کشور که در پیشنهاد اولیۀ مبادلۀ سوخت قرار بود اورانیوم کم غلظت ایران را از روسیه تحویل گرفته و با غنای ٢٠٪ به ایران برگرداند به دلیل عمل نکردن به وعده هایش در گذشته سابقۀ بدی نزد ایرانیان دارد.

ولایتی پس از متهم کردن فرانسه و آلمان به عمل نکردن به وعده هایشان در مقابل ایران، ارسال اورانیوم ایران به چین را نیز منتفی دانست و گفت اصولاً چه اصراری هست که که مبادلۀ سوخت را به بیرون از ایران ببرند. مشاور رهبر جمهوری اسلامی گفت اورانیوم با غنای ٢٠٪ را به ایران بیاورند و اورانیوم کم غلظت ایران را تحویل بگبرند. از نظر علی اکبر ولایتی اصرار غربی ها نشان می دهد که حقه ای پشت این اصرار است و آن ها می خواهند این سرمایه را از کف ایران به در آورند.

وزیر امورخارجۀ پیشین ایران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تهدید ایران به حملۀ هسته ای از سوی اوباما گفت اوباما زبان نرم دیپلماسی پیچیده و اهریمنی آمریکا در رابطه با جهان اسلام است. علی اکبر ولایتی مدعی شد که پس از شکست سیاست و زبان خشن جرج بوش، “آقای اوباما را آوردند ولی پشت صحنۀ اوباما همان پشت صحنۀ بوش است”. ولایتی افزود “این که یک مسلمان زادۀ مسیحی شده را به روی کار بیاورند و او به مسلمانان چراغ سبز نشان دهد و در نوروز پیام نوروزی بدهد نشانۀ تغییر در سیاست آمریکا نیست.”

باید یادآوری کنیم که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اخیراً در تشریح دکترین هسته ای جدید این کشور گفت آمریکا علیه هیچ کشوری که فاقد سلاح هسته ای بوده یا به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای پیوسته باشد به سلاح هسته ای متوسل نخواهد شد. اوباما در این سخنرانی ایران و کرۀ شمالی را از این امر مستثنی کرده بود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates