01.11.2012

پاسخ برادران لاریجانی(گاگول‌های سیاسی) به سخنان رهبر ایران


بی‌بی‌سی: در پی هشدار رهبر ایران درباره علنی شدن اختلاف مقام های عالی رتبه، روسای قوای مقننه و قضائیه در نامه های جداگانه بر رعایت دستورهای او تاکید کرده اند.

آیت الله علی خامنه ای چهارشنبه در واکنش به نامه نگاری تند میان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، علنی کردن اختلاف ها میان مسوولان نظام را “خیانت” دانسته بود.

آیت الله خامنه ای در یک سخنرانی عمومی گفت “از امروز تا روز انتخابات، هرکسی که بخواهد اختلاف ها را به میان مردم بکشاند و از احساسات آنها در جهت اختلافات استفاده کند،‌ قطعاً به کشور خیانت کرده است.”

پس از انتشار این سخنان، آیت الله صادق لاریجانی در نامه کوتاهی خطاب به رهبر ایران نوشت که “پیام وحدت بخش” آیت الله خامنه ای خطاب به سران سه قوه را با “جان و دل” دریافت کرده است.

رهبر ایران خواستار پنهان ماندن اختلافات میان مقام‌های جمهوری اسلامی شده

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در نامه جداگانه ای “رهنمودهای ناصحانه و خیرخواهانه” آیت الله خامنه ای را سنجیده دانست و بر واجب بودن رعایت دستورات رهبر ایران تاکید کرد.

علی لاریجانی در نامه خود نوشت: ” اینجانب به نمایندگی از هیات رییسه و نمایندگان محترم ملت تمامی تلاش خود را با عنایت به اندرزهای مشفقانه جنابعالی در انجام وظایف مجلس، جهت تحقق مصالح ملت به خصوص در جهت رونق تولید ملی و کنترل تورم و افزایش اشتغال به کار خواهیم بست.”

سخنان آیت الله خامنه ای، یک هفته پس از پاسخ انتقادآمیز آیت الله صادق لاریجانی به نامه تند محمود احمدی نژاد بیان شد.

آقای لاریجانی در نامه خود، آقای احمدی نژاد را به “سلطان غاصب” تشبیه کرده بود.

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به انتقاد آقای احمدی نژاد درباره منع دیدارش از زندان اوین، او را به “رفتارهای نامتعارف” و تلاش برای “دخالت بیجا و خارج از حدود قانونی” در امور قوه قضائیه متهم کرده بود.

به نوشته آیت الله لاریجانی جلوی بازدید بدون هماهنگی محمود احمدی نژاد از زندان اوین گرفته خواهد شد و “قاطعانه از هرگونه حرکت تعدی گونه و دخالت نابجا” ممانعت خواهد شد.

آقای احمدی نژاد در نامه خود خطاب به آیت الله لاریجانی نوشته بود که “مطمئنا با سرکشی از زندان ها و برخی دادگاه‌ها” نحوه اجرای قانون اساسی و “رعایت حقوق اساسی ملت” را بررسی خواهد کرد.

جمشید برزگر، تحلیلگر ارشد امور ایران در بی بی سی می گوید این اولین باری نیست که آیت الله خامنه ای، مسئولان و سران قوا را فرامی خواند تا اختلافات خود را در مقابل مردم علنی نکنند.

به گفته آقای برزگر، فراخوان های قبلی آیت الله خامنه ای تا این اندازه هشدارآمیز و تند نبودند و در عمل نیزمورد توجه مخاطبان رهبر جمهوری اسلامی قرار نگرفته بودند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates