08.08.2012

صالحی: تعدادی از زائران ربوده شده در سوریه از بازنشستگان سپاه و ارتش هستند

دیپلماسی ایرانی: وزیر امور خارجه گفت: برای ما مهم است که وقتی هموطنان مان گرفتار می شوند تمام سعی و تلاش خود را به کار بگیریم و وظیفه خود می دانیم تا آنجا که امکان دارد عزیزان مان که در سوریه ربوده شده اند را از بند اسارت رها کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر صالحی که پس از دیدارش با احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و در مسیر بازگشت به تهران با خبرنگاران سخن می گفت، در مورد موضوعات مورد مذاکره در این سفر خاطرنشان کرد: پیرو مذاکره تلفنی با داوود اوغلو درباره ربوده شدن 40 نفر از بهترین عزیزان کشورمان که زائر حرم حضرت زینب در سوریه بودند این سفر انجام شد. برای ما مهم است که وقتی هموطنان ما گرفتار می شوند تمام سعی و تلاش خود را به کار بگیریم و وظیفه خود می دانیم تا آنجا که امکان دارد این عزیزان را از بند اسارت رها کنیم.

وی افزود: با توجه به شرایط ویژه سوریه و ارتباطاتی که دوستان ترکیه با معارضین در سوریه دارند، با مقامات ترک به تفصیل صحبت کردیم و با مقامات قطر نیز گفت وگویی داشته ایم. امیدواریم همان گونه که با کمک دوستان ترک ما توانستیم افراد دیگری که پیش از این در سوریه ربوده شده بودند را از بند اسارت نجات دهیم این بار هم این درخواست را داشتیم و آنها قول دادند که تمام تلاش خود را به کار گیرند که این موضوع به نتیجه برسد.

وزیر امور خارجه کشورمان در عین حال گفت: البته گروه های معارضین در سوریه اقسام مختلفی دارند و یکپارچه نیستند. انتظار نداریم که نفوذ کشوری مثل ترکیه به مفهوم این باشد که به تمامی معارضین دسترسی دارد. به هر حال آنها قول دادند که تمام تلاش شان را به کار گیرند و وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که شهروندان ایرانی را مانند شهروندان خود می دانیم.
وی افزود: با توجه به اینکه در ماه مبارک رمضان قرار داریم و گروگان گیران و گروگان ها هر دو مسلمان هستند و بنا به دلایلی بحران ها و مسائلی پیش آمده است به کسانی که هموطنان ما را در اسارت خود دارند از طریق رسانه ها پیام می فرستیم و تاکید می کنیم با توجه به قرار داشتن در این ایام مبارک و به ویژه لیالی قدر از باب اخوت اسلامی اقدام لازم را در جهت رهایی این هموطنان عزیزمان انجام دهند.
صالحی گفت: بسیار صریح و واضح در مورد وضعیت این افراد صحبت کردیم و اخبار منتشر شده در مورد وابستگی این افراد به سپاه را تکذیب کردیم و شرح دادیم که برای مدتی بود که زائرین به سوریه نمی رفتند، اما از زمانی که دمشق آرام شد مجددا آغاز به اعزام زائرین کردیم و بازنشستگان ادارات مختلف از سپاه و وزارتخانه های دیگر به نوبت در لیست زائران قرار گرفتند و عشق و شور ایرانی ها به اهل بیت (ع) آنقدر زیاد است که ما نمی توانیم مانع اقبال مردم به زیارت عتبات شویم. به هر حال تعدادی از این عزیزان از بازنشستگان سپاه و ارتش بوده اند، البته افرادی نیز از ادارات مختلف دیگر بوده اند و حتی قرار بود در مرحله بعد بازنشستگان ادارات دیگر نیز اعزام شوند که آرام آرام راه برای زیارت سایر مردم و شهروندان نیز باز شود.
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: خوشبختانه در فیلمی که در مورد این افراد پخش شده است شاهد هستیم که این افراد زائر بوده اند و هیچ وسیله دیگری غیر از لباس و وسائل شخصی و کارت های شناسنایی به همراه نداشتند. این افراد بین زینبیه و فرودگاه بازداشت شدند و ورود پاسپورت آنها نیز مشخص است. این گروه سه اتوبوس بوده اند که دو اتوبوس به فرودگاه منتقل شدند .
وی گفت: تمام این موارد به تفصیل بررسی و روشن شد و گفته شد که راننده ای که مسوول اتوبوس سوم بوده است یک باره به فرعی می رود و این اتفاق رخ می دهد.
ایران آمادگی میزبانی معارضان را در ایران دارد و می خواهد معارضان در ایران در کنار یکدیگر بنشینند و با دولت سوریه صحبت کنند. با دولت سوریه نیز در این باره گفت وگوهایی داشته ایم و آنها آمادگی خود را اعلام کرده اند.

صالحی همچنین گفت که با همتای ترک خود در مورد بحران سوریه نیز گفت وگو کرده است و افزود: ما به دنبال نفی خشونت هستیم و گفت وگوی ملی در سوریه را دنبال می کنیم. تاکید کردیم ایران آمادگی میزبانی معارضان را در ایران دارد و می خواهد معارضان در ایران در کنار یکدیگر بنشینند و با دولت سوریه صحبت کنند. با دولت سوریه نیز در این باره گفت وگوهایی داشته ایم و آنها آمادگی خود را اعلام کرده اند. به هر حال از دوستان ترک خود خواستیم که با برخی از گروه های معارضین که در ترکیه هستند گفت وگو داشته باشند و آنها را تشویق کنند که در میزبانی که در آینده از معارضین خواهیم داشت به تهران سفر کنند و آنها از این مساله استقبال کردند و ما امیدواریم دو کشور نقش آفرین در منطقه ترکیه و ایران بتوانند با همکاری و هماهنگی یکدیگر این منطقه مهم خاورمیانه را که دستخوش تحولاتی شده است به گونه ای مدیریت کنند که به طور طبیعی تحولات به پیش رود و امری خارج از اراده کشورهای منطقه بر کشورهای این منطقه تحمیل نشود.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در مورد روابط دوجانبه نیز با داوو اوغلو مذاکراتی داشته است و تاکید کرد روابط ما و ترکیه بسیار خوب است و در حوزه های مختلف در بهترین شرایط هستیم. انتظار داریم روابط عمیق تر و گسترده تر از آنچه که در حال حاضر است بشود. روابط ما و ترکیه قطعا مستقل از برخی اختلاف نظرهایی است که ممکن است با یکدیگر در مورد برخی مسائل داشته باشیم. ممکن است درباره برخی مسائل بین المللی اختلافاتی وجود داشته باشد اما هیچ اثر منفی بر روابط دوجانبه نخواهد گذاشت. به هر حال دولتمردان ترکیه علاقه فراوانی به همتایان خود در ایران دارند و ما نیز دولتی که در ترکیه روی کار است را دولتی شایسته و لایق و دلسوز برای ملت خود می دانیم.
وی با بیان اینکه این سفر بسیار به موقع و مفید بود، اظهار کرد: مقامات ترکیه از برخی اظهارنظرهایی که در ایران شده بود گلایه هایی داشتند. باید گفت هیچ مقام ترکیه و مسئولین حکومتی هیچگاه موضعی منفی راجع به ایران نداشته اند. درست است که امروز آقای اردوغان با توجه به برخی اظهارنظرهایی که در ایران شده بود واکنشی نشان دادند اما تا به امروز چنین اظهاراتی را نداشتیم. خواهش ما از عزیزان مسوول در رده ها و سطوح مختلف این است که رعایت برخی مسائل و جنبه های مختلف را داشته باشند.
صالحی تاکید کرد: انتظار و هدف ما این است که زمینه های وحدت، اتحاد و همگرایی ایجاد شود نه اینکه شرایطی ایجاد شود که این همگرایی به واگرایی منجر شود.
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: امیدواریم خداوند گشایشی حاصل کند که هر چه زودتر این عزیزان ایرانی از بند اسارت رها شوند. ضمن اینکه در چند روز گذشته نامه هایی نوشته ایم و امروز این نامه ها به دبیرکل سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب و همچنین صلیب سرخ بین الملل ارسال می شود و انتظار داریم مجموعه نهادهای بین المللی و دولت های دوست در منطقه به سهم خود اقدام لازم را در تسریع رهایی بخشیدن این عزیزان از بند اسارت انجام دهند.
در دو سه روز آینده آقای قشقاوی معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور به طرابلس سفر خواهد کرد و مساله امدادگران ربوده شده در لیبی را پیگیری می کند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره آخرین پیگیری های وزارت خارجه در خصوص پیگیری سرنوشت هفت امدادگر کشورمان که در لیبی توسط گروه های انقلابی این کشور در اسارت به سر می برند، گفت: در دو سه روز آینده آقای قشقاوی معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور به طرابلس سفر خواهد کرد و این مساله را پیگیری می کند.
صالحی گفت: مطمئن هستیم که حال این افراد خوب است و در سلامت به سر می برند. در حال انجام رایزنی ها از طرق مختلف هستیم که این عزیزان هر چه زودتر به ایران بازگردند. در سفر آقای قشقاوی رایزنی همه جانبه ای در این باره انجام می شود.
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا مبنی بر خواسته ربایدگان این افراد درباره میانجی گری ایران بین لیبی و عراق برای آزادی زندانیان لیبیایی گفت: این خواسته دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر محسوب می شود. آنها می خواهند لیبیایی های زندانی در عراق رها شوند. این مساله ای است که به دولت عراق مربوط می شود.
وی افزود: ما به عزیزان لیبیایی بسیار کمک کرده ایم. ایران جزء اولین کشورهایی بود که پس از توقف جنگ به لیبی متخصص فرستاد در حوزه مین زدایی و استفاده از دست و پاهای مصنوعی و کمک های امدادی فعالیت کرده است. تعداد زیادی از لیبیایی ها برای مراجعه به ایران آمدند و این افرادی که در حال حاضر در اسارت هستند پزشک و امدادگر و متخصصین دست و پاهای مصنوعی هستند. من از این افراد تعجب می کنم که با افرادی که بدون هیچ چشم داشتی برای خدمت به لیبی سفر کرده اند چنین برخوردی می شود. ما هیچگاه به لیبیایی ها نگفتیم می خواهیم قراردادهایی در مورد موضوعات مختلف ببندیم و برخلاف غربی ها که به دنبال قراردادهای نفتی و تجاری هستند چنین مسائلی را نخواسته ایم. حتی برخی کشورهای منطقه نیز اینگونه در لیبی ظاهر شدند در صورتی که ما هیچ چیزی جز خدمت رسانی نخواستیم. ما از افرادی که این عزیزان ما را در لیبی در بند خود دارند می خواهیم این افراد را هر چه زودتر از بند خود رها کنند و امیدواریم شاهد بازگشت هر چه زودتر عزیزان ایرانی مان که در لیبی هستند به تهران باشیم.به گزارش ایسنا، صالحی بامداد امروز (چهارشنبه) پس از سفر کوتاه به آنکارا و دیدار با وزیر خارجه وارد تهران شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates