09.05.2012

با اجرای فاز دوم هدفمند سازی، سه چهارم صنایع ایران ورشکست میشوند

رادیوفرانسه: مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا پیش بینی کرد با اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها در ایران، سه چهارم کل صنایع ایران در معرض ورشکستی کامل قرار میگیرند.
گفتگو با مهرداد عمادی، اقتصاددان و مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا
گوش کنید (08:52)

خبرگزاری های مختلف جمهوری اسلامی ایران امروز عنوان کردند که کمیسیون تلفیق مجلس با تصویب رقم ٦٦ هزار میلیارد تومان برای ادامه طرح هدفمندی یارانه ها در سال ٩١ موافقت کرده است؛ این در حالی است که رقم مورد تقاضای دولت دهم برای این امر رقم ١٢٥هزار میلیارد تومان بوده، و از سوی دیگر علی لاریجانی رییس مجلس چندی پیش طی نامه ای به علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواهان توقف کامل اجرای فاز دوم این طرح شده بود.

***

درباره این موضوع گفتگویی داریم با مهرداد عمادی اقتصاددان و مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا

او به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه با تأکید بر این که برنامه ریزی اقتصادی دولت دچار به هم ریختگی شدید است به این نکته اشاره میکند که دولت نمیداند به بخش های مختلفی که باید سهمی از هدفمندی یارانه ها را پرداخت کند چه میزان بپردازد و یک سردرگمی در این زمینه دیده میشود.

او با تأکید بر این نکته که کاهش میزان تقاضای دولت از سوی مجلس برای میزان درآمدهای خود به حدود نصف، نشان دهنده میزان ضربه و آسیبی است که این طرح تاکنون به اقتصاد ایران وارد کرده است به این نکته اشاره میکند که راه حل مجلس نیز که کاهش میزان درآمدهای دولت از این طرح است راهکار مناسبی نیست و میگوید که من به عنوان کارشناس اقتصادی که از کلیت این طرح و آزادسازی قیمت ها حمایت میکنم توصیه میکنم که اجرای این طرح تا مدتی متوقف شود تا بتوان به برآورد درستی از اثرات این طرح رسید.

او در ادامه میگوید واگذار کردن ادامه مسیر طرح هدفمند کردن یارانه به تیمی که نشان داده به هیچ وجه توانایی اجرای آن را ندارد کار درستی نیست و به این نکته تأکید میورزد که دولت محمود احمدی نژاد نشان داده کوچکترین تمایلی نیز برای یادگرفتن و درس گرفتن از اشتباهات خود ندارد.

او با توجه به پیش بینی افزایش ٧٠ درصدی قیمت سوخت در پی اجرای طرح هدفنمدسازی یارانه ها در سال ٩١ پیش بینی کرد که سه چهارم صنایع تولیدی ایران در معرض ورشکستی کامل قرار گیرند؛ چرا که با بالارفتن قیمت حامل های انرژی و باز بودن مرزها به سوی واردات بی رویه کالا، قدرت رقابت بین تولیدات داخلی و خارجی عملا از بین خواهد رفت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates