20.06.2011

گیتس: ایران سلاح های قدرتمند به گروههای شیعه عراقی داده است

بی‌بی‌سی: رابرت گیتس می گوید گروههای تندروی شیعه و نه القاعده مسئول کشته شدن نیروهای آمریکایی در عراق طی هفته های اخیر بوده اند

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، گروههای شیعه مورد حمایت ایران را مسئول تلفات اخیر نیروهای آمریکایی در عراق دانسته است.

آقای گیتس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت گروههای تندروی شیعه عراقی، و نه القاعده، مسئول کشته شدن سربازان آمریکایی در عراق طی هفته های اخیر بوده اند.

وزیر دفاع آمریکا افزود که ایران سلاح های نسبتا پیشرفته و قدرتمندی را در اختیار این گروههای تندرو قرار می دهد که طی هفته های اخیر منجر به کشته شدن سربازان آمریکایی در عراق شده است.

مقامات آمریکایی و بعضی از مقامات عراقی پیش از این چندین بار ایران را به حمایت تسلیحاتی از گروههای تندروی عراقی از جمله سپاه مهدی تحت رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه متهم کرده اند.

ایران همواره این اتهامات را بی اساس دانسته و آنها را رد کرده است.

منابع ارتش آمریکا روز دوشنبه، ششم ماه ژوئن جاری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده بودند که پنج نظامی آمریکایی در منطقه ای در مرکز عراق کشته شده اند.

در این اطلاعیه به نحوه کشته شدن این پنج نفر اشاره ای نشده بود اما به گفته منابع عراقی، آنان در جریان یک حمله موشکی به قرارگاه موسوم به ویکتوری (پیروزی) واقع در حومه بغداد جان خود را از دست داده اند.

پس از انتشار این خبر یک گروه شیعه عراقی مسئولیت این حمله علیه نیروهای ارتش آمریکا را برعهده گرفت.

گفته می شود در دو سال گذشته این سنگین ترین مورد از تلفات ارتش آمریکا در عراق در یک حمله بوده است.

رابرت گیتس در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی اخیر خود با شبکه سی ان ان افزوده که اکنون نوری المالکی، نخست وزیر عراق، با جدیت بیشتری خطر گروههای تندروی شیعه در کشورش را بررسی خواهد کرد.

آقای گیتس می گوید آمریکا و عراق برای محدود کردن تهدید این گروهها اقدامات مشترکی را به اجرا گذاشته اند.

ارتش ایالات متحده در ماه اوت سال گذشته به ماموریت رزمی خود در عراق خاتمه داد و در حال حاضر، حدود پنجاه هزار نظامی آمریکایی در عراق حضور دارند که به ندرت هدف حمله مسلحانه قرار گرفته اند.

با احتساب این پنج کشته، شمار تلفات نظامی ایالات متحده از زمان حمله نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ تا کنون به ۴۴۵۹ رسیده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates