07.31.2008

ايتاليا: اروپا به اظهارات آیت الله خامنه ای پاسخ جدی بدهد

رادیوفردا: فرانکو فراتينی، وزير امور خارجه ايتاليا، پس از گفت وگو با ديوید ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، در لندن درباره برنامه هسته ای ايران گفت: از اظهارات آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، « بسيار مايوس» شده است.

فرانکو فراتينی تصريح کرد: کشورهای اروپايی لازم است به اين سخنان « پاسخی جدی و فوری» دهند.

آيت الله خامنه ای روز چهارشنبه در خصوص سياست های جمهوری اسلامی در قبال کشورهايی که وی انها را «استکبار» خواند، گفت:« يک قدم عقب نشينی در برابر مستکبران، منجر به يک قدم پيشروی آنان خواهد شد و اين تصور که عقب نشينی و «عدول از مواضع و حرفهای صحيح»، باعث تغيير سياست استکبار خواهد شد تصوری کاملاً غلط و بی اساس است».

آقای خامنه ای که روز چهارشنبه سخن می گفت، اظهار داشت: «توانايی های کنونی و نفوذ و اقتدار منطقه ای جمهور اسلامی قابل مقايسه با گذشته نيست و ما می دانيم که چه کار می کنيم و به کجا خواهيم رسيد.»

در حالی رهبر جمهوری اسلامی بر ادامه برنامه هسته ای ایران تاکید می کند که کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ منتظر پاسخ ایران به بسته پیشنهادی این کشورها هستند.

در همین زمینه، ديويد ميلیبند، وزير خارجه بريتانيا، نيز گفت که کشورهای اروپایی در انتظار پاسخ رسمی ايران تا روز شنبه آينده هستند.

اقای ميلیبند افزود که دولت بريتانيا اميدوار است بتواند به رويکرد دوگانه تشويق و تنبيه ايران را ادامه دهد.

آمريکا نیز روز چهارشنبه ضمن هشدار به ايران تاکيد کرد مهلت ايران برای ارائه پاسخ درمورد بسته پيشنهادی گروه ۱+۵ به تهران تا پايان اين هفته است و افزود، هرگونه سرپيچی ايران از اين مهلت، بدون پيامد نخواهد بود.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت: ايران در مذاکرات ژنو در ۱۹ ژوييه از مهلت دو هفته ای که تا شنبه آينده است آگاه بوده و آنرا پذيرفته است.

شان مک کورمک افزود: سرپيچی ايران از خواست متعارف و عادلانه شورای امنيت پيامدهای خود را دارد.

آقای مک کورمک ضمن هشدار به ايران گفت: هيچکس از جمله گروه ۱+۵ مايل نيست راه مجازات را در پيش گيرد، ولی اين امری جدی است و ما اعضای گروه ۱+۵ آمادگی داريم تا اگر ايران ما را به آن سمت سوق دهد، آن راه را برگزينيم.

خودداری از وقت کشی

فرانکو فراتينی همچنین روز سه شنبه با کاندواليزا رايس، وزير خارجه آمريکا،دیدار و درباره مسئله هسته ایران مذاکره کرده بود.

در جریان این دیدار، کاندواليزا رايس به ايران هشدار داد که بايد تا روز شنبه آينده، در پايان مهلت دو هفته ای پس از مذاکرات ژنو، به بسته پيشنهادی کشورهای ۱+۵ يک پاسخ جدی دهد و از وقت کشی خودداری کند.

خانم رايس با اشاره به اين که جهان نظاره گر ايران است، گفته بود:«ايرانی ها بهتر است بدانند اين مسئله ای نيست که بتوانند بر سر آن وقت کشی کنند.»

وزير امور خارجه آمريکا در پاسخ به اين پرسش خبرنگاران که اگر جواب ايران قانع کننده نباشد، آنگاه چه رويکردی در پيش خواهيد گرفت؟، گفته بود: «ما در اين خصوص تاکنون بسيار شفاف بوده ايم، ما دو شيوه [در مقابل ايران] در پيش گرفته ايم؛ اگر يک شيوه جواب ندهد، ما رويکرد ديگر را در پيش خواهيم گرفت.»

اشاره خانم رايس به سياست ها تحريم و تشويق ايران برای تعليق فعاليت های مربوط به غنی سازی ايران است.

آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و بريتانيا به همراه آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ در خرداد ماه سال جاری بسته ای حاوی مشوق های اقتصادی به ايران ارائه کردند تا از اين طريق تهران را ترغيب کنند که فعاليت های حساس خود را متوقف کند.

در جريان نشست وزيران امور خارجه گروه ۱+۵ و خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، با سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران در ژنو به تهران دو هفته فرصت داده شد تا به اين بسته پيشنهادی پاسخ دهد.

ايران پس از مذاکرات ژنو تا کنون به طور مشخص به بسته پيشنهادی پاسخ نداده است و تصريح می کند که برای پاسخ دادن به اين پيشنهاد، ضريب الاجلی مشخص نشده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، روز يکشنبه گفته بود که در مذاکرات ژنو درباره پروده هسته ای ايران، «بحث تعيين ضرب الاجل» در ميان نبوده است.

آقای قشقاويی افزوده بود:«به هيچ وجه بحث تعيين اولتيماتوم و ضرب الاجل در ميان نبود بلکه در جريان مذاکرات قرار بر اين بود که در مدت دو هفته موضوع مورد بررسی ايران قرار بگيرد.»

روند غنی سازی که کاربرد دوگانه نظامی و غير نظامی دارد از سوی شورای امنيت سازمان ملل و آژانس بين المللی انرژی اتمی موضوعی نگران کننده در برنامه هسته ای ايران به شمار می رود که می تواند ايران را به دانش ساخت سلاح هسته ای مجهز کند.

اين در حالی است که تهران ماهيت اين برنامه را غير نظامی و صلح آميز و برای توليد برق عنوان کرده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates