31.05.2011

مهمانپرست: دلیل جلوگیری از عبور هواپیمای صدر اعظم آلمان مشکل فنی بود

رادیوفردا: به دنبال اعتراض آلمان نسبت به مسدود کردن حریم هوایی ایران به روی هواپیمای حامل آنگلا مرکل، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دلیل «وقفه در عبور» هواپیمای صدر اعظم آلمان را مشکلات فنی اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه دلیل مسدود کردن حریم هوایی ایران به روی هواپیمای حامل صدر اعظم آلمان را مشکلات فنی اعلام کرده است.

وی در این باره اظهار داشته است: «مشکل به وجود آمده در مورد ایجاد وقفه در پرواز خانم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برای عبور از فضای جمهوری اسلامی ایران تنها ناشی از یک مشکل فنی بوده است که بلافاصله مرتفع گردید و پرواز مذکور توانست به مسیر خود ادامه دهد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین افزوده است: «مجوزهای لازم برای عبور هواپیمای حامل خانم مرکل، صدر اعظم آلمان، از فضای جمهوری اسلامی ایران از قبل و به موقع صادر و به اطلاع سفارت آلمان در تهران رسیده بود.»

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های منتشر شده مقام‌های ایرانی دوشنبه‌ شب به هواپیمای حامل صدر اعظم آلمان اجازه ورود به حریم هوایی ایران را نداده بودند و این هواپیما حدود دو ساعت در آسمان ترکیه و در نزدیکی مرز ایران سرگردان بوده است.

به دنبال مذاکره مقام‌های وزارت امور خارجه آلمان با ایران که گفته می‌شود با میانجی‌گری ترکیه نیز همراه بوده است، مقام‌های ایرانی به هواپیمای صدر اعظم آلمان که برای دیدار رسمی از هند راهی این کشور بود، اجازه عبور از حریم هوایی ایران را داده بودند.

در این میان به نوشته سایت اینترنتی هفته‌نامه آلمانی اشپیگل، خانم مرکل در تمام مدتی که مقام‌های آلمانی برای حل مشکل عبور از حریم هوایی ایران می‌کوشیدند، در اتاق خصوصی خود در هواپیمای ایرباس ۳۴۰ دولت آلمان، خواب بوده است.

صدر اعظم آلمان که با دو ساعت تاخیر به دهلی‌نو رسیده بود، در عین حال درباره اقدام ایران گفته است: «چنین چیزی را من تاکنون تجربه نکرده بودم، خلبان‌ها هم همین طور.»

از سوی دیگر بر اساس اعلام وزارت خارجه آلمان، علیرضا شیخ‌عطار، سفیر جمهوری اسلامی در برلین، که به دنبال این حادثه به وزارت امور خارجه آلمان فراخوانده شده بود، دلیل جلوگیری از ورود هواپیمای آنگلا مرکل به حریم هوایی ایران را مسایل «فنی‌- سازمانی» اعلام کرده است.

پیشتر گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، با انتشار بیانیه‌ای با «کاملا غیرقابل‌قبول» خواندن اقدام ایران، تاکید کرده بود، کشورش به هیچ رو نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی را تحمل نخواهد کرد.

ولف‌روتهارت بورن، معاون وزیر امور خارجه آلمان، نیز در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی با اشاره به این که اجازه عبور هواپیمای خانم مرکل پیشتر از سوی ایران صادر شده بود، از اقدام ایران با عنوان «رویدادی بی‌سابقه» و مغایر با کنوانسیون‌های بین‌المللی یاد کرده است.

هواپیمای اختصاصی ایرباس ۳۴۰ دولت آلمان که به سامانه ضد موشکی مجهز است، به تازگی در اختیار دولت آلمان قرار گرفته و نخستین باری بود که صدر اعظم آلمان در یک سفر رسمی از این هواپیما با نام کنراد آدنائر استفاده می‌کرد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates