02.10.2012

رکود گسترده در فعالیت کسبه/ برخوردهای امنیتی با صرافان و طلافروشان: گزارش کلمه از تعطیلی بازار و توقف کسب و کار؛ فردا چه می شود؟

کلمه: همزمان با افزایش بی سابقه نرخ دلار در بازار آزاد، از بازارهای مختلف خبر می رسد که معاملات متوقف شده، کسب و کار از رونق افتاده و به خصوص دیروز و امروز در خصوص بسیاری از کالاها خرید و فروشی در کار نبوده است. در بازار سنتی تهران هم برخی کسبه از عصر روز یکشنبه فعالیت خود را تعطیل کرده اند. بعضی شرکت ها و بازاریان هم از تعطیلی بازار در روز آینده خبر می دهند و این موضوع را از طریق پیامک به همکاران خود اعلام کرده اند. …

کلمه – گروه اقتصادی: در حالی که نرخ دلار در بازار آزاد کماکان با شتابی بی سابقه در حال افزایش است، از بازارهای مختلف خبر می رسد که معاملات متوقف شده، کسب و کار از رونق افتاده و به خصوص دیروز و امروز در خصوص بسیاری از کالاها خرید و فروشی در کار نیست. همزمان خبر می رسد دولت امنیتی کردن فضای بازار و بگیر و ببندها را آغاز کرده و نیروهای انتظامی و لباس شخصی محدودیت هایی را برای کسبه ایجاد کرده اند.

به گزارش کلمه، خبرهای رسیده از سطح شهر تهران حاکی از آن است که بسیاری از فروشندگان کالاهای مختلف در بازار تهران و اصناف مختلف، کسب و کار خود را به حال تعطیلی درآورده اند و از خرید و فروش پرهیز می کنند.

اکثر صرافی‌های واقع در میدان فردوسی هم یا کرکره‌ها را کاملا پائین کشیده‌اند و یا خرید و فروش ارز را متوقف کرده‌اند. خبرگزاری مهر در این باره گزارش داده که صرافی‌های واقع در مسیر میدان منوچهری تا نرسیده به میدان فردوسی، قیمت‌های دلار و یورو را از تابلوهای قیمتی خود حذف کرده‌اند.

در همین حال گزارش های موجود نشان می دهد که تعطیلی و توقف محدود به کسب و کار صرافی ها نیست و بسیاری از اصناف هم با بحران مواجه اند و از دیروز تقریبا کار خرید و فروش را تعطیل کرده اند.

از بازار سنتی تهران خبر می رسد که برخی کسبه، از عصر روز یکشنبه فعالیت خود را تعطیل کرده اند. بلاتکلیف بودن قیمت دلار باعث شده که این بازاریان از تعیین قیمت ناتوان شوند و ترجیح دهند فعالیت خود را تا بازگشت آرامش به بازار، کمرنگ کنند.

فروش در بازار ورق و استیل هم تا حد زیادی تعطیل شده و بازار لوازم الکتریکی در خیابان لاله زار، فروشندگان کاغذ در خیابان ظهیرالاسلام و فروشندگان لوازم صوتی و تصویری در خیابان جمهوری هم وضعیت مشابهی دارند و بازتاب التهاب بازار دلار را مستقیما به صورت رکورد در کار و کسب خود می بینند. بسیاری از معاملات که پیش از این با چک و به صورت وعده ای انجام می شد، اکنون یا متوقف شده و یا صرفا به صورت نقدی انجام می شود.

کمی جلوتر در تقاطع همین خیابان با خیابان حافظ و نیز در دیگر مراکز عرضه تلفن همراه، تنها قیمت های سنگین نجومی گفته و شنیده می شود و معاملات در واقع از رونق افتاده است. خریداران هم از اعلام قیمت های نجومی از سوی فروشندگان خبر می دهند که کسی دیگر راغب به خرید نیست.

بازار لپ تاپ و کامپیوتر نیز وضعیت مشابهی دارد و از بازار رضا و بازار ایرانیان در خیابان ولیعصر، مجتمع پایتخت در خیابان میرداماد و شرکت های غیر متمرکز نیز خبر می رسد که کاهش واردات به خاطر قیمت دلار، بی نظمی در عرضه اجناس به مشتریان و بی قراری در بازار، وضعیت را به جایی رسانده است که به گفته فعالان این بازار، حتی از افزایش قیمت ها هم نمی توان سخن گفت و تنها نوعی رکود و کمبود جنس همراه با قیمت های عجیب و غیر قابل باور مطرح است.

لوازم خانگی نیز وضعیت مشابهی دارد و فروش و عرضه جنس در این بازار تقریبا متوقف شده است. فروش بدون تحویل جنس، وعده تحویل در آینده بدون اعلام قیمت و وضعیتی شبیه به قحطی و نبود کالا در بازار، نمونه هایی از پاسخ های فروشندگان به متقاضیان است. به خصوص زوج های جوانی که قصد تشکیل زندگی و تهیه جهیزیه و تأمین وسایل زندگی دارند، این روزها با شرایطی بحران روبه‌رو هستند و فروشندگان لوازم خانگی هم می گویند نمی دانیم اجناس را با قیمتی بفروشیم و معلوم نیست هفته بعد همین جنس را چقدر گران تر باید بخریم!

برخی اخبار رسیده همچنین حاکی از این است که فردا نیز بخش هایی از بازار به صورت تعطیل و یا نیمه تعطیل خواهد بود و فعالان اصناف مختلف می گویند تا زمانی که قیمت ارز به ثبات نرسد، نمی توانند به کار خود ادامه دهند.

همچنین گفته می شود که بعضی شرکت ها و بازاریان از تعطیلی بازار در روز آینده خبر می دهند و این موضوع را از طریق پیامک به همکاران خود اعلام کرده اند.

برخی منابع هم گزارش داده اند که نیروهای انتظامی در چهارراه استانبول، خیابان جمهوری و خیابان فردوسی حاضر شده و در کار معاملات ارز و سکه دخالت کرده اند.

از حضور بسیجی و لباس شخصی در محل کسب طلافروشان و صرافی ها و برخوردهای تند آنها با فعالان بازار نیز گزارش هایی منتشر شده است. به طوری که برخی صرافی ها از وقع درگیری در محل کسب خود خبر داده اند.

امروز قیمت ارز و سکه در تابلوهای صرافی‌های واقع در چهارراه استانبول لحظه به لحظه تغییر کرد. سایت های اعلام قیمت دلار به طور نامنظم با اختلال مواجه بودند، با این حال قیمت ها قابل پنهان کردن نبود.

بر اساس گزارش مهر، آخرین قیمت دلار در تابلوی صرافی میلاد در چهارراه استانبول تا ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه ۳۵۰۰ تومان و یورو ۴۵۰۰ تومان درج شده و قیمت خرید این دو ارز نیز در این صرافی به ترتیب ۳۴۰۰ و ۴۳۵۰ تومان ذکر شده است. در صرافی‌های دیگر، قیمت خرید پوند ۵۰۰۰ تومان و فروش ۵۶۰۰ تومان و درهم خرید ۸۵۰ تومان و فروش ۹۵۰ تومان درج شده است.

نوسانات شدید در بازار ارز، قیمت انواع سکه را هم در بازار گیج کرده‌ است به طوری که قیمت سکه تمام بهار آزادی در تابلوی صرافی‌ها از یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دیده می‌شود.

همچنین امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۷ هزار تومان، هر مثقال طلای ۱۷ عیار ۵۵۰ هزار تومان و هر مثقال طلای ۱۸ عیار ۵۸۵ هزار تومان بوده این در حالی است که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی نسبت به دیروز کاهش یافته و به ۱۷۷۰ دلار رسید.

از طرفی دیگر گزارش های غیر رسمی و مردمی حاکی از این است که در ساعاتی قیمت دلار به ۳۸۰۰ تومان نیز رسید و همین امر سبب توقف خرید و فروش در بازار شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates