24.11.2012

یک گفتگو: باران کوثری درباره وضعیت ممنوع الکاری‌اش

كافه سينما: لغو اجراي خشكسالي و دروغ در كرمان، پايان غير مترقبه اجراي نمايش هومن سيدي، متوقف شدن فيلمبرداري فيلم خسته نباشيد و تغيير بازيگر زن. اينها از اتفاقاتي است كه در يك دو ماه گذشته افتاده و شايعه ممنوع الكاري باران كوثري را بر سر زبان ها انداخته. به گزارش كافه سينما متن زير بخش هايي از گزارش روزنامه مغرب در اين مورد است كه در ادامه مي خوانيد:

با توجه اتفاقاتی که در رزوهای پیشین مبنی بر ممنوعیت های پیوسته باران کوثری منتشر می شود.این خبر نیازمند تایید یا تکذیبی بود که در گام نخست با تماسی با وی این خبر تایید شد. باران کوثری اگر چه این خبر را تایید کرد اما در ارتباط با دلایل چنین اتفاقی اظهار بی اطلاعی کرد و گفت:” از اصل ماجرا خبر ندارم. من نیز همان اندازه که شما در جریان هستید از ماجرا آگاهم.”

وی در مورد احتمالاتی که برای این ممنوعیت وجود دارد بیان کرد:”هیچ اتفاق ویژه ای رخ نداده است جز این که این چند ماه اخیر به گونه های مختلف به من توهین شده و به جای این که من نسبت به این توهین ها و قضایا شاکی باشم . به عنواین مختلف از کارم جلو گیری می شود . همون طور که مطلع هستید چند ی پیش برای حضور من در تاتر ممنوعیت ایجاد کرده و به این شکل کسانی را متضرر کرد و حالا قضیه به سینما کشیده شده.” وی در مورد مرجع تصمیم گیرنده برای عدم حضور وی در این فیلم که در خبر وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام شده بود.گفت: “هیچ نامه رسمی از هیچ مرجع قانونی وجود ندارد کسی نمی داند این تصمیم از کدام سمت گرفته شده و ابلاغ شده است . فقط با عوامل فیلم خسته نباشید تماس گرفته و چنیین حرفی زده اند. کارگردانان نیز با احترام کامل این مسئله را با من در میان گذاشتند و اجازه خواستند همراه با پیشنهادی که همراه این تصمیم بود یک فرد دیگر را برای نقش من جایگزین کنند. من نیز قبول کردم زیرا که ماهیت انجام یک کار خیلی مهم تر از حضور من یا هر بازیگر دیگری است مهم این است که فیلم به پایان برسد. چه با حضور من چه بدون من”

وی در ادامه با تاکید بر این مسئله که هنوز هیچ اصلاعی از مرجی که چنین تصمیمی را گرفته است ندارم می افزاید:

بارها خواستم تا نامه ای مبنی بر ممنوعیت کاری خود ببینم همان زمان که در مورد تاتر چنین تصمیمی گرفته شد. نامه یا اعلام رسمی وجود نداشت.کسی با خود من تماس نگرفته بود که از ممنوعیت بگوید حتی در قضیه نمایش خشک سالی و دروغ محمد یعقوبی که اتفاق افتاد به سراغ حراست مرکز هنر های نمایشی رفتم . از انها خواستم که بنا به آن ممنوع کار بودم را نشانم دهند. اما در پاسخ گفتند اجازه چنین کاری را ندارند.وی در ادامه درمورد تصمیمی که به صورت رسمی اعلام نشده چه تصمیمی دارد می گوید:” چون هنوز نمی دانم با چه مرجعی رو به رو هستم و حتی نمی دانم این تصمیم به واقع متعلق به وزرات ارشاد است یا از سمت جای دیگر گرفته شده است .نمی دانم باید از کجا به دنبال یافتن پاسخ و دلیل باشم.و از انجا که خیال میکنم در کشور قانون مداری زندگی میکنم در حال حاضر مشغول تماس باکسانی هستم که شاید بتوانند اصل قضیه را برایم روش کنند و اگر بتوانم به مرجع اصلی برسم انگاه حتما از انها برای سوالاتم پاسخ خواهم خواست آن زمان است که نسبت به ممنوعیتی که برای من قائل شده اند از مراجع مرتبط و غیر مرتبط دلیل خواهم خواست. اما حالا ترجیح میدهم به جای انتظار پشت در هایی که بسته اند منتظر بمانم.”

باران کوثری در مورد ممنوعیت های مداوم خود و واحتمال مشکلاتی که در اینده گریبان گیر کارهایش خواهد شد تصریح کرد:”دلیلی نمی بینم بر اساس تصمیم بدون مرجع رسمی خود را ممنوع الکار بدانم . من به کارم ادامه خواهم داد”

وی در مورد پیشنهاد های دیگرخود می گوید:” در حال حاضر علاوه برچند نمایش نامه ای که در دست دارم.دو پیشنهاد سینمایی نیز که قرار است برای جشنواره فیلم فجر اماده شود وجود دارد و من باید انتخاب کنم. بدون شک با انتخاب یکی از انها یا به تمرین تاتر خواهم رفت یا بر سر صحنه فیلم برداری بر می گردم”

وی در پاسخ به این که ایا کارگردانان این پیشنهاد ها از موضوع ممنوع الکاری شما با خبر هستند بیان کرد:” بله همه خبر دارند.استعالم در مورد این قضیه به عهده انان است.”

باران کوثری در خاتمه تاییذ می کند .”هم اکنون به انتظار یافتن مرجعی هستم که امیدوارم از طریق رایزنی هایی که انجام داده ام پیدا کم.

اما اگر این تماسها به نتیجه ای نرسید مجبور خواهم بود از طریق مطبوعات به دنبال یافتن اصل ماجرا و پاسخ سوالاتم باشم.

كافه سينما اين خبر را در گفتگويي با قائم مقام اداره نظارت و ارزشيابي ( اينجا ) پيگيري كرده.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates