05.11.2012

محاکمه کارشناس ارشد وزارت کشور ایران به اتهام ‘القای تقلب در انتخابات’

بی‌بی‌سی: به گفته آقای علیزاده طباطبایی، یک کارشناس ارشد وزارت کشور به دلیل انتقال “نگرانی” خود در مورد انتخابات به “مسئولان”، متهم به “تبلیغ علیه نظام” شده است

محمود علیزاده طباطبایی وکیل دادگستری از محاکمه یک کارشناس ارشد سیاسی وزارت کشور ایران به اتهام “القای تقلب” در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ خبر داد.

به نوشته ایسنا، آقای علیزاده طباطبایی یکشنبه ۱۴ آبان (۴ نوامبر) گفت که این کارشناس ارشد به دلیل انتقال “نگرانی” خود در مورد انتخابات به “مسئولان” از طریق نوشتن نامه، متهم به “فعالیت تبلیغی علیه نظام” شده است.

در پی برگزاری دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ۱۳۸۸، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاندیداهای رقیب محمود احمدی نژاد، دولت ایران را به انجام تقلب در این انتخابات متهم کردند.

بخشی از مستندات این دو کاندیدا و هوادارانشان در طرح ادعای تقلب، بر آمار و نتایجی متکی بود که توسط وزارت کشور دولت آقای احمدی نژاد منتشر شده بود.

در آن زمان، “کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی”، در گزارشی نوشت که طبق آمار منتشر شده در سایت وزارت کشور، که در تیر ماه ۱۳۸۸منتشر شده بود، درصد مشارکت در بیش از یک سوم حوزه های انتخاباتی ایران، بالاتر از حد معمول است.

این گزارش با ذکر آنکه بنا بر اعلام وزارت کشور، میزان آرای ماخوذه در ۱۲۶ حوزه از ۳۶۸ حوزه انتخاباتی ایران، بین ۹۵ تا ۱۲۷ درصد بوده، این میزان مشارکت را در حالت طبیعی غیرممکن دانست.

در مقابل، شورای نگهبان ایران، که طبق قانون وظیفه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی را بر عهده دارد، اعلام کرد که با بررسی اعتراضات کاندیداهای رقیب آقای احمدی نژاد، متقاعد شده که ادعای تقلب در انتخابات بی مبناست.

محمود علیزاده طباطبایی در اظهارات امروز خود بدون توضیح بیشتر، نام کارشناس محاکمه شده به دلیل “القای تقلب” در انتخابات را “صبوری” اعلام کرده و از محکومیت وی به یک سال زندان خبر داده است.

سایت اصلاح طلب نوروز، در شهریور ماه ۱۳۸۸ از دستگیری “دو کارشناس ارشد وزارت کشور” به اسامی “ضیاء الدین صبوری” و “ادریس آریاشکوه” به دلیل “افشاگری” در مورد انتخابات ریاست جمهوری خبر داده بود.

نوروز، ضیاء الدین صبوری را “از کارشناسان حوزه امنیتی وزارت کشور” و “عضو ستاد امنیت انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور” معرفی کرده بود.

به ادعای این سایت، ادریس آریا شکوه نیز “کارشناس و مسئول واحد اطلاعات و اخبار وزارت کشور” بود و مسئولیت تهیه بولتنی محرمانه را برای “سران نظام” بر عهده داشت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates