20.01.2012

بازداشت فعالان کارگری در آذربایجان و کردستان

دویچه‌وله: در روزهای اخیر و هم‌زمان با دستگیری روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی در تهران و شهرستان‌ها، فعالان کارگری نیز در شهرهای مختلف بازداشت و روانه زندان شده‌اند. در هفته گذشته ۵ فعال کارگری دستگیر و دو فعال دیگر احضار شده‌اند.

بازداشت بی‌سر و صدای فعالان کارگری در کنار بازداشت فعالان اجتماعی و روزنامه‌نگاران ادامه دارد. به گزارش کانون مدافعان حقوق کارگر، محمد جراحی، کارگر اخراجی عسلویه و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری، روز ۲۹ دی ماه در منزل خود در تبریز بازداشت شد.

شاهرخ زمانی عضو دیگر کميته پیگيری ايجاد تشکل‌های کارگری و از فعالان کارگری تبريز نیز روز يکشنبه ٢۵ دی‌ماه در محل کارش دستگير شده بود. جراحی در تماس با خانواده‌اش گفته او و زمانی برای اجرای حکم به زندان برده شده‌اند.

محمد جراحی گفته هيچ احضاريه‌ای برای او و شاهرخ زمانی ارسال نشده و آنها به‌صورت ناگهانی وغافلگيرانه برای اجرای حکم بازداشت شده‌اند. اين دو فعال کارگری در خردادماه ١٣٩٠ (ژوئن ٢٠١١) دستگير سپس و با قید وثیقه آزاد شده بودند.

محمد جراحی در سال ٨۶ نیز دستگیر و پس از چهار روز با قرار وثیقه آزاد شد. وی یک بار دیگر نیز دوم تیرماه سال ٨۷ دستگیر شده و یک ماه در زندان به سر برده بود.

شعبه یک دادگاه انقلاب تبريز در تاريخ ۲۷ مرداد ماه، شاهرخ زمانی و محمد جراحی را به اتهام “تشکيل گروه غيرقانونی مخالف نظام”، “مشارکت در فعاليت تبليغی عليه نظام”، “مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم عليه امنيت” و نيز “توهين به رهبری” به ترتیب به ۱۱ و ۵ سال حبس تعزيری محکوم کرد.

هم‌زمان با این دستگیری‌ها، نيما پوريعقوب و ساسان واهبی‌وش، فعالان کارگری ديگر نيز به اداره اطلاعات استان آذربايجان شرقی احضار شده‌اند. نيما پوريعقوب به ۶ سال و ساسان واهبی‌وش به ۶ ماه حبس تعزيری محکوم شده بودند.

دستگیری فعالان کارگری در کردستان

شيث امانی، عضو هیأت مديره اتحاديه آزاد کارگران ايران روز دوشنبه ۲۶ دی‌ماه در دادگستری سنندج و در حالی که پیگیر پرونده دوستان بازداشت‌شده‌اش، شریف ساعدپناه و مظفر صالح‌نیا بود، دستگير شد.

شريف ساعدپناه، روز يکشنبه ۱۸ دی‌ماه، در منزل خود در سنندج و مظفر صالح‌نيا ۱۵ دی‌ماه در محل کار خود بازداشت شدند. این دو نفرعضو هیأت مديره اتحاديه آزاد کارگران ايران هستند.

فشار بر کارگران زندانی

علی نجاتی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه که ماه گذشته پس از عمل جراحی قلب از بیمارستان مرخص شده بود، زمانی که برای ارائه مدارک پزشکی به دادسرا مراجعه کرده بود، به زندان فرستاده شد. وی پس از گذراندن ۶ ماه زندان به تازگی آزاد شده بود.

رضا شهابی، عضو زندانی هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، از زندان به بیمارستان منتقل شده و پزشکان متخصص اعلام کرده‌اند که وی باید تحت عمل جراحی قرار گیرد اما شهابی اعلام کرده تا تعیین تکلیف پرونده، اجازه جراحی نخواهد داد. وی ۱۷ ماه است که در بازداشت موقت به سر می‌برد.

ابراهیم مددی، نایب رییس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، نیز در حال سپری کردن سومین سال زندان خود است. وی دراین مدت حتی یک روز مرخصی نداشته است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates