25.01.2012

سه شخصیت حقیقی از سپاه، دو بانک و هفت شرکت شامل تحریم اتحادیه اروپا

سحام‌نیوز: اتحادیه اروپا در تازه ترین دور تحریم های خود علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که نگرانی های موجود درباره ماهیت برنامه هسته ای ایران همچنان به قوت خود باقی است.

این اتحادیه در سند تحریم های تازه اش علیه ایران نوشته است که این نگرانی ها در حال عمیق تر شدن است و مبنای آن هم گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد است که ایران را به انجام فعالیت هایی در زمینه تکنولوژی هسته ای نظامی متهم کرده است.

به گزارش بی بی سی، در این سند آمده است که اتحادیه اروپا با در نظر گرفتن همین نگرانی ها تصمیم به گسترش تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران گرفته است.

بر این اساس، تصمیم تازه این اتحادیه آن است که شخصیت های حقیقی و حقوقی بیشتری باید به فهرست تحریم شدگان اضافه شوند.

شخصیت های حقوقی تحریم شده و دلایل تحریم آنها

در سند اتحادیه اروپا نام شماری از شخصیت های حقیقی و حقوقی ذکر شده است که مشمول تحریم ها قرار گرفته اند. نام این موسسات و شرکت ها با دلایل ذکر شده در سند به این شرح است:

بانک مرکزی ایران: این بانک در فعالیت هایی برای دور زدن تحریم های بین المللی دست دارد.

بانک تجارت: این بانک دولتی است و به طور مستقیم در خدمت تلاش های معطوف به کمک به برنامه هسته ای ایران بوده است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱ بانک تجارت به جابجایی ده ها میلیون دلار کمک کرد تا به سازمان انرژی اتمی ایران که در اسناد سازمان ملل متحد مورد تحریم قرار گرفته است، در زمینه تهیه کیک زرد اورانیوم یاری برساند. سازمان انرژی اتمی ایران نهاد اصلی ایرانی دست اندرکار در پژوهش و توسعه تکنولوژی هسته ای است و برنامه های تولید مواد فسیلی هم توسط این سازمان انجام می شود. بانک تجارت همچنین درگذشته به بانک های مورد تحریم ایرانی در نقض و دور زدن تحریم ها کمک کرده و به عنوان مثال به مجتمع صنعتی شهید همت که توسط سازمان ملل تحریم شده و شرکت های پوششی آن مجتمع یاری رسانده است. این بانک ظرف چند سال گذشته به بانک های تحریم شده ایرانی توسط اتحادیه اروپا، از جمله بانک ملت و بانک توسعه صادرات ایران خدمات بانکی ارائه کرده است. این بانک همچنین به فعالیت های شرکت های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شرکت های فرعی این نهاد نظامی و سازمان صنایع دفاع ایران و سازمان لجستیک نیروهای مسلح ایران که مورد تحریم سازمان ملل قرار گرفته خدمات ارائه کرده است.

شرکت تایدواتر (Tidewater) که با نام شرکت تاید واتر میدل ایست هم شناخته می شود: این شرکت متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و توسط سپاه اداره می شود.

شرکت مهندسی و تولید توربین (Turbine Engineering Manufacturing): یک شرکت پوششی است که توسط سازمان صنایع هواپیمایی ایران که تحریم شده است برای فعالیت های مرتبط با خرید لوازم و تجهیزات، مورد استفاده قرار گرفته است.
شرکت واردات و صادرات سد (Sad Export Import Company): یک شرکت پوششی است که توسط سازمان تحریم شده صنایع دفاع در زمینه های جابجایی و انتقال سلاح به سوریه مورد استفاده قرار گرفته است. دخالت این شرکت در جابجایی سلاح در دیگر نقاط هم اثبات شده است.

شرکت روسماچین (Rosmachin): شرکت پوششی که توسط شرکت سد و در جابجایی تسلیحات مورد استفاده قرار گرفته است.

شرکت تجاری بهنام شهریاری: این شرکت دو کانتینر حاوی سلاح های مختلف در ماه مه ۲۰۰۷ از ایران به سوریه ارسال کرد که ناقض قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است.

شرکت دریایی بی آی آی اس با مسئولیت محدود (BIIS Maritime Limited): این شرکت به شرکت تحریم شده موسوم به (شرکت کشتیرانی) ایران و هند تعلق دارد و توسط آن شرکت اداره می شود.

شرکت حمل و نقل دریادلان سفید خزر (Darya Delan Sefid Khazar): این شرکت با نام خطوط کشتیرانی سفید خزر یا شرکت حمل و نقل دریای خزر یا شرکت حمل و نقل خزر و یا شرکت دریای خزر هم شناخته می شود. این شرکت متعلق به شرکت خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است و توسط آن شرکت اداره می شود.

شخصیت های حقیقی

علی اشرف نوری: معاون فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. رییس اداره سیاسی سپاه.
حجت الاسلام علی سعیدی: نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
امیر علی حاجی زاده: فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates