16.08.2012

قبضه کردن پنج فروند بالگردِ “هلال احمر” به وسیلۀ علی لاریجانی و تیمش

رادیوفرانسه: علی لاریجانی به همراه عده‌ای از نمایندگان مجلس، روز گذشته برای بازدید از مناطق زلزله‌زده ۵ فروند بالگرد متعلق به “جمعیت هلال احمر” را به صورت کامل در اختیار گرفتند که این اقدام، جمعیت هلال احمر را برای جابجایی مصدومان و انتقال کمک‌های فوری با مشکل مواجه کرد.

یکی از منابع خبری بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه در مناطق زلزله زدۀ آذربایجان شرقی خبر داد، “اگر چه علی لاریجانی برای همدردی و بازدید از این مناطق به آذربایجان شرقی سفر کرده بود اما سفر او خود به دردسر بزرگی برای جمعیت هلال احمر و کمک به زلزله زدگان تبدیل شد.”

پنج فروند بالگرد اختصاصی جمعیت هلال احمر که به جابجایی مصدومان و انتقال کمک‌های فوری اختصاص داشت از زمان ورود علی لاریجانی در اختیار او و تیم همراهش قرار گرفت.

علی لاریجانی و تیمش برای پرواز با این ۵ فروند بالگرد، خلبان‌های اختصاصی خود را به همراه داشتند و به همین دلیل حتی خلبانان هلال احمر را نیز مرخص کردند.

نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر نیز ناگزیر شدند برای انجام مأموریت‌های فوری خود در جا بجایی مصدومان و یا انتقال کمک‌ها و اقلام فوری از آمبولانس‌ها استفاده کنند که این موضوع علاوه بر کند شدن عملیات امدادی هلال احمر، آن‌ها را با مشکلاتی دیگر نیز روبه رو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا روز گذشته، سه شنبه ۲۴ مرداد، علی لاریجانی- رییس مجلس شورای اسلامی، با برخی از نمایندگان مجلس به این منطقه سفر کرد. او در گزارشی که از بازدید خود در مجلس ارائه کرد، خبر داد در صورتی که لازم باشد مجلس بودجه‌ای برای کمک به مردم زلزله زده تصویب خواهد کرد.

زلزلۀ آذربایجان شرقی همچنان با روایت‌های متناقض موضوع داغ رسانه‌هاست. سایت خبری کلمه از ایجاد جو امنیتی به وسیلۀ سپاه در این مناطق و نارضایتی زلزله‌زدگان از توزیع کمک‌ها خبر می‌دهد و رسانه‌های رسمی ایران نیز از انجام موفقیت آمیز عملیات امداد و نجات می‌گویند.

اما یکی از روزنامه نگاران اعزامی به این منطقه که مایل به ذکر نامش نیست به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه گفت: «سازمان هلال احمر تبریز مملو از کمک‌های مردمی است و اگر از ورود برخی گروه‌ها و افرادی که برای کمک به منطقه می‌آیند جلوگیری می‌شود تنها برای این است که هرج و مرج ایجاد نشود.»

این روزنامه‌نگار روند رسیدن کمک‌های ارسالی به دست زلزله زدگان را رو به بهبود توصیف کرد و اضافه کرد: «زلزله‌زدگان هم نسبت به روزهای گذشته با آرامش بیشتری برای گرفتن کمک‌ها می‌آیند و فضای روزهای نخست حاکم نیست.»

سایت خبری کلمه نیز در گزارشی به نقل از منبع خبری خود در مناطق زلزله زده نوشته بود: «سپاه با ایجاد جو امنیتی از کمک‌رسانی مردم به زلزله‌زدگان جلوگیری می‌کند .» اما این روزنامه‌نگار اعزامی به بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه گفت: «کنترل امنیت منطقۀ زلزله‌زده به سپاه واگذار شده و سپاه دخالتی در انتقال کمک‌ها یا ایجاد کنترل کار خبرنگاران ندارد.»

به گفتۀ این روزنامه‌نگار “رها شدن دام و احشامِ برخی روستاهای زلزله‌زده باعث شده تا حیوانات وحشی نظیر گرگ‌ به این مناطق نزدیک شوند و سپاه علاوه بر تأمین امنیت منطقه مراقب است تا خطرهای از این دست، زلزله‌زدگان را تهدید نکند.”

سایت خبری ملی-مذهبی امروز به نقل از یک پایگاه لرزه نگاری جهانی«World Earthquakes [1]» اعلام کرد زلزلۀ روز ۲۱ مرداد در آذربایجان شرقی ۴۸ ساعت پیش از وقوع به وسیلۀ این پایگاه پیش‌بینی و اعلام شده بود؛ اما سازمان‌های مسئول در ایران توجهی به این هشدار نکرده‌اند.

شهرهای اهر، ورزقان، تبریز، هریس و روستاهای این منطقه در آذربایجان شرقی با زلزله‌ای در مقیاس ۶/۲ ریش‌تر لرزیدند که این رویداد به گزارش جمعیت هلال احمر ایران ۳۰۶ کشته و ۳ هزار و ۳۷ زخمی بر جای گذاشت. جمعیت کل زلزله‌زدگان در مجموع ۱۵۵ هزار خانوار برآورد شده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates