06.04.2012

واردات نفت یونان از ایران ‘متوقف شده است’

بی‌بی‌سی: یونان یکی از قدیمی ترین مشتریان اورپایی نفت ایران به علت آنچه عدم امکان پرداخت پول نفت خریداری شده از ایران عنوان شده، واردات نفت خود از ایران را متوقف کرده است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه (پنجم آوریل – ۱۷ فروردین) ضمن انتشار این خبر نوشت که دو کمپانی بزرگ یونانی خریدار نفت از ایران اعلام کرده اند که به خاطر “غیرممکن” شدن بازپرداخت پول نفت خریداری شده از ایران که ناشی از گسترش تحریم ها علیه این کشور است، خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند.

این در حالی است که پرس تی وی (تلویزیون انگلیسی زبان متعلق به حکومت ایران) اعلام کرده بود که ایران صادرات نفت خود را به یونان متوقف کرده چرا که این کشور اروپایی نتوانسته پول نفت خریداری شده را پرداخت کند.

این اخبار در حالی منتشر می شود که اتحادیه اروپا خرید نفت از ایران را از ابتدای ماه ژوئیه برای اعضای خود ممنوع کرده است و یونان که هم اکنون با بحران مالی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، احتمالا یکی از کشورهایی خواهد بود که از تحریم نفتی ایران آسیب خواهد دید.

نام یونان در میان فهرست ۱۰ کشوری است که در کنار ژاپن از رعایت تحریم ها علیه ایران معاف شده اند، اما با این حال، دو شرکت هلنیک پترولیوم و موتور اویل هیلاس به رویترز گفته اند که از چند روز پیش خرید نفت خود را از ایران متوقف کرده اند که به دنبال منبع دیگری برای تامین نفت مورد نیاز خود هستند.

کشورهای غربی و آمریکا حلقه تحریم ها علیه ایران را به امید موافقت تهران برای توقف برنامه هسته ای این کشور افزایش داده اند. برنامه هسته ای که ایران آن را صلح آمیز می داند اما غرب مدعی است که ساخت سلاح اتمی در راس فعالیت های هسته ای ایران است.
‘اردوغان حامل پیغام اوباما به رهبر ایران بوده است’
روابط ایران و آمریکا

واشگتن پست می نویسد این پیام در یک جلسه دو ساعته که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه پیش از سفرش از سئول به تهران با آقای اوباما داشته، مطرح شده و آقای اردوغان راوی این پیام شفاهی به رهبر ایران بوده است

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز پنجشنبه (پنجم آوریل) نوشت که باراک اویاما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان دیدارش با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از او خواسته که در سفرش به تهران راوی پیام رئیس جمهوری آمریکا به رهبر ایران باشد.

دیوید ایگناتیاس در یادداشت خود در واشنگتن پست محتوای این پیام را چنین مطرح کرده است که آقای اوباما به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران پیام داده است که چنانچه وی بتواند اظهارات خود مبنی بر “تصمیم نداشتن ایران برای تولید سلاح هسته ای” را اثبات کند، آمریکا با برنامه هسته ای صلح آمیز ایران مخالفتی نخواهد داشت.

واشگتن پست می نویسد این پیام در یک جلسه دو ساعته که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه پیش از سفرش از سئول به تهران با آقای اوباما داشته، مطرح شده و آقای اردوغان راوی این پیام شفاهی به رهبر ایران بوده است.

آقایان اویاما و اردوغان هر دو برای حضور در اجلاس امنیت هسته ای که در پایتخت کره جنوبی برگزار شد، به سئول سفر کرده بودند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates