20.10.2012

“فرمان اجرایی آمریکا برای مقابله با حملات سایبری”

بی‌بی‌سی: “کاخ سفید در پی تبادل اطلاعات امنیتی مربوط به حملات سایبری بین نهادهای امنیتی و صنایع زیربنایی کشور است.”

این خبری است که خبرگزاری آسوشیتدپرس بعد از به دست آوردن نسخه ای از پیش نویس دستور اجرایی رییس جمهوری آمریکا برای مقابله با تهدیدهای سایبری منتشر کرده است.

براساس این گزارش نهادهای امنیتی موظفند اطلاعات مربوط به تهدیدهای سایبری را در اختیار شرکت هایی بگذراند که صنایع زیربنایی کشور را تحت کنترل دارند.

به گزارش آسوشیتد پرس وزارت امنیت داخلی آمریکا بر تلاش های دو طرف برای تبادل اطلاعات نظارت می کند تا مطمئن شود شرکت های در معرض خطر کاملا در جریان این مخاطرات هستند.

نیمه تابستان امسال، تلاش حزب دموکرات و برخی جمهوری خواهان برای تدوین قوانین مربوط به مقابله با تهدیدهای سایبری بی نتیجه ماند.

با مخالفت جمهوری خواهان برای تصویب قانونی در این زمینه عده ای از لزوم صدور فرمان اجرایی رییس جمهوری برای عبور از بن بست قانونی صحبت کردند.

در همین حال مقامات آمریکایی روز جمعه گفتند تعدادی از بانکهای آن کشور در هفته جاری مورد حمله هکرهایی قرار گرفته اند که مظنون به دریافت حمایتهایی از دولت ایران هستند.

در روزهای سه شنبه و چهارشنبه گذشته بانکهای Capital One و BB&T مورد حمله هکرها قرار گرفته و مشتریان این بانکها امکان دسترسی به سایتهای آنها را از دست دادند.

هر چند که به حسابهای مردم آسیبی نرسید، بانکها قادر نبودند که به طور کامل از پس حمله هکرها بر آیند.

این در حالی است که یک گروه هکر از پیش اعلام کرده بود که سایتهای این بانکها را مورد حمله قرار خواهد داد.

مقامات آمریکایی پیشتر نیز گفته بودند که حمله به سایتهای شرکتهای نفتی آمریکایی در عربستان سعودی و قطر توسط هکرهایی انجام گرفته که مورد حمایت دولت ایران بوده اند.

مدیر عامل بانک PNC هم دیروز گفته بود که معتقد است حمله هکرها به سایت بانک او در ماه گذشته توسط ایران سازماندهی شده است.

با این همه متخصصان حملات سایبری می گویند بخش عمده این حملات از چین است.

در نیمه های ماه سپتامبر یک وب سایت آمریکایی سندی را منتشر کرد که مدعی بود پیش نویس دستور اجرایی باراک اوباما برای مقابله با حملات سایبری است.

گفته می شود تمرکز این دستور بر تقویت امنیت سیستم های کامپیوتری و شبکه های زیربنا های کلیدی آمریکاست به شکلی که آنها را از حمله های احتمالی سایبری در امان نگه دارد.

جیمز لوییس، مدیر تکنولوژی مرکز مطالعات بین الملل و استراتژیک به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته “دستور رییس جمهوری برای انتقال اطلاعات به بخش هایی که زیربنا های حیاتی آمریکا را اداره می کنند برای کاهش نگرانی های این بخش است.

لئون پنتا وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته گفته بود بازیگران خارجی در عرصه سایبری سیستم های کنترل کامپیوتری تاسیسات شیمیایی، آب و برق، و حمل و نقل آمریکا را هدف گرفته اند.

آقای پنتا در عین حال گفته بود ارتش می داند در چه مواردی این بازیگران توانسته اند کنترل این سیستم ها را برای مدت مشخصی دراختیار بگیرند.

وزیر دفاع آمریکا اخیرا در سفر به چین قصد داشت به شکل گسترده درباره حملات سایبری به آمریکا با همتای خود صحبت کند اما به نتیجه چندانی نرسید.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates