19.10.2012

این مسلمانهای احمق: پیانیست ترک به اتهام “اهانت به اسلام” در برابر دادگاه

دویچه‌وله: فاضل سای، پیانیست و آهنگساز ترکیه، به اتهام “اهانت به اسلام” در استانبول در برابر دادگاه قرار گرفت. ولی نخستین جلسه‌ی دادگاه بلافاصله پس از گشایش آن، به ۱۸ فوریه‌ی سال آینده موکول شد.

در کیفرخواست برای فاضل سای ۱۸ ماه حبس درخواست شده است. گفته می‌شود که او از طریق توئیتر اقدام به پخش تفسیرهایی کرده که محتوایی اسلام‌ستیزانه داشته‌اند. سای این اتهامات را رد می‌کند. شمار زیادی از هنرمندان ترکیه از این همکار خود پشتیبانی کرده‌اند.

فاضل سای که یک آته‌ایست معروف است، به عنوان یکی از منتقدان جدی دولت اسلام‌گرای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، شناخته می‌شود.

این هنرمند در ماه آوریل از طریق توئیتر و با نگاه به تصور قرآنی از بهشت به عنوان مکانی که در جویبارهای آن شراب جاری‌ست و در آنجا زنان باکره در انتظار مومنان هستند، پرسیده بود که آیا مگر بهشت میخانه یا عشرتکده است؟

DW.DE
پیانیست ترک به اتهام “توهین به مقدسات” محاکمه می‌شود

فاضل سای، پیانیست نامدار ترکیه، باید در میهن خود به اتهام “خدشه‌دار کردن احساسات مذهبی” در برابر دادگاه پاسخگو باشد. طرفداران و دوستان این هنرمند ترک کارزاری برای پشتیبانی از وی سازمان‌دهی کرده‌اند.

سای در پیام خود به نقل قولی از حکیم عمر خیام، شاعر ایرانی سده‌ی یازدهم میلادی، استناد کرده بود. همچنین گفته می‌شود که او یک موذن را مسخره کرده است.

در پی سه شکایت از سوی نیروهای مذهبی، دادستانی استانبول در ماه ژوئن ادعانامه‌ای علیه وی به اتهام “جریحه‌دار کردن احساسات مذهبی مردم” تنظیم کرد. این اقدام دادستانی با واکنش‌های اعتراضی تندی از طرف روشنفکران ترکیه روبرو شد.

روز پنجشنبه (۱۸ اکتبر/ ۲۷ مهر) در برابر ساختمان دادگاه نیز صدها نفر به هواداری از فاضل سای گرد آمده بودند. در اینترنت از طریق کارزاری برای پشتیبانی از این هنرمند هزاران امضا گردآوری شده است.

در آلمان ۱۰۳ نماینده‌ی مجلس وابسته به احزاب چپ‌، سبزها و سوسیال دمکرات‌ها در نامه‌ای به رجب طیب اردوغان نگرانی خود را از این محاکمه و محدود شدن آزادی بیان در ترکیه اعلام کرده‌اند.

فاضل سای کیست؟

فاضل سای هنرمندی است که آوازه‌ی او از مرزهای ترکیه فراتر می‌رود. وی در سال ۱۹۷۰ در خانواده‌ای فرهیخته در آنکارا زاده شد. پدرش احمد سای نیز موسیقی‌دان و نویسنده است. فاضل سای تحصیلات عالی خود را در رشته‌ی موسیقی در دوسلدورف و برلین (آلمان) به پایان رسانید.

وی سپس در سال ۱۹۹۴به عنوان پیانیست در مسابقه‌ی “کنسرت هنرمندان جوان” در نیویورک شرکت کرد و جایزه‌ی نخست را از آن خود ساخت. زبردستی او در نواختن پیانو باعث شد که بعدها با ارکستر سمفونی‌های معروف جهان، از جمله در نیویورک، بالتیمور، فیلادلفیا، وین، فرانسه و اسرائيل همکاری کند.

فاضل سای تا کنون با هنرمندان نامداری در تورهای مشترک اروپایی و آمریکایی شرکت کرده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates