16.08.2011

پس از ۲۱ سال فاش شد: سانسور اشعار برای قرائت در حضور خامنه‌ای

دیگربان: سایت محافظه‌کار «۲۴» به نقل از یک شاعر اعلام کرد ۲۱ سال است اشعار شعرا پیش از قرائت در «محفل ادبی» علی خامنه‌ای، ارزیابی و سانسور می‌شود.

این سایت روز سه‌شنبه (۲۵ مرداد) گزارش کرد محمدحسین جعفریان، شاعر و مستندساز این مطلب را شامگاه دوشنبه در بیست و یکمین سالگرد برگزاری چنین محفل ادبی مطرح کرده است.

جعفریان در این جلسه که علی خامنه‌ای نیز حضور داشته٬ گفته است: «رویه برگزاری این جلسه به شکلی است که شعرهای پاستوریزه در اینجا قرائت می‌شود.»

وی افزوده است: «بعضا دوستان شعر‌ها را قبل از جلسه می‌خواهند و آن‌ها را چک می‌کنند و می‌گویند این خوانده شود و آن نشود. مثل شعری که من می‌خواستم بخوانم.»

این مستند‌ساز با انتقاد از این اقدام خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفته که «این رویه باعث می‌شود شما در جریان شعر امروز مملکت قرار نگیرید.»

آن‌طور که سایت «۲۴» اعلام کرده است خامنه‌ای نیز در واکنش به این انتقاد از وی خواسته شعر خود را بخواند و گفته که «من البته در جریان شعر کشور قرار می‌گیرم، این را شما بدانید.»

رهبر جمهوری اسلامی افزوده است: «من هم طاقتم زیاد است، شما می‌دانید اگر کسی شعری بخواند و مضمونش را قبول نداشته باشم، اینطور نیست که طوفانی بشوم، شعر است دیگر. شاعری آن را سروده است… ضمن اینکه پاستوریزه کردن هم بد نیست.»

این سایت گزارش کرده که «جعفریان، دو بار در میان سخنان رهبری، حرف‌های ایشان را قطع کرد و دست آخر سکوت کرد تا بعد از جلسه خود را به رهبری برساند و توضیحاتی درباره انتقاد‌هایش بدهد.»

سایت «۲۴» در پایان نوشته که جعفریان برخلاف خواسته خامنه‌ای شعر خود را نخواند و به طرح انتقاد از نحوه برگزاری این جلسه بسنده کرد.

این سایت همچنین افزوده که «شعر محمدحسین جعفریان یک شعر اجتماعی – سیاسی بوده که به برخی مسائل روز جامعه و یک جریان خاص اشاره داشته» است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates