13.05.2012

پليس آلمان از شاهين نجفی حفاظت می‌کند

رادیوزمانه: پس از اجرای ترانه‌ای به‌نام “نقی” از سوی شاهين نجفی، خواننده رپ ايرانی و تهديد وی به مرگ از طرف نيروهای تندرو جمهوری اسلامی ايران، پليس آلمان اعلام کرد که از جان اين هنرمند حفاظت می‌کند.

تارنمای روزنامه “راينيشه پست” آلمان، امروز ۲۲ ارديبهشت‌ماه به نقل از سخنگوی پليس شهر کلن خبر داد که روز گذشته طی نشستی، بخش امنيت ملی اداره پليس کلن به موضوع تهديد به مرگ شاهين نجفی، خواننده رپ ۳۲ ساله ايرانی ساکن اين شهر رسيدگی کرد.

بنا به اين گزارش در اين نشست چند مقام امنيتی و همچنين بخش حفاظت از قانون اساسی و پليس جنايی فدرال شرکت داشتند.

در اين جلسه تدابير حفاظتی در مورد شاهين نجفی به تصويب رسيد.

روز گذشته پيش از برگزاری اين جلسه شاهين نجفی به اداره پليس کلن رفته و در آن‌جا شکايت خود را تقديم کرده بود.

ترانه رپ “نقی” با اجرای شاهين نجفی در روزهای اخير جنجال بسياری به‌پا کرده است.

در اين ترانه شاهين نجفی امام نقی يا امام هادی، دهمين امام شيعيان را مورد خطاب قرار داده و در آن نگاه انتقادی خود از شرايط کنونی اجتماعی و سياسی ايران را بازگو کرده است.

شاهين نجفی در گفت‌گوهای خود اعلام کرده است که قصدش از اجرای ترانه رپ “نقی” توهين به باورهای دينی مردم نبوده و هدفش مطرح کردن مشکلات اجتماعی در ايران بوده است

اين ترانه تاکنون، در يک نوبت بيش از هزار و ۷۰۰ و در نوبتی ديگر بيش از چهار هزار و ۶۰۰ بار “لايک” خورده است و صد‌ها بار توسط کاربران فيس‌بوک به اشتراک گذاشته شده است.

همچنين در سايت يوتيوب نيز تا به امروز نزديک به ۵۹ هزار بار شنيده شده است.

با بازتاب گسترده اين ترانه، محافل و نيروهای تندرو جمهوری اسلامی ايران، با استناد به فتوای اخير آيت‌الله صافی گلپايگانی، مرجع دينی شيعه، حکم “ارتداد” شاهين نجفی را صادر و وی را به مرگ تهديد کردند.

يک سال پيش از انتشار ترانه “نقی”، در شبکه اجتماعی فيس‌بوک گروهی از جوانان ايرانی کمپينی به‌نام “کمپين يادآوری امام نقی به شيعيان” راه‌اندازی کرده و در آن طنزهای اجتماعی را منتشر می‌کردند که اين نيز در فضای مجازی گسترش يافت.

فتوای آيت‌الله صافی گلپايگانی دو هفته پيش از انتشار ترانه شاهين نجفی منتشر شد.

يک مقلد اين مرجع دينی شيعه پرسيده بود: “مدتی است عده‌ای اجيرشده که عمدتأ از ضد انقلاب خارج از کشور می‌باشند، در فضای اينترنت، سايت‌ها و وبلاگ‌های خود به‌راحتی به امام مظلوم شيعيان حضرت امام هادی اهانت و جسارت می‌کنند (طراحی، جوک، کاريکاتور، فحاشی، دروغ بستن و …) حکم اين افراد چيست؟”

آيت‌الله صافی گلپايگانی در پاسخ به اين پرسش شرعی فتوا داد: “چنان‌چه اهانت و جسارت به حضرت نموده باشند مرتدند. والله اعلم.”

شاهين نجفی که پيش از ترانه “نقی” در ترانه‌های ديگر خود مسائل سياسی و اجتماعی را به‌نقد می‌کشيد اين بار به‌شدت از سوی محافل تندرو جمهوری اسلامی ايران مورد حمله قرار گرفت.

خبرگزاری فارس، در خبری تحت عنوان “تشکيل کمپين اعدام شاهين نجفی” به نقل از وبلاگی به‌همين نام نوشت: “از تمامی شيعيان و بلکه همه مسلمانان محب اهل بيت تقاضا داريم در صورتی که به هر نحوی به اين فرد مرتد دسترسی دارند او را به سزای اعمالش رسانده و روانه دوزخ ابدی‌اش نمايند.”

پايگاه خبری “شيعه آنلاين” نيز برای کشتن شاهين نجفی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار جايزه تعيين کرد.

تارنمای عصر امروز نيز نوشت: “شاهين نجفی خواننده رپ، اهل گيلان، که يد طولايی در خزعبل‌گويی و استفاده از کلمات رکيک و ناپسند دارد در تازه‌ترين اقدام خود، با انتشار آلبومی به برخی امامان معصوم (ع) و مقدسات دين توهين کرده است.”

سايت عصر امروز و فارس از شاهين نجفی به‌عنوان “خواننده فتنه” نام بردند و در پايان با اشاره به آيه‌ها و روايت‌های اسلامی تأکيد کردند: “کسی که به ائمه و امامان(ع) توهين می‌کند حرام‌زاده است و بايد در نطفه‌اش شک کرد.”

اين در حالی است که شاهين نجفی در گفت‌گوهای خود اعلام کرده است که قصدش توهين به باورهای دينی مردم نبوده و هدفش مطرح کردن مشکلات اجتماعی در ايران بوده است.

شاهين نجفی فعاليت در موسيقی را از سال ۱۳۷۹ آغاز کرد و از سال ۱۳۸۴ به آلمان مهاجرت نمود.

وی که دانشجوی اخراجی رشته جامعه‌شناسی در ايران بود، در آلمان ابتدا سرپرست گروهی به نام “اينان” شد و سپس به گروه “تپش ۲۰۱۲” پيوست و با اجرای ترانه‌های سياسی-اجتماعی رپ مطرح گرديد.

او پس از جدايی از گروه “تپش ۲۰۱۲” در سال ۱۳۸۸ گروه موسيقی “آنتی‌کاريزما” را تشکيل داد.
شاهين نجفی تاکنون چهار آلبوم استوديويی و دو آلبوم گروهی منتشر کرده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates