11.09.2012

سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه، به فرار فرمانده سوری کمک کردند

بی‌بی‌سی: سرتیپ مناف طلاس، از فرماندهان سابق گارد ریاست جمهوری سوریه که حدود دو ماه پیش از کشورش گریخته در لفافه گفت که سرویس اطلاعاتی فرانسه او را در گریز از کشورش یاری کردند.

آقای طلاس گفت که “سرویس های” فرانسوی او را در فرار از کشور کمک کردند. او البته نگفت که این “سرویس ها” چطور کمکش کرده اند.

او که در محل اختفایش در پاریس هست، از دولت فرانسه تشکر کرد.

آقای طلاس در گفتگویی با بی بی سی عربی و یک شبکه فرانسوی، گفت که اگر دولت سوریه بیشتر زیر فشار قرار بگیرد، ممکن است که از سلاح های شیمیایی استفاده کند.

فرار آقای طلاس و جدا شدنش از دولت بشار اسد را تحلیلگران یکی از بزرگترین ضربه های به حکومت سوریه توصیف کرده اند.

آقای طلاس فرمانده گارد ریاست جمهوری سوریه بود و مصطفی طلاس، پدرش، برای سی سال وزیر دفاع حافظ اسد، پدر بشار اسد بود و از نزدیکان مورد اعتماد او به شمار می رفت.
مخالفت با دخالت خارجی

آقای طلاس در گفتگوی خود از سرویسی که به او برای فرار کمک کرده نام نبرد و دلیل خود را این طور بیان کرد که بیم دارد جان آن افراد در خطر قرار بگیرد.

علاوه بر فرانسوی ها، او از ارتش آزاد سوریه هم به عنوان نیروهایی نام برد که او را در فرارش یاری کرده اند.

در خصوص استفاده از سلاح های شیمیایی هم آقای طلاس گفت، دولتی که هواپیمای جنگی و تانک را علیه مردمش به کار می گیرد، ممکن است که از این سلاح ها هم استفاده کند.

او اضافه کرد که تنها در صورتی که دولت زیر فشار باشد ممکن است که از سلاح های شیمیایی استفاده کند و آن هم “در مناطقی محدود”

آقای طلاس از جامعه جهانی خواست تا برای بیرون آمدن سوریه از وضعیت کنونی “بر یک نقشه راه حقیقی تمرکز کنند.”

او البته تاکید کرد با هر گونه دخالت خارجی و به هر شکلی در سوریه مخالف است و گفت که “مردم سوریه باید خودشان به پیروزی دست یابند.”
مناف طلاس و بشار اسد

مناف طلاس و بشار اسد، دو دوست سابق که پدرانشان هم با هم دوست و همکار بودند

نقش نیروهای خارجی به گفته او تنها می تواند این باشد که “استراتژی جدیدی برای انقلاب طراحی کند.”

دخالت خارجی در ماجرای سوریه، سازمان ملل را دچار دو دسته‌گی کرده است. کشورهایی مانند چین و روسیه با تصویب قطعنامه های علیه حکومت سوریه مخالف هستند.

اخضر ابراهیمی، نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه، روز دوشنبه ۱۰ سپتامبر با سفر به قاهره، پایتخت مصر و سپس سفر به دمشق ماموریت خود را آغاز کرده است اما از همین ابتدا او گفته که می داند این ماموریت چقدر می تواند مشکل باشد.

مشکلات برقراری آرامش در سوریه، نماینده پیشین سازمان ملل، کوفی عنان، را مجبور به استعفا از سمت خود کرد.

آقای طلاس در گفتگوی خود گفته که در سومین ماه از “انقلاب سوریه” او از دولت جدا شده بود. اما فیزیکی مدتی طول کشید تا از کشور خارج شود.

او گفت که “پای حرف های مخالفان و شورشی های” سوریه نشسته و به این نتیجه رسیده که “حکومت قصد عوض شدن ندارد.”

او گفت: “من احساس کردم که حکومت به معترضان دروغ می گوید و دنبال میان بر [برای حل مسئله] است. برای همین در دفترم ماندم به کسی گوش ندادم و تصمیم به خروج از کشور و کمک به معترضان گرفتم.”

سرتیپ طلاس در این گفتگو از دوست سابقش، بشار اسد خواست تا از قدرت کناره گیری کند و گفت این کار نه تنها برای سوریه خوب است که به نفع خانواده اش هم هست.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates