20.12.2011

یارانه نقدی ۳ میلیون خانوار ایرانی قطع می‌شود

دویچه‌وله: کمیسیون اقتصادی مجلس و ستاد هدفمند سازی یارانه‌ها از حذف بیش از ۳ میلیون خانوار و دهک‌های پردرآمد از چرخه دریافت یارانه نقدی خبر دادند. هم‌زمان، محمود احمدی‌نژاد یکسالگی حذف یارانه‌ها را با پخش شیرینی جشن گرفت.

محمدرضا فرزین، دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها، در همایش اولین سالروز اجرای این قانون که با حضور محمود احمدی‌نژاد برگزار شد، از دستاوردهایی چون کاهش شاخص‌های انرژی و بهبود “عدالت” در جامعه سخن گفت.

وی تاکید کرد که مدیریت انرژی و بالا بردن افزایش بهره‌وری در این زمینه برای دولت در اجرایی کردن قانون یاد شده بسیار مهم بوده است. او افزوده که دولت با پرداخت یارانه به حامل‌های انرژی، عملا به افزایش مصرف آن‌ها دامن می‌زد و این بسیار نامطلوب بود.

محمدرضا فرزین یکی از دستاوردهای هدفمند سازی یارانه‌ها را آن دانسته که ایران را از واردکننده بزرگ بنزین به تولید کننده آن مبدل کرده است. طبق آمار ارائه شده توسط فرزین، مصرف بنزین در ایران در سال گذشته ۶ درصد، در حوزه نفت و گاز ۱۰ درصد و در نفت کوره ۳۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

دبیر ستاد هدفمند سازی یارانه‌ها یادآور شده که با وجود اضافه شدن حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار مشترک خانگی و تجاری جدید به مصرف‌کنندگان گاز، پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ۸ درصد از مصرف گاز کشور کاسته شده است.وی همچنین خبر داد که ۱۰ میلیون نفر نیز در طول یک‌سال اجرای قانون، از دریافت نقدی یارانه انصراف دادند.

مقامات دولتی ایران می‌گویند که شاخص‌های مصرف انرژی در یک سال گذشته کاهش یافته‌اندمقامات دولتی ایران می‌گویند که شاخص‌های مصرف انرژی در یک سال گذشته کاهش یافته‌اند

محمد رضا فرزین، کاهش فاصله طبقاتی را نیز از جمله پیامدهای مثبت این قانون دانسته و اعلام کرده که در آینده نزدیک، دهک‌های پردرآمد از چرخه دریافت نقدی یارانه‌ها کنار می‌روند.

قطع یارانه نقدی دهک‌‌های بالا

علی موسوی جرف، نماینده آبادان و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس هم خبر داده که در مرحله دوم هدفمند سازی یارانه‌ها، بیش از سه میلیون خانوار با میانگین چهارنفر از فهرست دریافت‌کنندگان کمک‌های نقدی خط خواهند خورد. در صورت حذف این عده، دولت بیش از شش هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان در سال صرفه‌جویی خواهد کرد.

موسوی جرف به خبرگزاری ایلنا گفته که دولت قصد دارد برای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه‌ها، به دهک‌های پایین جامعه کمک‌های بیشتری اختصاص دهد و در نتیجه حذف یا تعدیل دهک‌ها، یکی از مسئولیت‌های دولت است. وی از سوی دیگر، افزایش یکباره بهای بنزین را یک تخلف خوانده و افزوده که قیمت‌ها باید ظرف پنچ سال و به تدریج واقعی می‌شدند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از کسری زیاد درآمدهای ناشی از هدفمندی یارانه‌ها و تخلف دولت در خصوص حمایت از تولید نیز انتقاد کرده و گفته که در سال گذشته، برخی واحدهای تولیدی ورشکسته شدند و فرصت‌های شغلی زیادی هم از دست رفتند.

کمیسیون اقتصادی مجلس پیش از این نیز گزارش مفصلی از تخلف‌های دولت در اجرای قانون یاد شده و کسری بودجه ۱۵۶ هزار میلیارد ریالی آن خبر داده بود.

جشن دولت و ستایش از اجرای قانون

اما محمود احمدی‌‌نژاد، یک‌سالگی حذف یارانه‌ها را با حضور شماری از وزرا و مدیران دولتی و بخش شیرینی در ساختمان سابق مجلس جشن گرفت و بیلانی موفق از اجرای این قانون ارائه کرد. وی مدعی شد که «بسیاری کشورها از ما درخواست کرده‌اند که به‌آن‌ها در برنامه‌ریزی کشورشان کمک کنیم و حتی برخی درخواست کردند که برای اجرای این طرح در کشورشان مستقر شویم.»

با حدف بارانه‌ها، بنزین از لیتری صد تومان به لیتری هفتصد تومان رسید و بازار سیاه پیدا کردبا حدف بارانه‌ها، بنزین از لیتری صد تومان به لیتری هفتصد تومان رسید و بازار سیاه پیدا کرد

با اجرای طرح حذف یارانه ها، قیمت بنزین از لیتری یکصد تومان به هفتصد تومان، گازوئیل از لیتری ۱۶ تومان به ۳۵۰ تومان، گاز طبیعی از حدود هر مترمکعب ۱۳ تومان به ۷۰ تومان، برق از هر کیلووات ساعت ۱۶ تومان به ۲۷ تا ۲۱۰ تومان و آب از مترمکعبی ۸۰ تومان به ۲۸۳ تومان افزایش یافته است.

بنا بر گزارش‌های موجود، درآمد دولت از محل حامل‌های انرژی بیش تر از نصف پولی نیست که به خانوارها پرداخته است. دولت بر همین اساس برای تامین کسری بودجه از بانک مرکزی قرض گرفته و هم‌چنین بخشی از بودجه وزارت‌خانه های نفت و نیرو را نیز برای پرداخت به مردم هزینه کرده است.

قرار بود سی درصد از درآمدهای حاصل از حذف یارانه ها به بخش صنعت داده شود اما تولید کنندگان می گویند دولت تاکنون کمکی به آن‌ها نکرده است.

روزنامه شرق روز سه‌شنبه ۲۹ آذرماه در یادداشتی به مناسبت یک‌سالگی اجرای قانون یارانه‌ها نوشته است: « با توجه به عملکرد دولت در اجرای این قانون و اخبار منتشر شده از جلسات شبانه دولت، پیش‌بینی می‌شود که قانون هدفمندی در ادامه‌ی راه، بنزین هزار تومانی، افزایش یارانه پرداختی و افزایش قیمت‌ها از جمله افزایش قیمت نان را تجربه کند.» این یادداشت نتیجه گرفته که چنین تجربه‌ای، قطعا تورم بیشتری در پی خواهد داشت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates