01.11.2012

حدادعادل: از رئیس جمهور خواستیم حاشیه‌سازی نکند

بی‌بی‌سی: بعد از سخنان هشدارآمیز رهبر ایران و نامه های روسای قوای مقننه و قضائیه، غلامعلی حداد عادل مشاور ارشد رهبر ایران، در حاشیه نمایشگاه مطبوعات در تهران گفت: ما نمایندگان مجلس از آقای احمدی نژاد خواستیم از اقدامات حاشیه ساز خودداری کند، آقای احمدی نژاد نیز در این جلسه قول‌هایی به ما داد اما روز بعد آن نامه را منتشر کرد که این کار وی تا اندازه‌ای خلاف انتظار ما بود.

ظاهرا تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس در جلسه ای از آقای احمدی نژاد این درخواست را مطرح کرده بودند.

آقای حداد عادل گفت که رهبر “با لحنی آرام از مسئولان خواستند کاری نکنند که در فضای جامعه تنش ایجاد شود ولی بعضی‌ها به کارشان ادامه دادند.”

با گذشت یک روز از هشدار آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در خصوص اختلاف‌ها میان روسای قوه قضائیه و مجریه، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران این درخواست را بی‌پاسخ گذاشته است، این در حالی است که برادران لاریجانی (علی و صادق) به عنوان روسای قوه‌ قضائیه و مققنه در نامه هایی جداگانه بر رعایت دستورهای رهبر تاکید کرده اند.

آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه در واکنش به نامه نگاری تند میان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، علنی کردن اختلاف ها میان مسوولان نظام را “خیانت” دانسته بود.

رهبر ایران در یک سخنرانی عمومی گفت “از امروز تا روز انتخابات، هرکسی که بخواهد اختلاف ها را به میان مردم بکشاند و از احساسات آنها در جهت اختلافات استفاده کند،‌ قطعاً به کشور خیانت کرده است.”

پس از انتشار این سخنان، صادق لاریجانی در نامه کوتاهی خطاب به رهبر ایران نوشت که “پیام وحدت بخش” آیت الله خامنه ای خطاب به سران سه قوه را با “جان و دل” دریافت کرده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز در نامه جداگانه ای “رهنمودهای ناصحانه و خیرخواهانه” آیت الله خامنه ای را سنجیده دانست و بر واجب بودن رعایت دستورات رهبر ایران تاکید کرد.

رئیس مجلس در نامه خود نوشت: ” اینجانب به نمایندگی از هیات رییسه و نمایندگان محترم ملت تمامی تلاش خود را با عنایت به اندرزهای مشفقانه جنابعالی در انجام وظایف مجلس، جهت تحقق مصالح ملت به خصوص در جهت رونق تولید ملی و کنترل تورم و افزایش اشتغال به کار خواهیم بست.”

سخنان آیت الله خامنه ای، یک هفته پس از جدال لفظی رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه بیان شد.

بعد از آنکه آقای احمدی نژاد درخواست بازدید از زندان اوین را مطرح کرد، قوه قضائیه گفت که فعلا دیدار از زندان اوین را به مصلحت نمی داند.

آقای احمدی نژاد در نامه خود خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشته بود که “مطمئنا با سرکشی از زندان ها و برخی دادگاه‌ها” نحوه اجرای قانون اساسی و “رعایت حقوق اساسی ملت” را بررسی خواهد کرد.

بعد از انتشار این نامه صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه آقای احمدی نژاد را به “سلطان غاصب” تشبیه کرده بود.

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به انتقاد آقای احمدی نژاد درباره منع دیدارش از زندان اوین، او را به “رفتارهای نامتعارف” و تلاش برای “دخالت بیجا و خارج از حدود قانونی” در امور قوه قضائیه متهم کرده بود.

به گفته رئیس قوه قضائیه، جلوی بازدید بدون هماهنگی محمود احمدی نژاد از زندان اوین گرفته خواهد شد و “قاطعانه از هرگونه حرکت تعدی گونه و دخالت نابجا” ممانعت خواهد شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates