29.08.2012

«۱۱ جاسوس ایران» در ترکیه بازداشت شدند

رادیوفردا: روزنامه حریت ترکیه در گزارشی از بازداشت «۹ جاسوس» طی چند عملیات همزمان که صبح روز چهارشنبه،‌ هشتم شهریور، در چند شهر ترکیه انجام شد خبر داده و اعلام کرده است که یکی از این بازداشت‌شدگان تابعیت ایرانی داشته است.

به گزارش این روزنامه، یکی از «جاسوسان ایرانی‌تبار» به نام «یعقوب آهن‌خوش» نیز توانسته است قبل از بازداشت از مرز ترکیه به ایران فرار کند.

این گزارش می‌افزاید که همگی بازداشت‌شدگان برای وزارت اطلاعات ایران کار می‌کرده‌اند. درباره تابعیت دیگر افراد بازداشت شده و نام این ۹ نفر اطلاعاتی داده نشده است.

علاوه بر این افراد، وزارت امنیت ملی ترکیه اخیرا دو فرد دیگر به نام‌های شهرام ضرغام کوهی و محمدرضا اسماعیلی‌پور را در عملیاتی جداگانه به اتهام جاسوسی در شهر ایغدیر بازداشت کرده است که هم اکنون تفهیم اتهام شده‌اند.

بنا بر این گزارش، ضرغام کوهی و اسماعیلی که به اتهام عکس‌برداری از محل‌ها و ساختمان‌های استراتژیک در ترکیه بازداشت شده‌اند، ادعا کرده‌اند که این عکس‌ها را که عمدتا از ساختمان‌های عظیم استان ایغدیر برداشته شده، برای یک شرکت آسانسورسازی تهیه می‌کرده‌اند.

با این حال، آن طور که در این گزارش آمده است، بعد از بازرسی محل زندگی این افراد، «اسناد رمزدار ارتباطی با ایران، نوشته‌های تحلیلی و گزارش‌ها از تحقیق و تفحص آنها در منطقه و دیدار با برخی اعضای حزب «پ ک ک» کشف و ضبط شده» است.

هم اکنون این دو فرد با استناد به ماده ۳۲۷ قانون جزایی ترکیه، به اتهام «تهیه اسناد مربوط به امنیت ملی و فرستادن این اسناد به خارج» در بازداشت هستند.

درباره عملیات وزارت امنیت ملی ترکیه که صبح چهارشنبه انجام شده است، روزنامه حریت نوشته است که دو ایرانی دیگر همزمان با بازداشت ضرغام کوهی و اسماعیلی وارد ترکیه شده و مشغول بررسی وضعیت و حوادث در ترکیه در رابطه با جنگ داخلی سوریه شده‌اند. این افراد چندین بار به مناطق غربی و جنوب غربی ترکیه سفر داشته و با برخی اعضای «پ ک ک» نیز دیدار کرده‌اند.

یکی از این افراد در پی عملیاتی همزمان صبح روز چهارشنبه دستگیر شد، اما فرد دوم با نام یعقوب آهن‌خوش موفق به فرار از مرز ترکیه به ایران شده است.

در عملیات یاد شده شش نفر در استان ایغدیر، مرز نخجوان با ترکیه، یک نفر در استان آغری، یک نفر در کوجاعلی گبزه و یک نفر دیگر نیز در استان وان بازداشت شده است.

در عملیات بازرسی از محل زندگی این افراد، مقدار زیادی اسناد، گفت‌وگو‌ و گزارش محرمانه با ایران، فایل صوتی گفت‌وگوی تلفنی با چند عضو «پ ک ک»، عکس و اطلاعاتی از کمپ‌های پذیرش پناهجویان سوری در ترکیه، و همچنین اطلاعاتی درباره نظامیان، تعداد پرسنل پایگاه‌های نظامی و ادارات دولتی ترکیه کشف شده است.

محاکمه ۲۲ تن در جمهوری آذربایجان

از سوی دیگر خبرگزاری اینترفکس روسیه نیز گزارش داده است که روز سه‌شنبه،‌هفتم شهریور، ۲۲ تن از اتباع جمهوری آذربايجان به اتهام طراحی حملات تروريستی و همکاری با ايران در دادگاهی در باکو محاکمه شده‌اند .

به گزارش این خبرگزاری، اتهام اين افراد «برنامه‌ريزی برای حمله تروريستی به سفارتخانه‌های آمريکا و اسرائيل در باکو، پایتخت آذربایجان، عنوان شده است.

متهمان اين پرونده اسفندماه سال گذشته به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران ايران بازداشت شده بودند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates