20.07.2010

زیردریایی جدید ایران و نگرانی جهان غرب

دویچه‌وله:ادعای وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در مورد ساخت یک زیردریائی کوچک تازه، از سوی رسانه‌های غربی نشانه ادامه تلاش تهران برای گسترش تجهیزات نظامی خود تلقی شد. احمدی‌نژاد مخالفان این تلاش‌ها را احمق خواند.

روزنامه فاینشنال تایمز آلمان نوشت:«حکومت مذهبی به تجهیز نظامی خود ادامه می‌دهد. نیروی دریایی ایران، زیردریایی‌های تازه‌ای دریافت می‌کند که در داخل کشور ساخته شده‌اند. این زیردریایی‌ها، می‌توانند به موشک‌های زیردریایی مجهز شوند. وزیر دفاع جمهوری اسلامی، احمد وحیدی، اعلام کرده است که زیردریایی‌های جدید در ماه اوت تحویل خواهند شد.»

به گفته وحیدی، قایق زیردریایی جدید برای دو سرنشین جا خواهد داشت. جمهوری اسلامی تا به حال بارها تهدید کرده است که در صورت حمله نظامی غرب، با غرق کشتی‌ها در تنگه هرمز، جریان نفت منطقه را به روی غرب قطع خواهد کرد. سردار وحیدی، به شرکت در انفجار مرکز یهودیان بوئنس آیرس متهم است.

تنها کشور صاحب زیردریایی در منطقه
شبکه تلویزیونی پرس تی‌وی، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، به نقل از وحیدی نوشته است که قایق‌های زیردریایی تازه به‌طور کامل در ایران ساخته شده‌اند.

به گزارش فاینشنال تایمز و چند نشریه دیگر، ایران از سال ۲۰۰۸ میلادی برای ساختن زیردریایی‌های بزرگ نیز تلاش می‌کند. این کشور هشت سال پیش برای نخستین بار ساختن زیردریایی‌های کوچک را آغاز کرد. ایران، در سال ۱۹۹۶ به نخستین کشور دارای قایق‌های زیردریایی در خلیج فارس تبدیل شد.

رسانه‌های غربی نوشتند: «ایالات متحده آمریکا نگران آن است که دسترسی جمهوری اسلامی به قایق‌های زیردریایی توازن قوا را در منطقه به هم بزند. جمهوری اسلامی اعلام کرده که می‌خواهد در تامین امنیت خلیج فارس سهیم باشد. جهان غرب با نگرانی تجهیز نظامی بیشتر ایران را، به عنوان کشوری که مشکوک به تولید مخفیانه بمب اتمی است، زیرنظر دارد.»

فاینشنال تایمز، در گزارش نوشته که احمدی‌نژاد، روز دوشنبه (۱۹ ژوئيه، ۲۸ تیر) در دیدار با نمایندگان بخش اقتصاد، مخالفان برنامه‌اتمی ایران را “احمق” خوانده و گفته است که تحریم‌های تازه شورای امنیت نمی‌تواند دولت وی را از تعقیب برنامه اتمی خود منصرف کند.»

فاینشنال تایمز سخنان احمدی‌نژاد را چنین نقل کرده است:«خوشبختانه مخالفان ما آنقدر احمق هستند که نمی‌فهمند که ما ترسی از تحریم‌ها نداریم.»

سخنان احمدی‌نژاد، به صورت زنده از تلویزیون دولتی ایران پخش شده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates