08.05.2012

پیش‌بینی گرانی ۷۰ درصدی بنزین درپی تصویب اعتبار یارانه‌ها

رادیوفردا: مجلس شورای اسلامی ایران روز دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت، اعتبار ۶۶ هزار میلیارد تومانی برای هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری را تصویب کرد که این امر، به گفته الیاس نادران، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، منجر به افزایش دست‌کم ۷۰ درصدی قیمت بنزین و دیگر انواع سوخت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دولت «سناریوی ۱۳۵ هزار میلیارد تومانی» را برای اعتبار اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به مجلس ارائه کرده‌ بود که این پیشنهاد با مخالفت شدید نمایندگان مجلس مواجه شد و آنها در این خصوص عدد ۶۶ هزار میلیارد تومان را تصویب کردند.

الیاس نادران، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، روز سه‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت، در گفت‌وگو با مهر با بیان این که «کسب درآمد بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومانی منجر به افزایش ۷۰ درصدی قیمت حامل‌های مختلف انرژی خواهد شد»، افزود: «اگر اعتبار ۱۳۵ هزار میلیارد تومانی دولت تصویب می‌شد که باید شاهد افزایش چندین برابری قیمت سوخت و انرژی در کشور می‌بودیم.»

عباسعلی نورا، عضو کمیسیون تلفیق، روز دوشنبه در این باره به خبرگزاری فارس گفته‌ بود: «با این پیشنهاد ۶۵ هزار میلیارد تومانی دولت امکان افزایش صددرصدی حامل‌های انرژی را نیز خواهد داشت یعنی قیمت گازوئیل از ۱۵۰ تومان به ۳۰۰ تومان و قیمت بنزین از ۴۰۰ به ۱۰۰۰ تومان افزایش پیدا کند.»

از زمان اجرای مرحله نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها، بنزین معمولی یارانه‌ای ۴۰۰ تومان و بنزین معمولی آزاد ۷۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

طرح هدفمندسازی یارانه‌ها آذرماه ۱۳۸۹ به اجرا درآمد و هم‌اینک بر اساس مصوبه مجلس، اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها تا تیرماه سال جاری به تعویق افتاده‌ است.

از زمان مطرح شدن اجرای سریع مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها، نگرانی‌ها در مورد افزایش شدید بهای سوخت نیز شدت گرفته‌ است.

در این زمینه عزت‌الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون تلفیق مجلس، روز سه‌شنبه در واکنش به احتمال رشد افسارگسیخته قیمت سوخت در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به مهر گفت: «در فاز دوم هدفمندی دولت تنها مجوز افزایش ۲۰ درصدی قیمت حامل‌های مختلف انرژی همچون بنزین، گازوئیل، گاز طبیعی و برق را دارد.»

در ادامه نگرانی‌های یادشده علی لاریجانی، رئیس مجلس، که پیش از این نامه‌ای نیز در این‌ خصوص به رهبر جمهوری اسلامی نوشته‌ بود روز جمعه، ۱۵ اردیبهشت، گفت که دولت می‌خواهد که «بنزین ۲ هزار تومان شود، گاز دو برابر شود و گازوئیل ۳ برابر شود» و افزود که «قطعاً مجلس روی این موضوع حساس است که تبدیل به اوج گرانی در کشور نشود».

در واکنش به این اظهارات، دولت نیز روز دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت، با انتشار اطلاعیه‌ای مسئله تصمیم دولت برای فروش بنزین به قیمت لیتری دو هزار تومان را تکذیب کرده و اعلام کرد که «این اظهارات کاملاً عاری از حقیقت است».

سال گذشته صندوق بین‌المللی پول از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها توسط دولت ایران که هدف از آن کاهش مصرف سوخت و کاهش فشار تورم اعلام شدتمجید کرده‌ بود؛ اما هم‌اینک منتقدان می‌گویند که ادامه پرشتاب برنامه هدفمند کردن یارانه‌ها باعث تورم شدید شده‌ است و افزایش تورم را نیز به دنبال خواهد داشت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates