14.05.2012

محمد علی دادخواه افشاگری کرد: گفتند در تلویزیون بگو «کانون مدافعان» از خارجی‌ها پول می‌گیرد یا برو «رجایی‌شهر»

ملی‌مذهبی: محمد علی دادخواه، وکیل و فعال حقوق بشر با اظهار اینکه در روزهای اخیر تحت فشار شدید برای اعتراف تلویزنی بوده است،گفت: فردا آخرین روزی است که به او فرصت اعتراف تلویزیونی داده شده است.

محمد علی دادخواه گفت:« فردا آخرین مهلت من است که یا اعتراف تلویزیونی داشته باشم یا به زندان بروم. من هم به زندان می‌روم و حتی از سرزمینمم هم خارج نمی‌شوم.»

به گزارش سایت«کمپین بین‌المللی حقوق بشر» محمد علی دادخواه در خصوص اینکه از او دقیقا خواسته‌اند به چه چیزهای اعتراف کند به کمپین گفت: «تحت فشارهای شدید از من خواستند که جلوی تلویزیون بگویم که کانون مدافعان حقوق بشر از خارجی‌ها پول می‌گرفته است، یعنی در واقع ما عمله خارجی‌ها بوده‌ایم در حالی‌که چنین چیزی درست نیست. ما تعدادی وکیل بودیم که به علت علاقه به سرزمین مان، توانمندی‌ها و دانشی که در حرفه‌مان داشتیم کانون را به راه انداخته بودیم و کار می کردیم. شاید در میان حقوقدان‌های ایرانی مشابه ما کمتر بود که این اشراف، توانمندی و آگاهی به کارش را داشته باشد و همین طور علاقمند به سرزمینش باشد.»

این عضو هیات مدیره کانون مدافعان حقوق بشر با اظهار اینکه هرگز اعتراف نمی‌کند، افزود: «آنها به من می‌گفتند اگر اعتراف نکنم حکم را اجرا می‌کنند. مدت‌های طولانی صحبت کردند و من نپذیرفتم. از هم اکنون می گویم که اگر روزی من حرفی زدم از درجه اعتبار ساقط است و حتما در شرایطی بودم که مجبور به گفتن شده‌ام. امیدوارم خدا توان من را همچنان حفظ کند.»

محمد علی دادخواه گفت: «من خارج از عدالت می‌دانم که به کسی تحت فشار بگویند برو پشت تلویزیون حرف بزن و بگو من از خارج پول گرفته‌ام. من نامزد چندین جایزه خارجی بودم که گفتم اگر این جایزه‌ها همراه با پول نباشند قبول می کنم. جایزه‌هایی را فقط پذیرفته‌ام که پولی نداشته‌اند. همچنین من هیچ پولی از موکلانم که در موضع حقوق بشر از آنها دفاع می‌کردم، نگرفتم و آن را افتخار می‌دانم. حالا در شأن خودم نمی‌دانم که بروم پشت تلویزیون و این حرف‌ها را بزنم.»

محمد علی دادخواه که در حال حاضر وکیل بسیاری از زندانیان سیاسی است در پاسخ به اینکه وضعیت پرونده های آنها با رفتن او به زندان چه خواهد شد، گفت:« این را باید کسانی که بر خلاف حقوق بشر حقم را ساقط کردند جوابگو باشند. من کاری جز حرفه ام انجام نداده ام. من رشته ام حقوق بین الملل است، با نمره ۲۰ پایان نامه حقوق بشرم را گذراندم لذا اگر نظام منصفانه و عادلانه ای باشد نباید با من اینگونه رفتار شود.»

محمد علی دادخوه در تاریخ ۹ اردبیهشت ماه وقتی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای دفاع از یکی از موکلانش(ارژنگ داوردی، محکوم به اعدام) می رود، قاضی دادگاه به او می گوید حق دفاع ندارد چون حکم۹ سال حبسش از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شده و این روزها برای رفتن به زندان به او ابلاغ می شود.

این وکیل برجسته که وکالت پرونده های بسیاری از فعالان سیاسی و دانشجویی مانند ابراهیم یزدی، حسین رونقی ملکی و همین طور وکیل یوسف ندرخانی، کشیش محکوم به محاربه را به عهده داشته است در تاریخ ۳۱ اردبیهشت ماه سال گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به دلیل اتهام های متعددی مانند عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر،مصاحبه ها با رسانه های خارجی و حتی داشتن وکالت پرونده مترو اصفهان مورد بازخواست قرار گرفت. او بر اساس حکم دادگاه بدوی که در تیرماه اعلام شد به ۹ سال حبس تعزیری، ۱۰ سال محرومیت از وکالت و تدریس محکوم شد و دادگاه تجدید نظر این حکم را عینا تایید کرده است.

در حال حاضر تقریبا تمامی اعضای برجسته کانون مدافعان حقوق بشر در زندان هستند، محمد سیف‌زاده، عبدالفتاح سلطانی، نرگس محمدی ، نسرین ستوده و شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر نیز در خارج از کشور به سر می‌برد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates