06.11.2012

نسرین ستوده در “سلول‌های فوق امنیتی ۲۰۹ اوین” است

دویچه‌وله: رضا خندان، همسر نسرین ستوده‌، وکیل دادگستری، در صفحه فیس‌بوک خود از انتقال خانم ستوده به بند ۲۰۹ اطلاعات خبر داده و نوشته که وی ممنوع‌الملاقات شده است. نسرین ستوده از ۱۹ روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

رضا خندان روز یکشنبه (۴ نوامبر/۱۴ آبان) در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک از انتقال همسرش نسرین ستوده به “سلول‌های فوق امنیتی بند ۲۰۹ اطلاعات” در زندان اوین خبر داده است. به نظر می‌رسد این انتقال به دنبال حمله به بند زنان سیاسی که منجر به اعتصاب غذای گروهی از زندانیان زن شده، صورت گرفته باشد. به نوشته آقای خندان مأموران زندان به نسرین ستوده اجازه نداده‌اند “وسیله، لباس و حتی عینکش” را بردارد.

آقای خندان همچنین با اشاره به اخباری مبنی بر ممنوع‌الملاقات شدن نسرین ستوده نوشت: «امروز صبح بدون بچه‌ها به سالن ملاقات رفتم و در این مورد سئوال کردم. گفتند که بله ممنوع‌الملاقات است و امروز نمی‌توانید ملاقات کنید.»

به نوشته آقای خندان دیگر اعضای خانواده نسرین ستوده نیز همچنان با گذشت یک سال اجازه ملاقات با این وکیل زندانی را ندارند. آقای خندان اضافه کرده است که بر اساس نامه‌ای که به سالن ملاقات داده شده “حتی پدر نسرین که بیش از دو سال است به رحمت خدا رفته، همچنان ممنوع‌الملاقات است.”

خانم ستوده از تاریخ ۲۶ مهر (۱۷ اکتبر) در اعتراض به “آزار و اذیت خانواده‌اش توسط مقامات و محدود کردن حق ملاقات وی” دست به اعتصاب غذا زده است. آقای خندان اضافه کرده است: «اینکه چرا شخصی را که در حال سپری کردن حکم حبس‌اش است بدون دلیل و روال قانونی از اختیار مسئولین زندان خارج کرده‌اند، سوالی است که نه تنها ما بلکه مسئولین سالن ملاقات هم در حیرت مانده‌اند.»

وبسایت کلمه پیش‌تر گزارش داده بود که در واکنش به یورش خشن نیروهای گارد حفاظت زندان به بند زنان سیاسی و رفتار توهین‌آمیز با آنان، این زندانیان از روز ۱۰ آبان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

کلمه گزارش داده بود: «حمله کنندگان به بند بانوان که شامل حدود ۲۰ زن از نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین بودند با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث برهم زدن نظم و سلب آسایش آنان شده و پس از یورش به بند سیاسی بانوان، زندانیان را به شکل توهین‌آمیزی بازرسی بدنی کردند.»

به تازگی گروهی از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل از دولت ایران خواسته بودند تا فعالان حقوق بشر از جمله نسرین ستوده و جعفر پناهی را آزاد کنند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates