11.04.2011

ایران دیپلمات‌های کویتی را اخراج می‌کند

دویچه‌وله: تنش‌های دیپلماتیک میان ایران و کویت هم‌چنان ادامه دارد. در پاسخ به اخراج “دیپلمات‌های” ایرانی از کویت، جمهوری اسلامی نیز دیپلمات‌های کویتی را اخراج می‌کند. کویت افراد اخراج‌شده را بخشی از یک شبکه‌ی جاسوسی خوانده بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز یکشنبه (۱۰ آوریل/ ۲۱ فروردین) از اخراج تعدادی از دیپلمات‌های کویتی از ایران خبر داد. این اقدام به تلافی اقدام مشابه کویت انجام شده است. افراد اخراج‌شده از کویت به عضویت در یک “شبکه‌ی جاسوسی” متهم شده بودند که ظاهرا از زمان حمله‌ی آمریکا به عراق در این کشور تشکیل شده است. به گفته‌ی مقام‌های کویتی، سه تن از اعضای این شبکه به اعدام محکوم شده‌اند.

وزیر امور خارجه کویت روز پنج‌شنبه (۳۱ مارس / ۱۱ فروردین) ضمن اشاره به اینکه سفیر کشورش را از تهران فراخوانده است، سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که پشت “هسته جاسوسی‌ای” قرار دارد که کشف آن باعث بر هم خوردن روابط با ایران ظرف یک سال گذشته شده است. شیخ محمد السالم الصباح اضافه کرد که دولت کویت تدابیر لازم علیه دیپلمات‌های ایرانی را اتخاذ و با آنها بر اساس قواعد دیپلماتیک رفتار خواهد کرد. این اتهام بعدها از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی رد شد.

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی، از آمادگی ایران برای رفع ابهامات و سوءتفاهمات با کشورهای منقطه خبر دادعلی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی، از آمادگی ایران برای رفع ابهامات و سوءتفاهمات با کشورهای منقطه خبر دادجمهوری اسلامی ایران به دلیل مواضع‌اش در قبال ناآرامی‌های بحرین مورد انتقاد شدید برخی از همسایگان عربی خود قرار گرفته است. خبرگزاری ایرنا در روزهای اخیر نوشت که گروهی از شیعیان بحرین در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از وی خواسته‌اند که هر طور صلاح می‌داند به “مقلدان و فرزندان خود” در این کشور یاری رساند. مجلس ایران نیز هفته‌ی گذشته به عربستان سعودی و امارات متحده عربی نسبت به ارسال نیروی نظامی به بحرین هشدار داد.

وزیر امور خارجه‌ی ایران روز شنبه (۹ آوریل) اعلام کرد که جمهوری اسلامی به اصل عدم مداخله در امور کشورها پایبند است و اگر در مورد حوادث جاری در کشورهای عربی موضع‌گیری کرده، «در ارتباط با محکومیت خشونت علیه مردم بوده که مطالباتی را مطرح می‌کنند».

سعد حریری، کفیل نخست‌وزیری لبنان، نیز یکی از شخصیت‌هایی بود که در روزهای اخیر سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه را به شدت مورد انتقاد قرار داد. او ایران را متهم به مداخله در امور لبنان و دیگر کشورهای عربی کرد. وی گفت که جوامع عربی تحت‌الحمایگی ایران را نخواهند پذیرفت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates