21.08.2012

هواپیمای مقام ارشد نظامی آمریکا در افغانستان هدف موشک قرار گرفت

بی‌بی‌سی: نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان تائید کرده اند که در اثر اصابت موشک به پایگاه نظامی بگرام، به هواپیمای رئیس ستاد ارتش مشترک آمریکا آسیب رسیده است.

یک سخنگوی این نیروها در کابل به بی بی سی گفت ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد ارتش مشترک آمریکا هنگام این حادثه در اتاق خود بوده و به او آسیب نرسیده است.

آقای دمپسی که به منظور گفتگو در مورد افزایش حملات نیروهای افغان به نظامیان ناتو وارد افغانستان شده بود، اکنون با هواپیمای دیگری این کشور را ترک کرده است.

نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان گفته اند که حمله شب گذشته به پایگاه نظامی بگرام هدفمند نبوده و هواپیمای ژنرال دمپسی به گونه تصادفی هدف موشک قرار گرفته است.

مارتین اودانیل، یکی از سخنگویان آیساف در کابل به بی بی سی گفت: ” می توانم تائید کنم که شب گذشته دو گلوله به گونه غیر مستقیم به پایگاه هوایی بگرام اصابت کرد. ما هنوز نمی‌دانیم که گلوله راکت بود یا گلوله هاوان، اما پرتاب گلوله هدفمند نبود. یعنی چنین نشده که یک فرد سلاح گرفته باشد و با نگاه کردن به داخل پایگاه یک هواپیمای مخصوص، فرد مخصوص و یا ساختمان مخصوصی را هدف قرار داده باشد. چنین حملات در بگرام و دیگر مناطق افغانستان بطور دوامدار صورت می‌گیرد. در نتیجه شلیک این گلوله هواپیمای ژنرال دمپسی آسیب دیده است، اما او اکنون افغانستان را ترک کرده است.”

به گفته مقامات ناتو اصابت گلوله‌ها به یک هلی‌کوپتر دیگر هم آسیب رسانده و دو نفر نیز به صورت سطحی زخمی شده اند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می کند در پیام کتبی به رسانه ها ادعا کرده که که این حمله با راکت مخصوص و بر اساس اطلاعات درست انجام شده بود.

بگرام مهمترین پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، در ۳۰ کیلومتری شمال کابل واقع است و از شدید ترین تدابیر امنیتی برخوردار است.

آقای دمپسی پس از آن به افغانستان سفر کرد که یکشنبه گذشته در نتیجه تیراندازی یک شهروند افغان در یونیفورم پلیس این کشور، یک سرباز آمریکایی کشته شد.

این دهمین سرباز آمریکایی در دو هفته گذشته بود که در چنین حملات مشابه کشته شد. این حملات به “سبز علیه آبی” موسوم است.
حملات گذشته بر بگرام

بگرام مهمترین پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، در ۳۰ کیلومتری شمال کابل واقع است و از شدید ترین تدابیر امنیتی برخوردار است.

در ماه مه ۲۰۱۰ حملات هماهنگ شورشیان بر این پایگاه چندین سرباز ناتو را زخمی کرد و در ماه ژوئن/جون ۲۰۰۹ در حمله مشابه بر این پایگاه ۲ سرباز آمریکایی کشته شدند.

در سال ۲۰۰۷ و در جریان سفر دیک چیی معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا یکی از خونین ترین حملات انتحاری در برابر دروازه ورودی پایگاه هوایی بگرام صورت گرفت. در جریان این حمله آقای چنی در این پایگاه به سر می‌برد و طالبان مدعی شدند که آنها از حضور آقای چینی آگاهی داشتند.

در این حمله ۲۳ نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates