13.10.2011

پلیس مرزی افغانستان: ایران به مناطق مرزی راکت شلیک کرد

بی‌بی‌سی: پلیس مرزی افغانستان می گوید حملات راکتی به یک منطقه مورد منازعه مرزی صورت گرفته است

حداقل هشت راکت که از داخل خاک ایران پرتاب شده بود به مناطق مرزی افغانستان اصابت کرده است.

روز پنجشنبه، ۲۱ میزان/مهر (۱۳ اکتبر) پلیس مرزی افغانستان، با تایید این حملات، گفت که موشک پرانی از داخل ایران به سوی مناطق مرزی ولایت نیمروز از روز چهارشنبه آغاز شد و تا بامداد پنجشنبه نیز ادامه داشته است.

جبار پردلی، فرمانده پلیس ولایت نیمروز در غرب افغانستان به بی بی سی گفت که یک پسر سیزده ساله در اثر این حملات زخمی و به یک بیمارستان منتقل شده است.

آقای پردلی گفت که هدف راکت های پرتاب شده عمدتا مناطق موسوم به “گذر عبدالرحمان و خواجه عبدالرحمان” در حاشیه غربی ولایت نیمروز بوده است.

به گفته فرمانده پلیس نیمروز، از سال ها پیش بین مرزبانان افغانستان و ایران بر سر مالکیت این منطقه اختلاف وجود داشته است.

آقای پردلی به بی بی سی گفت: “این برخوردها از حالا نیست، بلکه از سالهای ۱۳۵۲ تا حالا جنگ منازعه میان پلیس مرزی افغانستان و پلیس مرزی ایران وجود داشته و این مشکل تا حالا حل نشده است.”

او افزود: “در این اواخر، آنها (ایران) می خواهند تاسیسات نظامی خود را مانند اعمار برج ها در این ساحه آغاز کنند و پلیس ملی ما براساس وظیفه ای که دارد مجبور است از تمامیت ارضی افغانستان دفاع کند و متاسفانه درگیری ها صورت گرفته است.”

برخی خبرگزاری ها گفته بودند که موشک های پرتاب شده از سوی ایران به نواحی مسکونی اصابت نکرده اما اظهارات فرمانده پلیس نیمروز با این گزارش ها تفاوت دارد.

جبار پردلی گفت که حملات راکتی از خاک ایران، عمدتا مناطق مسکونی را هدف قرار داده و نیروهای پلیس افغانستان نیز به حملات متقابل دست زده اند.

دفتر والی نیمروز نیز به بی بی سی گفت که با وجود درخواست های مکرر از حکومت مرکزی افغانستان برای رسیدگی به مشکل مرزی با ایران در این منطقه، این مساله همچنان حل نشده باقی مانده است.

یک مسئول دفتر والی نیمروز گفت که افراد پلیس افغانستان در اعتراض به اقدام مرزبانان ایران به ساخت و ساز تاسیساتی در این منطقه، دست به شلیک هوایی زدند تا مانع از ادامه عملیات ساختمانی در این منطقه شوند.

او گفت که در سالهای اخیر، نقطه صفری مرز در این منطقه از بین رفته و در مورد اینکه مرز افغانستان و ایران دقیقا در کدام محل واقع شده بین دو طرف اختلاف نظر وجود دارد.

پلیس مرزی افغانستان و ایران در گذشته نیز بارها بر سر تعیین خط مرز، با هم مشکل پیدا کرده اند اما این درگیری های پراکنده تلفات جانی نداشته است.

از جمله، روز ۱۴ سپتامبر سال جاری به نقل از منابع مرزبانی افغانستان گزارش شد که به دلیل اقدام نیروهای ایرانی برای ایجاد یک پاسگاه مرزی در منطقه مورد اختلاف، بین دو طرف تیراندازی روی داده است.

افغانستان هم اکنون از ناحیه پاکستان، دیگر کشور همسایه خود نیز با خطر حملات راکتی روبرو است.

مقامات افغان گزارش کرده اند که ظرف ماههای اخیر، دهها راکت از خاک پاکستان به سوی مناطق شرق افغانستان شلیک شده که تلفات جانی نیز در پی داشته است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates