18.05.2011

ایران خبرنگار الجزیره «دوروتی پروز» را آزاد کرد

دویچه‌وله: خبرنگار الجزیره “دوروتی پروز” که توسط کنسول ایران در دمشق به تهران انتقال داده شده بود از سوی جمهوری اسلامی آزاد شد. مقام‌های امنیتی سوریه خانم پروز که تابعیت ایرانی−کانادایی و آمریکایی دارد را به ایران تحویل داده بودند.

به گزارش فرستنده تلویزیونی الجزیره، هما (دوروتی) پروز، خبرنگار حرفه‌ای این رسانه از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی ایران آزاد شده روز با هواپیما روز ۱۸ مه به دوحه، پایتخت قطر وارد شده است. دوحه مرکز فرستنده‌ی خبری الجزیره است.

هما (دوروتی) پروز ۳۹ ساله از سوی فرستنده‌ی تلویزیونی انگلیسی‌زبان “الجزیره” در روز ۲۹ آوریل از دوحه به دمشق پرواز کرده بود تا درباره ناآرامی‌های این کشور گزارش بدهد. وی از روز ورودش به دمشق ناپدید می‌شود.

در پی آن خبرهای متناقضی از ناپدیدشدن وی انتشار یافتند. مقام‌های سوریه نخست گفتند که او در دمشق است، ولی سپس اعلام کردند که به ایران انتقال داده شده است.

به دنبال پیگیری‌های الجزیره، سفارت سوریه در واشنگتن به طور رسمی اعلام کرد که «کنسول ایران در دمشق، خانم پروز را در اول ماه مه برای سوار شدن به هواپیمای شرکت “کاسپین ایرلاینز” با پرواز شماره ۷۹۰۵ به مقصد تهران» مشایعت کرده تا به ایران انتقال داده شود».

این عمل در حالی صورت گرفت که علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفته بود از این قضیه بی‌اطلاع است ولی پیگیری خواهد کرد.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز سه‌شنبه (۲۷ اردیبهشت/۱۷ مه) بی‌آنکه انکار کند که خانم پروز در ایران به سر می‌برد، در واکنش به تحویل خانم هما دوروتی پروز، خبرنگار الجزیره از سوی دولت سوریه به ایران، گفت: «درباره ناپدیدشدن یا بازداشت این خبرنگار در سوریه همانطور که اطلاع دارید بر اساس گفته‌های مسئولان شبکه خبری الجزیره این خبرنگار در حالی‌که برای کار خبرنگاری به ویزای کار نیاز داشته با توجه به لغو روادید ایران و سوریه با گذرنامه ایرانی و بدون ویزا قصد ورود به سوریه را داشته که مرتکب چند تخلف شده است».

دوروتی پروز در سال ۱۹۷۱ / ۱۳۵۰ از پدری ایرانی و مادری آمریکایی در تهران به دنیا آمد، تا سن ده سالگی در ایران زندگی ‌کرد و به همراه والدین‌‌اش به مدت ۴ سال ساکن دوبی شد. وی به همراه خانواده در سال ۱۹۸۵/۱۳۶۴ به کانادا مهاجرت کرد و در آنجا دبیرستان را به پایان رساند.

دوروتی پروز سپس از دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا و آریزونا در رشته‌های ادبیات انگلیسی و خبرنگاری فارغ‌التحصیل شد و از دانشگاه‌های هاروارد و کمبریج بورس‌های پژوهشی گرفت.خانم پروز در ردیف خبرنگاران حرفه‌ای به شمار می‌رود. وی از سال ۲۰۱۰ همکاری خود را با شبکه‌ی انگلیسی تلویزیون “الجزیره” آغاز کرد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates