17.07.2012

گسترش درگیری‌های نظامی در سوریه

دویچه‌وله: برای اولین بار هلیکوپترهای ارتش سوریه مناطق مسکونی در محدوده شهر دمشق را هدف بمباران قرار داده‌اند. به گفته مخالفان در بسیاری از محلات شهر دمشق صدای انفجار و تیراندازی به گوش می‌رسد.

حکومت سوریه بر شدت خشونت علیه مخالفان خود افزوده است. دامنه درگیری‌ها به دمشق کشیده شده و تلا‌ش‌های بین‌المللی مکرر برای رسیدن برای راه‌حلی در این کشور تا کنون نتیجه‌ای نداده است.

بان‌کی مون، دبیرکل سازمان ملل برای یافتن راهی به منظور برون رفت سوریه از جنگ داخلی به چین سفر کرده است. هم‌زمان کوفی‌عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای میانجیگری در سوریه، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ملاقات کرد.

همه روزه عده زیادی از سوریه فرار می‌کنند تا در کشورهای همسایه پناهگاهی امن بیابند. مخالفان می‌گویند درگیری‌های سه روز اخیر در دمشق، نتیجه خشن‌ترین حملات ارتش در این شهر از شروع اعتراض‌ها تاکنون بوده است.

شامگاه دوشنبه (۱۶ ژوییه/۲۸ تیر) یک ژنرال و یک افسر ارتش سوریه به ترکیه گریختند. همراه با این دو گروهی ۱۲۸۰ نفره از سوریه گریخته و به شهر مرزی «حاتای» در ترکیه پناه برده‌‌اند. بنا بر گزارش‌ها اکنون ۱۸ تن از فرماندهان سوری به ترکیه فرار کرده‌اند. عده فراریان از سوریه به ترکیه حدود ۴۲۶۸۰ نفر تخمین زده می‌شود.

بنا به گفته فعالان حقوق بشر مستقر در دمشق، هلیکوپترهای ارتش سوریه تمام شب در حال حمله و تیراندازی بوده‌اند. تمرکز حملات روی محله‌هایی چون «المیدان» و «حجرالاسود» بوده‌است.

تاکنون شهرهای دمشق و حلب در شمال سوریه از صحنه درگیری‌ها در امان مانده بودند. به‌ویژه که قشرهای مرفه‌تر جامعه سوریه عمدتا در این دو شهر سکونت دارند و طرفداران بشار اسد بیشتر از سایر نقاط سوریه در این دو شهر متمرکزند.

رسانه‌های دولتی سوریه خبر داده‌اند که ارتش در شهر دمشق در تعقیب «عناصر تروریستی‌» است.

افزایش فشار بر چین و روسیه

در محافل دیپلماتیک،فشار بر روسیه و چین به ‌عنوان دو کشوری که تاکنون در کنار حکومت سوریه مانده‌اند، افزایش می‌یابد. قرار است بان کی مون روز چهارشنبه ( ۱۸ ژوییه/ ۲۸ تیر) با هو جیان‌تائو، رئیس جمهوری چین دیدار کند. اما روزنامه رسمی چین پیشاپیش در سرمقاله خود با تاکید بر راه حلی سیاسی برای سوریه، هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه را غیرقابل قبول خوانده است.

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه نیز پیش از دیدار کوفی عنان با پوتین تاکید کرده بود که روسیه هرگونه قطعنامه‌ قهرآمیز علیه حکومت سوریه را رد می‌کند. قرار است تا پایان این هفته قطعنامه جدیدی درباره سوریه بر اساس اصل هفتم منشور سازمان ملل (اقدام در موارد تهديد عليه صلح – نقض صلح اعمال تجاوز)، در شورای امنیت به تصویب برسد. قطعنامه‌ای که در صورت لزوم با توسل به فشار نظامی می‌تواند اجرایی شود.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در دیدار روز سه‌شنبه ۱۷ ژوییه خود از اردن در این باره گفت که چنین اقدامی برای حمایت از طرح صلح کوفی‌عنان ضروری است.

«مزدوران بیگانه»

علی اکبر ولایتی، مشاور امور بين‌الملل آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی که در حاشیه «کنفرانس علمی بین‌المللی پیرامون جنبش غیرمتعهدها» زد، برخی از مخالفان حکومت سوریه را «مزدوران بیگانه» نامید.
او گفت که دولت سوریه در جهت اصلاحات تلاش کرده و گام‌هايی در اين راستا برداشته است. «برخي از مخالفان مزدوران بيگانه بوده و مردم بي‌گناه سوريه را می‌‌كشند تا سياست آمريكا، اروپا، اسراييل و برخي كشورهای منطقه را اجرا كنند.»
به گفته او سیاست این کشورها ساقط کردن حکومت سوریه و شکستن «خط مقاومت در برابر صهيونيست‌ها» است، نه ایجاد دمکراسی.
علی‌اکبر ولایتی تاکید کرد که اگر هدف مخالفان دولت سوريه اين باشد، در اين صورت جمهوری اسلامي از سوريه دفاع می‌‌كند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates