30.05.2012

درخواست غرامت گروگان‌های آمریکایی از ایران رد شد

بی‌بی‌سی: ۵۲ آمریکایی در ایران در سال ۱۳۵۸ در سفارت آمریکا برای بیش از چهارصد روز توسط دانشجویان ایرانی گروگان گرفته شدند.

دیوان عالی آمریکا درخواست گروگان های آمریکایی را برای احیاء پرونده شکایتشان جهت دریافت غرامت از ایران، رد کرد.

حدود ۱۰۰ نفر که گروگان های آمریکایی سه دهه پیش در ایران و برخی بازماندگانشان را شامل می شوند از دیوان عالی آمریکا خواسته بودند اجازه دهد پرونده شکایت آنان برای دریافت غرامت از دولت ایرانبار دیگر به جریان افتد.

این عده در شکایتی که حدود ده سال پیش در یک دادگاه بدوی مطرح کردند خواستار دریافت بالغ بر شش میلیارد دلار غرامت از ایران شده بودند اما دادگاه بدوی این درخواست را رد کرد.

براساس شکایت اولیه، هر یک از گروگان های سابق مبلغ ۱۰ هزار دلار به ازای هر روز که در دست گروگانگیرها بود دریافت می کرد.

این دادگاه در سال ۲۰۰۲ میلادی بنا به درخواست وزارت امور خارجه آمریکا، از دریافت غرامت این آمریکایی ها از ایران جلوگیری کرده بود.

براساس رای دادگاه، پیمان نامه موسوم به بیانیه های الجزیره که بین ایران و آمریکا به امضا رسید و به آزادی گروگان ها منجر شد،دولت و یا شهروندان آمریکا مجاز نیستند با رای محاکم آمریکایی خواستار غرامت از ایران شوند.

شاکیان قصد داشتند غرامت مورد نظر را از دارایی های مسدود شده ایران در آمریکا دریافت کنند.

وکیل آنها می گوید قبل از سقوط شاه در ایران، مقادیری از پول ایران نزد بانک های آمریکایی سپرده شده بود که در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر مسدود شده، و همچنان در بانکهای آمریکا موجود است.

طبق یکی از مفاد پیمان نامه الجزایر که با وساطت الجزایر بین ایران و آمریکا امضا شد، رسیدگی به شکایت دو طرف از جمله در ارتباط با گروگان گیری کارمندان سفارت ایالات متحده در تهران تنها در صلاحیت دادگاه بین المللی ویژه بررسی دعاوی دو کشور است.

دیوان عالی آمریکا طبق رویه متعارف خود، در رای روز سه شنبه دلیلی برای رد شکایت گروگان های سابق اعلام نکرد.

دیوید رنگلینگ، یکی از شاکیان، به روزنامه نیویورک تایمز گفته است زمانی که در ایران “زیر دست و پای گروگان گیران” گرفتار بود، فکر نمی کرد روزی دولت خودش در دادگاه از دریافت غرامت او جلوگیری کند.

او گفته است بعد از ۱۲ سال درگیری با قانون، نتیجه روز سه شنبه برایش غیر منتظره نبود.

۵۲ آمریکایی در ایران در سال ۱۳۵۸ در سفارت آمریکا برای بیش از چهارصد روز توسط دانشجویان ایرانی گروگان گرفته شدند.

این گروگان گیری به قطع روابط آمریکا و ایران و پیچیدگی هایی در این روابط منجر شد که هنوز هم ادامه دارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates