12.31.2007

برخی نقاط ایران با کمبود گاز مواجه شده اند

بی‌بی‌سی: قطع گاز ترکمنستان برخی مناطق شمالی ایران را با کمبود گاز مواجه کرده اما در مورد علت این اقدام ترکمنستان نظرات متفاوتی ابراز شده است.
روز دوشنبه، 31 دسامبر (10 دی) مقامات وزارت نفت ایران گفتند که قطع صدور گاز طبیعی ترکمنستان از روز شنبه این هفته همراه با سرد شدن هوا باعث کمبود گاز در برخی شهرهای شمالی ایران به خصوص در استان های مازنداران و گلستان شده است.

این منابع گفتند که با توجه به نیاز مردم به گاز در هوای سرد، در روزهای اخیر، اقداماتی برای تامین گاز مورد نیاز این مناطق با استفاده از شبکه توزیع گاز داخلی صورت گرفته است.

یک مقام وزارت نفت در مصاحبه ای با شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی گفته است که معلوم نیست که ترکمنستان از چه تاریخی صدور کار به ایران را از سر خواهد گرفت.

ترکمنستان که روزانه حدود 23 تا 24 میلیون مترمکعب گاز به ایران صادر می کرده است از بامداد روز شنبه به ناگهان صدور گاز را متوقف کرد.

به گفته مقامات ایرانی، ترکمنستان دلیل این اقدام را انجام برخی تعمیرات ضروری در خط لوله انتقال گاز به ایران اعلام کرده است.

گاز وارداتی از ترکمنستان حدود 5 درصد از نیاز ایران به گاز را تامین می کند و شرکت ملی گاز ایران از مصرف کنندگان خواسته است که با توجه به سردی هوا و افزایش میزان مصرف، سعی کنند 10 درصد مصرف خود را کاهش دهند تا به این ترتیب کمبود ناشی از قطع صادرات گاز ترکمنستان جبران شود.

همزمان، خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام آگاه در وزارت نفت، که از او نامی نبرده، گفته است که “در پی سرد شدن شدید هوای کشور، ترکمنستان از این فرصت سوء استفاده کرده و با قطع صادرات گاز به ایران، خواستار افزایش دو برابری قیمت گاز شده است.”

به گزارش فارس، این مقام وزارت نفت دلیل ترکمنستان در مورد لزوم انجام تعمیرات فنی را رد کرده و گفته است که با توجه به سرمای شدید هوا، اینک زمان مناسبی برای انجام تعمیرات در خط انتقال گاز نیست.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه

در مقابل، محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در مصاحبه ای در روز دوشنبه گفت که علت قطع گاز صادراتی ترکمنستان به ایران برخی موضوعات فنی بوده و دو طرف مذاکراتی را برای حل این مشکل آغاز کرده اند اما وی در مورد ماهیت این موضوعات توضیحی نداد.

خبر قطع گاز ترکمنستان به ایران در پی بازگشت علی کردان، قائم مقام وزارت نفت ایران از ترکمنستان انتشار می یابد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای کردان، که روز چهارشنبه هفته گذشته برای مذاکره با مقامات ترکمنستان وارد عشق آباد شده بود، در مورد نحوه گسترش همکاری دو کشور در زمینه نفت و گاز با مقامات آن کشور مذاکره کرد.

این خبرگزاری می افزاید که ایران و ترکمنستان در زمینه تجارت گاز یک توافقنامه همکاری 25 ساله امضا کرده اند و در سال 1385 (2006) نیز در مورد افزایش فروش گاز ترکمنستان به ایران به توافق رسیدند.

ایران دومین ذخایر گازی شناخته شده جهان را پس از روسیه در اختیار دارد و خود از کشورهای صادر کننده گاز به شمار می رود.

در عین حال هم ایران و هم روسیه بخش کوچکی از مصرف گاز داخلی خود را از ترکمنستان وارد می کنند که تنها به همین دو کشور گاز صادر می کند.

ترکمنستان چندی پیش بهای گاز صادراتی خود به روسیه را افزایش داد و از همین رو برخی ناظران اشاره کرده اند که اختلال به وجود آمده در صادرات این کشور به ایران نیز ممکن است به بهای گاز ربط داشته باشد.

پیشتر، یک مقام ارشد شرکت ملی گاز ایران نیز در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، احتمال اقدام ترکمنستان برای افزایش بهای گاز صادراتی آن کشور را رد نکرده و گفته بود که “يكی از دلايل قطع گاز می ‌تواند هشدار برای افزايش قيمت گاز باشد، ولی الزاما اين گونه نيست.”

آنطور که ایسنا به نقل از آقای رمضانی، مدير گازرسانی شركت ملی گاز ايران، گزارش کرده مصرف گاز در ایران نسبت به سال گذشته حدود ده درصد افزایش یافته است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates