04.10.2012

اولین سرنخ از ناآرامی های دیروز: استفاده از بانک اطلاعاتی وزارت اقتصاد؟

بازتاب‌امروز: روز گذشته اخباری منتشر شد که منشا تعطیلی روز گذشته بازار تهران، پیامک هایی بوده است که روز سه شنبه، چند ساعت قبل از کنفرانس خبری احمدی نژاد از منشا نامعلومی به صورت انبوه برای بازاریان ارسال شده است و با گذشت 24 ساعت از ارسال، با این مرکز ارسال کننده پیامک برخوردی نگردیده و صبح روز چهارشنبه نیز مجددا پیامک هایی در جهت تعطیلی بازار ارسال گردیده است

با گذشت کمتر از یک روز از ناآرامی های بازار تهران، اولین سرنخ ها از منشا التهابات به دست آمده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، بنابر اظهار نماینده تهران در شورای اصناف کشور، بانک اطلاعاتی که از آن برای ارسال پیامک به شماره تلفنهای بازاریان استفاده شده است، بانک اطلاعاتی بوده است که به تازگی توسط وزارت اقتصاد و دارایی جمع آوری شده بود است.

روز گذشته اخباری منتشر شد که منشا تعطیلی روز گذشته بازار تهران، پیامک هایی بوده است که روز سه شنبه، چند ساعت قبل از کنفرانس خبری احمدی نژاد از منشا نامعلومی به صورت انبوه برای بازاریان ارسال شده است و با گذشت 24 ساعت از ارسال، با این مرکز ارسال کننده پیامک برخوردی نگردیده و صبح روز چهارشنبه نیز مجددا پیامک هایی در جهت تعطیلی بازار ارسال گردیده است.

گفته می شود چند روز قبل از کنفرانس خبری احمدی نژاد، حکم دستگیری محمدرضا رحیمی صادر شده بود و جریانی قصد ملتهب کردن فضای سیاسی و رسمی کشور را داشت تا مانع اجرای این حکم و دستگیری سایر مقامات دولتی شود. این امر از یک سو با حملات تند احمدی نژاد به سایر قوا، نهادها و مسئولان نظام تحقق یافت و از سوی دیگر التهاب در سطح عمومی جامعه با ناآرامی های خیابانی تشدید شد.

در این حال، محمد آزاد، رئیس اتحادیه آهن‌فروشان و نماینده تهران در شورای اصناف کشور به جام جم گفته است: ظاهرا پیامک‌های مشکوکی که به تلفن همراه بازاریان ارسال شده، از سایت وزارت اقتصاد برداشته شده است.

وی افزود: وزارت اقتصاد از مدتی پیش از اصناف خواسته بود تمامی مشخصات خود از جمله شماره‌های تماس، آدرس و تلفن همراه خود را در این سایت درج کنند. حال معلوم نیست به چه روشی یا هک کردن، عده‌ای با منشأ مشخص به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده و از شماره‌هایی که مخصوص ارسال پیامک‌های انبوه است، پیامک‌هایی به بازاریان ارسال کرده و خواستار تعطیلی واحدهای صنفی آنان شده‌اند.

وی اظهار کرد: با این حال عده زیادی از بازاریان به این پیامک‌ها اعتنایی نکردند و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه و دیروز در محل کار خود حاضر شده‌اند، اما اخلالگران با ایجاد جو هیجانی آنان را تهدید کرده‌اند.

وی افزود: این افرادی که می‌توان نام «چماقدار» بر آنان گذاشت، دیروز به واحدهایی که عادی به کار خود پرداخته بودند مراجعه و آنان را تهدید می‌کردند که مثلا اگر مغازه‌اش را باز نگه دارد، به آنجا آسیب می‌زند یا مثلا شیشه‌اش را می‌شکنند. از این رو برخی مغازه‌داران برای در امان ماندن از این گونه آسیب‌ها کرکره مغازه‌شان را تا نیمه به پایین کشیده یا از تعداد چراغ‌های روشن مغازه کم کردند، اما فعالیت‌ها ادامه داشته و دارد.

این مقام صنفی تصریح کرد: بازاریان با هر گونه تعطیلی بازار مخالف هستند. آنان برای انجام کار و کاسبی خود نیاز به آرامش دارند. در شرایط فعلی آنها به اندازه کافی از محل نوسانات نرخ ارز در فشار و ناراحتی هستند و دیگر نمی‌توانند به خاطر این گونه تحریک‌های مغرضانه و بچگانه کار خود را تعطیل کنند.

آزاد گفت: به یاد دارید در زمانی که ماجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده ایجاد شد، با وجود آن که بازار روی این مالیات بحث منطقی داشت، اما باز هم بازاریان اصیل و متین به قانون تن دادند و جلوی سوءاستفاده بدخواهان را گرفتند؛ یعنی در آن ماجرا که حق با بازار بود نیز این حرکات از سوی بازاریان انجام نشد چه رسد به این روزها که عده‌ای سعی دارند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: البته ما گلایه خودمان را از تاثیر نوسانات نرخ ارز پنهان نمی‌کنیم؛ چراکه این نوسانات کسب و کار را غیراقتصادی کرده و مردم با قیمت‌های عرضه شده کمتر حاضر به خرید کالا می‌شوند، اما اینها دلیل نمی‌شود که آرامش بازار و کسب و کار آن را بر هم بریزند.

آزاد افزود: لذا بازار بجد از نیروی انتظامی می‌خواهد با این گونه حرکت‌ها که امنیت بازاریان و اموال و مغازه‌های آنان را نشانه رفته است، مقابله کند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates