25.05.2011

رئیس جمهور بخاطر این حادثه عذرخواهی کند چاپ ارسال به رفقا

الف: روز گذشته اتفاق دردناکی رخ داد.انفجار در پالایشگاه آبادان خبری بود که بلافاصله پس از افتتاح آن منتشر شد.این اتفاق الحمدالله پس از خروج رئیس جمهور و اطرافیان وی صورت گرفت و به آنها آسیبی نرسید،هرچند با کمال تاسف این حادثه جان حداقل یک کارگر را گرفت و دهها تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.

به گزارش الف ساعتی پس از خروج رئیس‌جمهور و هیئت همراه او از پالایشگاه آبادان به منظور افتتاح فاز سوم بنزین سازی این پالایشگاه، وقوع دو آتش سوزی در این پالایشگاه موجب مرگ حداقل یک نفر و مجروح شدن نزدیک به ۲۰ کارگر در پالایشگاه آبادان شد. شدت انفجار به حدی بود که دود ناشی از آن به‌صورت توده سیاه‌رنگی بر فراز شهر آبادان قرار گرفت و مردم آبادان از این حادثه مطلع شدند.

برخی از مدیران و کارکنان پالایشگاه می‌گویند به دلیل عجله های غیر کارشناسی و غیرتخصصی برای راه‌اندازی این فاز تلاش‌های ناموفقی برای تنظیم و راه‌اندازی در شب قبل از حادثه انجام شد اما متاسفانه در حین راه‌اندازی این حادثه اتفاق افتاد.

حمید رضا کاتوزیان هم در جمع خبرنگاران با اشاره به انفجار رخ داده در مراسم افتتاح پروژه بنزین سازی پالایشگاه آبادان در حضور رئیس جمهور گفت: این انفجار خرابکاری و یا کاری عمدی نبوده و صرفا به دلیل عدم آمادگی پالایشگاه برای افتتاح بوده است.وی تاکید کرد: پالایشگاه با شرایطی راه اندازی شده بود که پیش بینی می شده با خطراتی همراه باشد.

رجا نیوز هم نوشت: برنامه افتتاح فاز سوم واحد بنزين سازي پالايشگاه آبادان كه در آخرین تست‌های نهایی خود در پایان هفته گذشته نیز ناقص بودن و تکمیل نبودن آن برای برخی از مدیران نفتی محرز شده بود، به‌واسطه خودنمایی‌های تبلیغاتی این افراد، با کشاندن رئیس جمهور به پای این پروژه نیمه کاره، به آتش سوزی در پالایشگاه قدیمی آبادان منجر شد.

نکته اصلی در همین بخش است.چند هفته پیش که رئیس جمهور بحث سرپرستی بر وزارت نفت را مطرح کرد، بسیاری از رسانه ها و نمایندگان و کارشناسان گفتند و نوشتند که با توجه به مشغله های فراوان رئیس جمهور این کار خلاف مصلحت وزارت نفت و کشور است.تا اینکه شواری نگهبان هم سرپرستی رئیس جمهور را غیرقانونی دانست اما بازهم دولت حاضر به پذیرش رای تفسیری شورای نگهبان نشد.

ریشه اتفاقی که دیروز رخ داد را باید در همین اصرار ناموجه دانست.اگر چه این حادثه عمدی نبوده است اما حتما می توانست اتفاق نیافتد.عدم اشراف رئیس جمهور بر مسائل و تعاملات داخلی وزارت نفت و عدم نظارت بر عملکرد برخی مدیران سودجو، عاملی است که نمی توان نقش آن را در بروز این حادثه نادیده گرفت.

از سوئی در شرایطی که دولت بر این وزارت خانه سرپرستی تعیین نکرده است و آن را بلاتکلیف رها کرده، طبیعی است که برخی مدیران از هر فرصتی بهره ببرند تا با خودشیرینی و حرکات نمایشی به رئیس جمهور و تیم گزینش کننده اش نزدیک شوند تا شاید از این راه به مکنتی برسند.اخباری که پس از انفجار منتشر شده است همگی گویای این موضوع است که کارشناسان وقوع چنینی انفجاری را پیش بینی کرده و هشدار داده بودند. با این توضیح چه عاملی جز سوء استفاده مدیران با هدف ارتقای شغلی باعث می شود که به رئیس جمهور اطلاعات غلط دهند تا این مراسم برگزار شود.

این مدیران برای ارتقا شغلی پا بر انسانیت و شرافت نهادند.مرگ چند کارگر و زخمی شدن آنها هزینه این رقابت سیاه و “تملق نهادی شده” در دولت است.اما در این حادثه تلخ حتما شخص رئیس جمهور مقصر است و عذرخواهی کمترین مطالبه جامعه است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates