08.05.2012

دو هفته مانده به مذاکرات بغداد ، اتحادیه اروپا از ایران خواست فعالیت های غنی سازی اورانیوم را کاملا تعلیق کند

عصرایران: بسیاری از تحلیلگران معتقدند هر گونه راه حلی که دو طرف به آن دست یابند نیازمند عقب نشینی و امتیاز دادن از دو طرف است .
دو هفته مانده به مذاکرات بغداد ، اتحادیه اروپا از ایران خواست فعالیت های غنی سازی اورانیوم را کاملا تعلیق کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، مجموعه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشستی در محل آژانس بین المللی انرژی هسته ای در وین ، با صدور بیانیه ای از ایران خواست فعالیت های غنی سازی اورانیوم را کاملا تعلیق کند. این اقدام تنها چند هفته مانده به مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در روز سوم خرداد در بغداد صورت می گیرد.

وین در روز دوشنبه میزبان نشستی برای بررسی معاهده منع گسترش سلاح هسته ای بود.

دیپلمات های غربی در این باره گفته اند که فرصت های دست یابی به راه حل برای مسئله هسته ای ایران را در نشست بغداد “اندک” می دانند زیرا از یک طرف ایران بر لغو فوری تحریم ها اصرار دارد ولی غرب مخالف لغو تحریم ها تا قبل از توافق نهایی است به ویژه تحریم نفت ایران تصمیمی است که گرفته شده است.

این در حالی است که پیش از این خبرهایی مبنی بر امکان پذیرش غنی سازی اورانیوم ایران در سطح پایین در قبال لغو تحریم ها منتشر شده بود.

منابع دیپلماتیک در اروپا هم گفته اند: بسیاری از افراد درباره مذاکرات بغداد سخن می گویند. ما نیز به این مذاکرات، امیدوار هستیم اما مهم این است که واقعگرا باشیم. نشست بغداد، یک آغاز است و نه پایان.

رویترز می نویسد: مجموعه اتحادیه اروپا از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس یعنی سه عضو مهم گروه 1+5، با صدور این بیانیه هیچ نشانه ای را درباره پذیرش غنی سازی اورانیوم در ایران – حتی با غنای درصد پایین – بروز نداده اند.

“جورجی مارتن زانائی ” رئیس هیات اروپایی در نشست هسته ای وین نیز گفت: ایران باید فعالیت های غنی سازی اورانیوم، طرح های مرتبط با آب سنگین و حتی طرح های تحقیقاتی و توسعه را تعلیق کند.

“روبرت وود” نماینده آمریکا هم در این نشست نگرانی خود را از ادامه عدم پایبندی ایران به التزام های معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای اعلام کرد.

وی افزود: تلاش می کنیم در ارتباط با مسئله هسته ای ایران ، نتایج ملموسی به دست آید. از ایران می خواهیم برای اعتماد سازی گام های عملی و فوری دست بزند و همه تعهدات هسته ای اش را عملی کند.

اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در این نشست گفت: تهران با قدرت به معاهده منع گسترش سلاح هسته ای براساس تعهداتش پایبند است.

سلطانیه پیش از این گفته بود ایران به هیچ وجه غنی سازی اورانیوم را متوقف نمی کند و او دلیلی برای تعطیلی سایت غنی سازی اورانیوم فردو نمی بیند.

رویترز می نویسد: بسیاری از تحلیلگران معتقدند هر گونه راه حلی که دو طرف به آن دست یابند نیازمند عقب نشینی و امتیاز دادن از دو طرف است؛ راه حلی که به ایران اجازه غنی سازی محدود اورانیوم را بدهد و در مقابل ، سازمان ملل متحد اجازه یابد بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران را افزایش دهد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates