25.05.2012

کلینتون: وب‌سایت‌های القاعده را هک و دستکاری کرده‌ایم

دویچه‌وله: وزیر خارجه آمریکا از هک و دستکاری کردن وب‌سایت‌های القاعده خبر داد. به گفته او، کارشناسان آمریکایی شبکه آنلاین تروریست‌ها در یمن را هک کرده و محتوای نوشته‌های آن را کاملا تغییر داده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه‌شب (۲۳ مه) در مراسمی در “مرکز فرماندهی آمریکا برای عملیات ویژه” در تامپا واقع در ایالت فلوریدا از عملیات سایبری بزرگ این کشور علیه وب‌سایت‌های شبکه القاعده خبر داد.

به گفته هیلاری کلینتون، کارشناسان آمریکایی در این عملیات صفحه‌های اینترنتی شبکه تروریستی القاعده در شبه جزیره عرب را هک کرده و محتوای آنها را تغییر داده‌اند.

اظهارات کلینتون در گزارش‌های مشابهی توسط شبکه تلویزیونی “ای بی سی”، “سی بی اس” و همچنین روزنامه آمریکایی “یو اس آ تودی” منتشر شده است.

این گزارش‌ها حاکی از آن‌اند که در این عملیات گزارش‌های مربوط به کشته شدن غیرنظامیان مسلمان در عملیات تروریستی القاعده، جانشین موضوعات تبلیغی چون “فخرفروشی به کشتن آمریکایی‌ها” در وب‌سایت القاعده یمن شده است.

کلینتون در فلوریدا گفت، کارشناسان آمریکایی به این اقدام دست زدند تا مانع از جذب نیروی جدید در القاعده از طریق اینترنت شوند. این عملیات سایبری ۴۸ ساعت به طول انجامیده است.

وزیر خارجه آمریکا تاکتیک آمریکا در این زمینه را موفق می‌داند، چرا که القاعده بعد از این عملیات “از حامیان خود خواسته تمامی مطالبی که در اینترنت می‌خوانند را باور نکنند.”

کلینتون گفت، متخصصان سراسر دنیا در حال کار کردن بر روی مانورهایی هستند که با آن بتوان تبلیغات تندروها را بی‌اعتبار کرد.

همکاری کارشناسان خارجی

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد که در این کار گروهی کارشناسانی که به زبان‌های اردو، عربی و سومالیایی تسلط دارند نیز همکاری‌کرده‌اند.

این گروه با وب‌گردی اینترنتی در تلاش است تا با استفاده از رسانه‌های اجتماعی و دیگر روش‌ها، تناقض‌های درونی القاعده را روشن ساخته و به حملات بی‌رحمانه ‌آنها علیه غیرنظامیان مسلمان اشاره کند.

هیلاری کلینتون گفت، در دوران ریاست او بر وزارت خارجه آمریکا این وزارت‌خانه همکاری خود را با وزارت دفاع و سرویس‌های امنیتی تقویت کرد تا استفاده از دیپلماسی به عنوان ابزاری برای مبارزه با تروریسم شدت یابد.

اشپیگل آنلاین روز پنج‌شنبه (۲۴ مه) به نقل از یکی از کارشناسان امنیتی خبرگزاری آسوشیتدپرس که نخواست نامش فاش شود نوشت، حملات سایبری به وب‌سایت‌های القاعده همیشه پنهانی نیست و گاهی کاملا به صورت آشکار صورت می‌پذیرد.

همین کارشناس افزوده است، در تالارهای تبادل نظر اینترنتی تلاش می‌شود تا “تندروها به تمسخر گرفته شده” یا اینکه تئوری‌هایشان به چالش طلبیده شود. او این راهکار را به “بازی مجازی موش و گربه” تشبیه کرده است.

دفتر مربوط به عملیات جنگی و ثبات وزارت خارجه آمریکا تأسیس شده است تا استفاده از دیپلمات‌ها و دیگر کارشناسان غیر نظامی در عملیات نظامی مناطق بحران‌زده را بهبود بخشد.

دفتر ضد ترور وزارت خارجه آمریکا در حال حاضر در رأس کمپین دیپلماتیک سراسر جهان با هدف ممانعت از انتقال پول به القاعده و گرو‌ه‌های وابسته به آن قرار دارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates