13.04.2012

ادعای امارات تازه متولد شده درباره جزایر ایرانی از چه زمانی آغاز شد؟

خبرآنلاین: دیپلماسی – می دانید ادعاهای امارات متحده عربی درباره سه جزیره ایرانی در خلیج فارس از چه زمانی آغاز شد؟
مجید تفرشی، پژوهشگر ارشد ایرانی در آرشیو ملی بریتانیا، سال گذشته در کافه خبر به بررسی مراحل شکل گیری ادعای امارات پرداخت.
وی در گفت و گو با خبرآنلاین که مشروح آن سال گذشته منتشر شده است گفت: سه اتفاق مهم از اواخر نوامبر تا اوایل دسامبر سال 1971، در فاصله یک هفته، در ‏منطقه رخ داد؛ اول، خروج کامل نیروهای نظامی بریتانیا از خلیج فارس، دوم، ورود ‏نیروهای ایرانی به جزایر سه گانه و سوم تاسیس دولت امارات است.‏
وی افزود: از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945، دولت بریتانیا به شیخ نشین‌های مستعمره ‏عرب خود در منطقه قول داده بود که به آنها استقلال ببخشد. از سال1968 هم ‏پارلمان بریتانیا تصویب می کند که نیروهای بریتانیا از خلیج فارس خارج شوند و ‏مناطق تحت استعمار را به شیخ نشین ها واگذار کنند.
تفرشی با بیان اینکه در این فاصله تا 1971 شیخ ‏نشین کویت، بحرین مستقل اعلام می شوند افزود : حدود دو ماه قبل از ‏خروج نیروهای بریتانیا از خلیج فارس، حکام قطر اعلام می‌کنند که نمی‌خواهند در ‏چارچوب فدراسیون امارات عربی متحده قرار داشته باشند. از سال 68 تا 71 مذاکرات ‏بسیار فشرده‌ای میان ایران و بریتانیا وجود داشته و امیال و خواسته های کشورهای ‏عربی هم از طریق بریتانیا به ایران اعلام می‌شد. کشورهای عربی منظور دولت در ‏آستانه تاسیس امارات بود که دو شیخ نشین آن در مورد جزایر ایرانی اختلاف نظر ‏داشتند. (راس الخیمه در مورد جزایر تنب بزرگ و تنب کوچک و شارجه در مورد ‏ابوموسی).‏
اما حکومت پهلوی مطلقا حاضر به مذاکره با اعراب نبود و در این مورد منطق درستی ‏هم داشت. چراکه معتقد بود آنها هنوز دولتی تاسیس نکرده و رسمیتی ندارند که با ‏ایران به مذاکره بنشینند. بر همین اساس تنها با بریتانیا در مورد جزایر مذاکره می‌شد.
بازخوانی گفت و گو با مجید تفرشی را روز جمعه در خبرآنلاین بخوانید.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates