07.10.2012

انهدام یک پهپاد بر فراز اسرائیل و اتهام به ایران و حزب‌الله

دویچه‌وله: اسرائیل می‌گوید یک پهپاد غیرمسلح را منهدم کرده که از سمت غرب، از فراز نوار غزه، به حریم هوایی این کشور نفوذ کرده بود. این نخستین بار نیست که چنین حادثه‌ای رخ می‌دهد. انگشت اتهام به سوی ایران و حزب‌الله است.

نیروی هوایی ارتش اسرائیل روز شنبه (۶ اکتبر / ۱۵ مهر) اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی را بر فراز این کشور هدف قرار داده است. این پرنده از سمت غرب وارد خاک اسرائیل شده و مسلح نبوده است.

به گفته‌ی خانم آویتال لایبوویچ، سخنگوی ارتش اسرائیل، رادارهای ارتش پهپاد منهدم‌شده را هنگامی که بر فراز دریای مدیترانه و نوار غزه بوده، ردیابی کرده‌اند. بر این اساس پرنده‌ی یادشده در حاشیه‌ی صحرای “نگب” (نقب) و در منطقه‌ای غیرمسکونی هدف جنگنده‌ها قرار گرفته است. سربازان در بیشه‌های منطقه‌ی “یاتیر” در جنوب شهر الخليل به دنبال لاشه‌ی هواپیمای منهدم‌شده می‌گردند.

در فیلم حدودا ۱۰ ثانیه‌ای که ارتش اسرائیل منتشر کرده، جسمی پرنده و غیر قابل تشخیص دیده می‌شود که هدف جنگنده‌های این کشور قرار گرفته است.

مرکز هسته‌ای “دیمونا”ی اسرائیل در حاشیه صحرای نگب

مرکز هسته‌ای “دیمونا”ی اسرائیل در حاشیه صحرای نگب

رآکتور هسته‌ای و مرکز اتمی “دیمونا”ی اسرائیل در حاشیه شمالی صحرای نگب قرار دارد؛ همان مرکزی که به ادعای برخی از منابع خارجی، از دهه‌ها پیش محل تولید بمب اتمی است. اسرائیل داشتن تسلیحات هسته‌ای را نه تأیید می‌کند، نه رد.

“پهپادی ایرانی با هدایت حزب‌الله”

به زعم کارشناسان نظامی و امنیتی اسرائیل، هواپیمای بدون سرنشین ساقط‌شده با وجود این‌که با گذر از باریکه غزه وارد حریم هوایی اسرائیل شده، اما از این سرزمین‌های فلسطینی بلند نشده است. مبدا پرواز این پهپاد هنوز مشخص نیست و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از پایگاه اینترنتی “وای.نت” (تارنمای روزنامه یدیعوت آخرونوت) نوشته است: «حزب‌الله لبنان این پهپاد را به پرواز درآورده است. ممکن است که حتی ایران سیستم پرواز و هدایت این پرنده را فعال کرده باشد و به نظر می‌رسد که این پهپاد محصول ایران باشد».

پایگاه خبری-تحلیلی “وای.نت” بدون اشاره به هویت منبع این ادعا افزوده است: «هدایت چنین پرنده‌ای برای پرواز در چنین مسافتی به تجهیزات پیشرفته‌ای نیاز دارد که حزب‌الله تا کنون فاقد آنها بوده است».

خانم میری رگو، یکی از نمایندگان پارلمان اسرائیل (کنست) که پیشتر سخنگوی ارتش این کشور بود، این پیام را توئیت کرده است: «پهپادی ایرانی با هدایت حزب‌الله».

مقام‌های دفاعی اسرائیل دخالت حزب‌الله در هدایت پهپاد سرنگون‌شده را تأیید نکرده‌اند.

این نخستین بار نیست که یک هواپیمای بدون سرنشین بر فراز اسرائیل منهدم می‌شود. در ژوئیه ۲۰۰۶ نیز پرنده‌ای مشابه که از سوی حزب‌الله لبنان بر فراز آب‌های اسرائیل هدایت می‌شد، هدف قرار گرفت. پهپاد یادشده که از جنوب اسرائیل وارد این کشور شده بود، ساخت صنایع نظامی جمهوری اسلامی معرفی شد.

در سال ۲۰۱۰ هم جنگنده‌های اسرائیلی یک بالن به ظاهر بدون سرنشین را در صحرای نگب در نزدیکی رآکتور اتمی دیمونا هدف قرار دادند.

در آوریل ۲۰۰۵ نیز یک هواپیمای بدون سرنشین حزب‌الله لبنان موفق شد بدون این هدف قرار بگیرد، بر فراز بخش‌هایی از شمال اسرائیل پرواز کند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates