27.06.2010

گروه هشت ایران را به رعایت حقوق بشر فراخواند

دویچه‌وله: اجلاس رهبران گروه هشت با توجه به ناکامی مذاکره در توقف طرح‌های اتمی ایران و کره شمالی، بر اعمال گزینه‌های تنبیهی تآکید کرده‌ است. بیانیه پایانی اجلاس از ایران می‌خواهد به آزادی بیان و معاهدات بین‌المللی احترام بگذارد.

موضوع مشاوره‌های رهبران آمریکا، کانادا، ژاپن، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا و روسیه در روز ۲۶ ژوئن، سیاست خارجی این کشورها، وضعیت افغانستان و برنامه‌های اتمی ایران و کره شمالی بود. سخنگوی نخست وزیر کانادا که میزبان رسمی این اجلاس است، اعلام کرد که ایران و کره شمالی، تهدیدی جدی برای امنیت کشورهای صنعتی هستند.

به گقته رییس دفتر نخست وزیر کانادا، کشورهای عضو گروه هشت در صددند تدابیر تنبیهی سازمان ملل علیه ایران را با سرعت و به‌طور کامل اجرا کنند. احتمال این نیز می‌رود که گروه هشت، مشاوراتی در باره تحریم‌های هرچه بیشتر ایران داشته باشد.

رهبران هشت کشور صنعتی جهان در بیانیه پایانی اجلاس خود، از ایران خواستند که به حاکمیت قانون و آزادی بیان بر اساس معاهدات بین‌المللی احترام بگذارد.

این دومین مرتبه است که آمریکا، کانادا، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و روسیه در پایان اجلاس عالی خود، مقامات جمهوری اسلامی را به رعایت هنجارهای جهانی در مواجهه با شهروندان خود فرا می‌خوانند. نخستین دعوت این کشورها از ایران در سال گذشته انجام شد که جمهوری اسلامی درگیر سرکوب شدید معترضان به نتیجه انتخابات بود.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه در پایان اجلاس گروه ۸ گفت که کشورهای عضو این گروه درصددند که همکاری شرکت‌های خود با ایران را بیش ازپیش محدود کنند. او از قصد فرانسه برای محدودسازی خرید نفت خود از ایران خبر داد.

اجلاس جی ۸، کره شمالی را نیز به دلیل حمله به ناو جنگی کره جنوبی محکوم کرد. این حمله در آغاز سال جاری میلادی رخ داده و شورای امنیت سازمان ملل، هم اینک سرگرم بررسی آن است..

شروع اجلاس گروه ۲۰

اجلاس گروه ۲۰ عصر شنبه ۲۶ ژوئن در شهر تورنتو گشایش می‌یابد و سران کشورهای Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: عضو گروه هشت همراه با دیپلمات‌های ارشد اتحادیه اروپا، پس از پایان مذاکرات خود به این شهر خواهند رفت. در اجلاس اقتصادی گروه ۲۰ کشورهای در حال صنعتی شدن، مانند چین، هند و برزیل نیز شرکت دارند. این اجلاس دو روز به‌طول می‌انجامد و دستور کار آن، بررسی سیاست اقتصادی کشورها و اصلاحات در بازارهای مالی است. اتحادیه اروپا خواستار این شده که در این اجلاس در باره وضع مالیات و عوارض بر برخی از فعالیت‌های بانکی نیز مشاوره شود.

بروز اختلاف‌نظر میان اروپا و آمریکا

تفاوت مواضع اروپا و آمریکا برای برون رفت از بحران اقتصادی جاری، در اجلاس گروه هشت نمودی آشکار داشت و راه حل مشترکی در پی نداشت. در حالی که اوباما از سیاست رشد اقتصادی به هر قیمت دفاع کرد، اروپاییان بر کاهش قروض و ایجاد توازن در کسری بودجه پای فشردند.

سخنگوی نخست وزیر کانادا، تلاش کشورهای اروپایی برای نجات بانک‌های مقروض خود با وضع عوارض و مالیات را قابل درک خواند. وی در ادامه گفت که کشورهایی چون کانادا به دلیل سیستم بانکی سالم، نیاز به چنین تدابیری ندارند. دیمیتری سوداس گفت اجلاس گروه ۲۰ می‌تواند چارچوبی ارائه کند که چنین راهکارهایی در سطح ملی به مورد اجرا گذاشته شوند.

وضع مالیات و گرفتن عوارض از برخی معاملات و فعالیت‌های بانکی، خواست و ایده صدراعظم آلمان است. خانم مرکل اما نسبت به اجرای چنین سیاستی در سطح بین‌المللی خوشبین نیست. این ابراز تردید متکی بر مخالفت کشورهایی چون برزیل و استرالیاست که بانک‌های‌شان از بحران مالی به سلامت بیرون جسته‌اند. در پیش‌نویس بیانیه پایانی اجلاس گروه ۲۰ نیز سخنی از وضع عوارض بر فعالیت‌های بانکی به میان نیامده است.

اجلاس گروه ۲۰ در تورنتو، چهارمین گردهمایی کشورهای عضو پس از بحران اقتصادی جهانی است. تصمیم محوری سران کشورهای گروه ۲۰ در سال گذشته، انجام اصلاحاتی در بازارهای مالی بود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates