07.31.2008

آمریکا از اسراییل ایران را زیر نظر خواهد داشت

پیک ایران: “نزاویسیمایا گازیتا”، خبرگزاری «ریا نووستی» : آمریکا رادار سیستم ضد موشکی را در اسراییل مستقر خواهد کرد که بعدا به طور مشترک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. انتظار می رود که این رادار در اوائل سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد. واشنگتن همچنین از برنامه توسعه سیستم های دفاع ضد موشکی اسراییل حمایت مالی خواهد نمود.
راداری که قرار است در اسراییل ساخته شود مانند همان راداری خواهد بود که قرار است در چک مستقر گردد. به گفته مقامات آمریکایی این رادار می تواند اهدافی به اندازه یک توپ تنیس را از فاصله 4700 کیلومتری رویت کند. این رادار به موشک های رهگیر “ارو” اسراییلی کمک خواهد کرد که موشک های بالستیکی ایران را در نیمه مسیر پروازی ( مسیر پرواز بالستیکی در حدود 11 دقیقه است) منهدم سازد.
جف مورل دبیر مطبوعاتی پنتاگون طی کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: مانند اسراییلی ها ما شاهدیم که ایرانی ها روند ارتقاء توان موشکی خود را تسریع بخشیده اند و ما به اسراییلی ها کمک خواهیم کرد که بتوانند هر چه سریعتر دفاع خود را تقویت کنند. ایهود باراک وزیر دفاع اسراییل توضیح داد که رادار جدید تا قبل از اینکه رییس جمهور جدید آمریکا کار خود را آغاز کند، بکار خواهد افتاد.
یک مقام عالیرتبه پنتاگون به “سی ان ان” اطلاع داد که استقرار رادار با عقد توافقنامه میان دو کشور همراه خواهد بود. این مسئله به اسراییلی ها اجازه خواهد داد که از آمریکا “هشدار های اولیه” پرتاب های موشکی که از طریق ماهواره ها دریافت می شود را نیز کسب کنند. همچنین کمک های فنی و مالی برای ایجاد سیستم های دفاعی از موشکی های میانبرد نیز در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
از جمله در جریان مذاکرات در واشنگتن حضور مالی آمریکا در طراحی سیستم های دفاعی برد کوتاه “گنبد آهنین” و “پراشا داوود” بررسی شد. نظامیان اسراییلی گزینه دریافت مجموعه های پدافندی “وولکان-فالانکس” که می تواند موشک های “قسام” جنگجویان فلسطینی را منهدم سازد را نیز مطرح کردند.
در این میان رادار سپر ضد موشکی در اسراییل مانند راداری خواهد بود که قرار در چک مستقر شود. این موضوع بار دیگر صداقت اعلامیه های واشنگتن در مورد این استقرار سپر ضد موشکی در اروپا به خاطر جلوگیری از ایران بوده و نه علیه روسیه را تحت تردید قرار می دهد.
سرلشکر ویکتور یسین رییس اسبق نیروهای استراتژیکی موشکی روسیه به “نزاویسیمایا گازیتا” گفت که رادار اسراییلی یکی از تدابیر مقابله با تهدیداتی است که آمریکایی ها نگران آن از سوی ایران هستند. وی توضیح داد: بر کسی پوشیده نیست که آمریکایی ها مسئول دفاع از اسراییل در برابر ایران هستند و در اینده نیز احتمال دارد که واشنگتن فقط به استقرار رادار بسنده نکند.
به اعتقاد وی آمریکایی ها به احتمال قوی خود این رادار را اداره خواهند کرد و اطلاعات دریافتی را در اختیار اسراییل قرار خواهند داد. اسراییل نیز می تواند موشک های ضد موشک “ارو” خود را با تکیه بر اطلاعات رادار آمریکایی مورد استفاده قرار دهد. “ارو ” سیستم خودکاری است که به توان رویتی و هدفگیری خود مجهز است.
ژنرال یسین تاکید کرد که بعد از استقرار رادار(در اسراییل) امکان تجهیزات سپر ضد موشکی آمریکا که در کشتی ها مستقر شده اند نیز به مراتب افزایش خواهد یافت. آنها امکان خواهند یافت که موشک های ایرانی را در مرحله فعال مسیر پروازی مورد هدف قرار دهند.
وی درباره سپر ضد موشکی در اروپا گفت که اگر این رادار فقط علیه موشک های ایرانی در نظر گرفته شده باشد, بعد از استقرار رادار در اسراییل بدرد نخواهد خورد. وی افزود: برنامه موشکی ایران فقط بهانه ای برای ایجاد کمربند سوم دفاع ضد موشکی آمریکاست که در اصل برای مقابله با تهدیدات موشکی روسیه در نظر گفته شده است”.

با اصابت این گلوله ها، موتور سمت راست هواپیمای دوران از کار می افتد ولی او بازهم تصمیم به ادامه عملیات می گیرد. بنابراین هواپیماها به سمت جنوب شرقى شهر بغداد که پالایشگاه «الدوره» در آن جا بود ادامه مسیر می دهند…
عصرایران - برگزاری اجلاس غیر متعهد ها در تهران ، یادآور یکی از مهم ترین خاطرات سیاسی - نظامی مربوط به دوران دفاع مقدس است که قرار بود این اجلاس در بغداد برگزار شود و ایران نیز به شدت در صدد جلوگیری از برگزاری آن توسط کشوری بود که با ما می جنگید.

کنفراس غیرمتعهدها در بغداد باید لغو شود

در سال 1361 جنگ تحمیلى هر روز شعله‏ورتر مى‏شد و صدام رئیس دولت بعث عراق براى مانور سیاسى از برپایى کنفرانس غیرمتعهدها سخن مى‏گفت و از مدت‏ها قبل به کمک آمریکا بغداد را به دژ نفوذ ناپذیرى تبدیل کرده و تبلیغات بسیار وسیعى به راه انداخته بود؛ تا حدى که براى سران غیرمتعهد بنزهاى سفارشى‏اش را روى اتوبان‏هاى نوساز بغداد راه انداخت و هم مدام، تبلیغ مى‏کردند که ایران نمى‏تواند بغداد را ناامن کند.

در این زمان بود که ایجاد ناامنى در استان بغداد در دستور کار نظامى - سیاسى جمهورى اسلامى قرار گرفت تا ضمن هدف قرار دادن تأسیسات پالایشگاهى «الدوره» در جنوب شرقى شهر بغداد، از برگزارى نشست سران غیرمتعهدها جلوگیرى شود.

در این شرایط بود که سرهنگ خلبان “عباس دوران” براى جلوگیرى از تشکیل کنفرانس سران غیرمتعهدها در تاریخ بیستم تیر سال 1361 مأموریت یافت تا پایتخت عراق را ناامن نماید.

دوران باید بغداد را نا امن می کرد. از مرز گذشت، میان رادار دشمن به حرکت ادامه داد و آسمان بغداد را تهدید کرد. خیلی عجیب است که یک هواپیما برود و یک کشور را آن هم با جدیدترین تجهیزات به هم بزند. شهید دوران در نامه هاى مربوط به این ماموریت، مقابل اسم پدافندهاى مختلفى که عراق از کشورهاى اروپایى خریده بود، نوشته است: نود درصد احتمال برگشت نیست.

هدف پالایشگاه الدوره و ناامن نشان دادن بغداد

31 تیرماه سال 1361 فرا می رسد. خلبانان انتخاب می شوند. تصمیم بر این می شود که سه فروند فانتوم کاملا مسلح به پرواز درآیند هر سه تا مرز پرواز کنند و تنها دو فروند از مرز گذشته و به هدف حمله ور شوند و فانتوم سوم در همان جا منتظر بماند تا در صورت نیاز به آنها بپیوندد. خلبانان مأموریت یافتند روى بغداد عملیاتى انجام دهند. هدف آنها بمباران پالایشگاه بغداد، نیروگاه اتمى بغداد و پایگاه الرشید یا ساختمان اجلاس در بغداد بود.

هر سه تا مرز پرواز می کنند آنگاه یکی جدا شده و دو فروند دیگر به فرماندهی دوران وارد خاک عراق می شوند. هیچ خبری نبود تا 15 کیلومترى بغداد که ناگهان جنگنده ها با دیوار آتش و پدافند دشمن روبه‏رو می شوند و در همین فاصله چند گلوله به یکی از هواپیماها برخورد می کند.

با اصابت این گلوله ها، موتور سمت راست هواپیمای دوران از کار می افتد که او بازهم تصمیم به ادامه عملیات می گیرد. بنابراین هواپیماها به سمت جنوب شرقى شهر بغداد که پالایشگاه «الدوره» در آن جا بود ادامه مسیر داده و با این که پدافند دشمن بسیار قوى بود، تمام بمب‏ها را روى این پالایشگاه تخلیه می کنند.

بعد از تخلیه بمب‏ها به مسیرى ادامه می دهند که در واقع این مسیر در نهایت به سالن کنفرانس سران غیرمتعهدها ختم می شد. پالایشگاه به شدت در آتش می سوخت و دودهای ناشی از سوخت پالایشگاه فضا را پوشانده بود تا این لحظه عملیات کاملا موفقیت آمیز بود.

در همین زمان عقب هواپیمای دوران نیز مورد اصابت چندین گلوله ضدهوایی قرار می گیرد؛ به طوری که قسمت عقب جنگنده از بین می رود. در این لحظه هواپیما در آتش می سوخت عباس از خلبان عقب (سرتیپ آزاده منصور کاظمیان) می خواهد که هواپیما را ترک کند و به دلیل این که جوابی نمی شنود، دکمه خروج اضطراری کابین عقب را می زند و کاظمیان به بیرون پرتاب می شود زنده می ماند و به اسارت در می آید.

عباس در این لحظه طبق گفته های قبلی خود تصمیمی مبنی بر ترک هواپیما ندارد.
وى بارها مى‏گفت اگر هواپیما بال نداشته باشد خودم بال در آورده و بر سر دشمن فرود مى‏آیم.

شعله های آتش هرلحظه شدیدتر می شد ولی عباس می خواست پروازی دیگر را شروع کند. هواپیما هر لحظه ارتفاع کم می کرد. عباس در این لحظات هتل محل برگزاری اجلاس را می بیند و شاید با خود زمزمه می کند چه هدفی بهتر از آن جا؟ به سوی هتل حرکت کرده و هواپیما را درحالی که هنوز هدایت آن را برعهده داشتف به ساختمان هتل می کوبد و پروازی دیگر را آغاز می کند.

عقاب بال سوخته نیروی هوایی قهرمان دلیر مردم ایران افتخاری دیگر نصیب نیروی هوایی و کشورش می کند.

با این حرکت شجاعانه، سران کشورها به این نتیجه می رسند که آسمان بغداد به هیچ وجه امن نیست و تصمیم می گیرند که اجلاس در دهلی نو انجام پذیرد.
پیگر پاک سرلشکر خلبان شهید عباس دوران بعد از 22 سال دوری از وطن به کشور بازگشت و در زادگاهش به خاک سپرده شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates