06.10.2012

گزارش‌های متناقض از وضعیت بازار بزرگ تهران در روز شنبه

رادیوفردا: پس از سه روز ناآرامی و جو اعتراضی در بازار تهران در ارتباط با وضعیت «نابسامان اقتصادی»، روز شنبه، ۱۵ مهر، خبرهای متناقضی درباره بازگشایی مغازه ها و صرافی ها مخابره می‌شود.

در حالی که رییس مجمع صنوف تولیدی تهران از «عادی بودن» وضعیت بازار تهران خبر می‌دهد اظهارات رییس شورای اصناف کشور و دیگر منابع خبری حاکی از حضور نیروهای امنیتی در سطح بازار است.

قاسم نوده فراهانی، رییس شورای اصناف کشور، روز شنبه در پاسخ به این پرسش خبرگزاری فارس که «گفته می‌شود بازار امروز حالت پلیسی دارد» گفت: «وقتی گروهی اغتشاش‌گر با مواد آتش‌زا سعی می‌کردند تا بازاریان را به رعب و وحشت بیاندازند باید نیروهای امنیتی در بازار حضور داشته باشند تا اخلال‌گران و اغتشاش‌گران نتوانند از فضای سالم و پاک بازار سوء استفاده کنند.»

در همین حال وب‌سایت «کلمه» از بازار تهران گزارش می‌دهد که روز شنبه «ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی با حضور پر تعداد در بازار تهران، بازاریان را تهدید کرده‌اند که مغازه‌ها را باز کنند. با این حال هنوز بخش قابل توجهی از مغازه‌ها به ویژه در دو صنف پارچه و طلا و جواهر، بسته و یا نیمه‌تعطیل است.»

این وب‌سایت می‌نویسد که «از صبح امروز – شنبه ۱۵ مهرماه – ماموران نیروی انتظامی به همراه نیروهای امنیتی با لباس شخصی به طور گسترده در بازار تهران حضور پیدا کردند. مغازه‌هایی که کرکره‌هایی نیمه‌باز داشتند، با تحت فشار قرار گرفتن از طرف نیروهای امنیتی مجبور به باز کردن شدند.»

«کلمه» می‌افزاید که «مغازه‌های طلافروشی راسته بازار هم با تحت فشار قرار گرفتن از سوی نیروهای نظامی مجبور به باز کردن شده‌اند، ولی ویترین‌های خود را نچیده‌اند.»

بر پایه این گزارش، «مقاومت برای تعطیل نگه داشتن مغازه‌ها در برخی قسمت‌ها در صنف پارچه نیز ادامه دارد، ولی با توجه به حضور پرتعداد ماموران و تهدیدهایی که برای برخورد با کسبه به صورت فردی و مغازه به مغازه مطرح شده، احتمال باز شدن مغازه‌ها در این صنف نیز وجود دارد.»

احمد وفادار، رییس اتحادیه طلاوجواهر تهران، نیز روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا از «حضور مقتدرانه نیروی انتظامی در بازار» خبر داد ولی افزود که مغازه‌های این راسته روز شنبه باز شده‌اند.

با وجود این گزارش‌ها، علی فاضلی، رییس مجمع صنوف تولیدی و خدمات فنی تهران، به خبرگزاری مهر گفت که «از ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه صبح امروز شنبه، بازار روند عادی کار خود را در پیش گرفته‌است و هم‌اکنون ۷۰ درصد بازار باز است.»

وی افزود که «هم‌اکنون در صنف طلافروشان هستم و قاطبه این صنف و بازاریان، بر سر کار خود مستقر شده‌اند و جای نگرانی نیست.»

بازاریان تهران روز چهارشنبه در اعتراض به «بی‌ثباتی اقتصادی»، «سوء مدیریت دولتی» و «افزایش شدید قیمت ارز» دست به اعتصاب زدند. پلیس برای برخورد با معترضان اقدام به ضرب و شتم آنها کرده و به طرف آنها گاز اشک‌آور پرتاب کرد.

بنا بر گزارش‌ها بازار بزرگ تهران روز پنجشنبه نیز در اعتراض به وضعیت اقتصادی ایران و بی ثباتی نرخ ارز نیمه‌تعطیل بود.

به دنبال تشديد تحريم های آمريکا عليه جمهوری اسلامی که از اواخر سال گذشته ميلادی شدت گرفته است، ريال ايران بيش از ۶۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. افزايش قيمت ارزهای خارجی در اين مدت نيز باعث گرانی مواد غذايی و ساير کالاهای اساسی در کشور شده است.

روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی منتشر می‌شود روز شنبه در تیتر یک از «بازداشت ۱۶ اخلالگر بازار ارز» خبر داده و نوشته که پس از «بازداشت دیرهنگام» این افراد «آرامش به بازار ارز بازگشت.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates