07.31.2008

فشار برای آنکه یک شرکت آلمانی جای “توتال” را در ایران نگیرد

دویچه وله: یک سازمان پرنفوذ یهودیان آمریکا از دولت آلمان خواست، قرارداد یک شرکت آلمانی با ایران برای ساختن سه کارخانه‌‌ را فسخ کند. این قرارداد پس از کناره‌گیری شرکت توتال از همکاری با جمهوری اسلامی‌ در زمینه‌ی گاز بسته شده است.

مرکز سیمون ویزنتال روز سه‌شنبه، ۲۹ ژوئیه (۸ مرداد) از دولت آلمان خواست، از ساختن سه کارخانه‌ی تبدیل گاز به مایع توسط شرکت آلمانی “اشتاینر پرما تکنیک گازتک” (Steiner-Permatechnik Geastec) جلوگیری کند. آبراهام کوپر، سخنگوی این مرکز گفت: «این یک عمل ننگ‌آمیز است که به کارمندان اجازه داده می‌شود، قراردادی را طرح‌ریزی و تصویب کنند که با سیاست‌های دولت آلمان در تضاد است.» این قرارداد توسط “اداره‌ی فدرال اقتصاد و کنترل صادرات” تصویب شده است.

کوپر تاکید می‌کند که این کارخانه‌ها برای جمهوری اسلامی کمک بزرگی در زمینه‌ی گاز و نفت هستند و در جهت خنثی‌سازی تلاش‌های بین‌المللی برای Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: مرکز ویزنتال یکی از مهم‌ترین ارگان‌های مدافع حقوق یهودیان در جهان است. در عکس، اهود باراک، نخست‌وزیر وقت اسرائیل در مرکز ویزنتال سخنرانی می‌کند (نوامبر ۲۰۰۶)منزوی‌کردن رژیم ایران عمل می‌کنند. او از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواست، شخصا واکنش نشان دهد و اجازه ندهد‌ که شرکت آلمانی این طرح را اجرا کند. کوپر یادآوری کرد که مرکل در پارلمان اسرائیل تاکید کرده است، آلمان “یار وفادار” اسرائیل خواهد ماند.

آنگلا مرکل در ماه مارس سال جاری به اسرائیل رفت و به عنوان نخستین صدراعظم آلمان در پارلمان اسرائیل سخنرانی کرد.

ماهی از آب گل‌آلود

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت آلمانی “اشتاینر پرما تکنیک گازتک” به یاری دولت ایران شتافته تا جای خالی شرکت فرانسوی توتال را پر کند.

شرکت توتال در سال ۲۰۰۶ با شرکت ملی نفت ایران یک قرارداد همکاری در زمینه‌ی گاز بست. یکی از مفاد این قرارداد، ساختن کارخانه‌ی تبدیل گاز به مایع بود. اوائل ماه ژوئیه شرکت توتال اعلام کرد که از همکاری با ایران دوری می‌جوید. کریستف دو مارژری، رئیس توتال گفت که همکاری با ایران “از نظر سیاسی بسیار پرخطر است”. وی مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی فایننشیال تایمز، چاپ لندن گفت، در صورت سرمایه‌گذاری در ایران، «همه خواهند گفت که توتال برای پول هرکاری می‌کند.»

تشدید فشار بر جمهوری اسلامی

در کنار فشارهایی که بر شرکت‌های بزرگ جهان برای تحریم ایران وارد می‌شود، رایزنی‌های سیاسی برای وادارکردن جمهوری اسلامی به توقف غنی‌سازی اورانیوم ادامه دارد. روز سه‌‌شنبه، ۲۹ ژوئیه وزیر دفاع اسرائیل پس از دیدار با مقامات آمریکایی به خبرنگاران گفت، توانسته است دولت آمریکا را قانع کند که ایران برای امنیت جهانی خطر بزرگی محسوب می‌شود. اهود باراک تاکید کرد که به همین دلیل دولت اسرائیل گزینه‌ی نظامی علیه ایران را کنار نخواهد گذاشت.

همان روز کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز به جمهوری اسلامی هشدار داد، هرچه زودتر به بسته‌ی پیشنهادی گروه ۱ + ۵ پاسخ دهد.

مهلت دوهفته‌ای ایران برای پاسخ دادن به بسته‌ی پیشنهادی اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان روز شنبه، ۲ اوت (۱۱ مرداد) به پایان می‌رسد.

در این بسته، برای واداشتن ایران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم پیشنهاداتی مطرح شده که به گفته‌ی رایس “برای ایران سودمند هستند”.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید نمود که ایران نباید وقت‌کشی کند، زیرا با واکنش شدید غرب مواجه خواهد شد. رایس تهدید کرد: «ما تا کنون دو شیوه در پیش گرفته‌ایم. اگر یک شیوه جواب ندهد، به دیگری رو خواهیم آورد». منظور از دو شیوه، دو سیاست موازی تهدید و تشویق است.

فریار

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates