05.09.2012

باقر قالیباف «دشمن فرضی» انتخابات ریاست جموری 92؟

رادیوفرانسه: امروز برخی از رسانه ها، متن صحبت هایی از اسفندیار رحیم مشایی را منتشر کردند که بر اساس آن وی اعلام کرده است قصد ورود به انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 را دارد و رقیب اصلی خود را نیز محمد باقر قالیباف شهردار تهران میداند.

«قالیباف گاف دارد، برایش برنامه مفصل داریم»،«احمدی نژاد شهر به شهر از من دفاع خواهد کرد»
این جملات دو گانه ای است که یکی از سایت های میانه رو، به نقل از اسفندیار رحیم مشایی نوشته است، دوگانه ای که هم از عزم او برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری 92 نشان دارد و هم «دشمن فرضی» مشخص شده است، شاید همان نقشی که هاشمی رفسنجانی در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری برای تیم تبلیغاتی احمدی نژاد بازی کرد قرار است که باقر قالیباف برای مشایی بازی کند.
به گزارش سایت بازتاب به نقل از بولتن داخلی متعلق به یکی از جناح های اصولگرا، وی همچنین گفته است: من به صراحت می‌گویم از آقایانی که در انتخابات ریاست جمهوری مطرح هستند، من هیچ کم ندارم، نباید بگذاریم برنامه‌های این دولت زمین و ابتر بماند و به فضل خدا و کمک دوستان، دولت آینده هم دست ما خواهد بود، شخص خودم هم اعلام آمادگی کرده ام و می‌آیم، آقای احمدی‌نژاد بنده را متقاعد کرد تا حضور داشته باشم.

مدیریت این کار در دستان آقای احمدی‌نژاد است، اگر او بگوید بیا می‌آیم و اگر بگوید نیا نمی‌آیم ، من دلایل مخالفت خود را در خصوص حضوردر انتخابات به ایشان گفتم و ایشان هم دلایل خود را گفتند و من قانع شدم. احمدی‌نژاد شهر به شهر خواهد رفت و خواهد گفت که اگر می‌خواهید برنامه من (احمدی‌نژاد) ادامه پیدا کند، به فلانی (مشایی)رای بدهید و این امر هم کاملاً قانونی است و ربطی به امکانات دولتی هم ندارد. برنامه‌های دولت هم بر روی مردم بی‌تاثیر نبوده است.
احسان مهرابی روزنامه نگار و کارشناس مسایل سیاسی ایران، با اشاره به این نکته که از ابتدای دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد در سال 84 این نکته مطرح بود و حتی همان زمان مدل پویتن- مدودف به نوعی شوخی جدی مطرح میشد، عنوان کرد که مشایی در حال حاضر یک مهره سوخته است اما همچنان گزینه ریاست جمهوری از میان نزدیکان آقای احمدی نژاد مطرح است و در این زمینه اسامی زیادی به میان می آید.
آقای مهرابی در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه گفت: نزدیکان آقای احمدی نژاد و مشایی به انتخابات ریاست جمهوری فکر میکنند و منطق آنها این است که نظام برای رقابتی شدن فضا و ایجاد فضای ظاهری، به رقابت بین نزدیکان آقای احمدی نژاد و دیگر جریانات اصولگرا تن بدهد.
به گزارش این «بولتن» مشایی ادامه داده است: سال ۸۴ و ۸۸ را به یاد بیاورید که ما چقدر تنها بودیم، الان هم همان وضعیت وجود دارد. خیلی‌ها الان می‌ترسند که قالیباف رئیس جمهور شود، اما او که از هاشمی بزرگتر نیست، قالیباف خیلی ایرادها و گاف‌ها دارد و ما برای او برنامه‌ مفصلی داریم، البته نباید الان برنامه‌هایمان را رو کنیم. جبهه پیروان و موتلفه هم شامل افراد … شده‌اند و کارشان تمام است، و جدیدترهای آنها (رهپویان و ایثارگران) را هم در انتخابات شرایطشان را دیدیم و تنها برای ما جامعتین مهم است ولی آن هم خطرناک نیست، در حال حاضر اختلاف اصول‌گرایان به گونه‌ای است که حالا حالاها باید بدوند تا این اختلافات حل شود.
اما نکته دیگر آنکه برخی معتقند که اساسا نه تنها انتشار بلکه حتی «تولید» اینگونه اخبار نیز از سوی طرفداران باقر قالیباف صورت میگیرد تا به نوعی او را به عنوان کاندیدای مهم و اصلی نشان دهند که سیبل «جریان انحرافی» واقع شده است.
آقای مهرابی در این زمینه میگوید: یک بخشی از اقدامات مشایی توسط جریانات اصولگرا بزرگ نمایی میشود، اما به هر حال مشایی و احمدی نژاد از قبل هم برای ریاست جمهوری آینده برنامه داشتند. از سوی دیگر آقای قایلباف هم به ریاست جمهوری فکر میکند وبرخی از اقدامات وی در شهرداری نیز تبلیغاتی بوده است، اما او نیز به اندازه سال 84 مرود اعتماد رهبری نیست و با توجه به حضور احمدی نژاد و تجربه آقای خامنه ای از دوران ریاست جمهوری وی، سیاست چهره سازی در مورد کاندیداتورهای ریاست جمهوری عوض شده و بر اساس این تجربه، رهبری سعی میکند چهره ای را مد نظر داشته باشد که اصالت و استقلال ذاتی نداشته باشد.
این بولتن اضافه کرده است: «شنیده شده هفته گذشته آقای ثمره هاشمی رسماً‌ به عنوان مسئول ستاد حامیان احمدی‌نژاد فعالیت خود را آغاز کرده است. گفته می‌شود آقای بقایی به عنوان اسپانسر مالی معرفی شده بود که این امر با مخالفت مشایی مواجه می‌شود و قرار می شود سید حسن موسوی مسئول امور مالی این ستادها منصوب شود تا کار انتخابات را پیش ببرند.»
اما آقای احسان مهرابی در مورد نحوه برخورد آقای خامنه ای با انتخابات ریاست جمهوری آتی بر این نکته تاکید میکند که: شاید جناح راست از چهره ای استفاده کند که در رسانه ها مطرح نشود ولی در سازمان رای بسیج و سپاه به آنها پرداخته شود و آنها وی را به ریاست جمهوری برسانند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates