09.8.2008

27 سال پس از انفجار دفتر نخست وزیری: تقاضا برای محاکمه مجدد متهمان ترور رجایی و باهنر

عصرایران: همت ، علاوه بر نبوی ، سازگارا، حجاریان و کشمیری ، یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس هشتم را متهم دیگر این ماجرا می نامد و رسیدگی به پرونده او را آزمونی برای اصولگرایان می شمارد.
عصرایران - یک نشریه اصولگرا خواستار محاکمه متهمان پرونده انفجار نخست وزیری در سال 1360 شد که طی آن، رییس جمهور رجایی و نخست وزیر باهنر به شهادت رسیدند.

نشریه همت که توسط موسسه حفظ و بسط ارزش های دفاع مقدس منتشر می شود، در شماره اخیر خود پس از طرح این ادعا که پرونده انفجار 8 شهریور مورد رسیدگی کامل قرار نگرفته و متهمان هنوز آزاد هستند، خواستار بازگشایی مجدد این پرونده شد.

بنا به ادعای همت، متهمان پرونده 8 شهریور که به چهار دسته تقسیم می شدند:

دسته اول که به خارج از کشور گریخته اند، افرادی همچون کشمیری، جواد قدیری، محسن سازگارا و … که می شود توسط پلیس بین الملل تحت تعقیب قرار گیرند.

دسته دوم گروهی هستند که در زمان رسیدگی به پرونده (سال 60 الی 65) بر مسند قدرت بوده اند و پس از مسکوت ماندن پرونده به تدریج ارتقای جایگاه پیدا کرده اند اما هم اینک دیگر بر مسند قدرت نیستند.

بهانه شورای عالی قضایی در آن دوران امکان اخلال در شرایط بحرانی نظام بخصوص با توجه به صرف توان نظام در جبهه های جنگ بود. لکن این گروه دیگر در آن شرایط حساس و نظام نیز در آن شرایط اضطراری نیست. افرادی همچون بهزاد نبوی، سعید حجاریان .

دسته سوم نیز گروهی هستند که آن روز نیز بازداشت و بازجویی شدند و هیچ لطمه خاصی متوجه نظام نگشت و طبیعتا رسیدگی مجدد به اتهامات آنها نیز ضرری نخواهد داشت، افرادی همچون علی اکبر تهرانی، خسرو تهرانی، مصطفی قنادها و … چهارمین گروه نیز افرادی هستند که مرده اند، همچون دلنواز و تقی محمدی.

همت ، همچنین یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس هشتم را دسته تک نفره چهارم می نامد و رسیدگی به پرونده او را آزمونی برای اصولگرایان می شمارد.

این نشریه در ادامه آورده است: نکته دیگر این است که اگر در آن روز افرادی در سطوح بالای کشور همچون منتظری و … در ادامه رسیدگی قانونی به پرونده اخلال ایجاد می کردند، امروز دیگر چنین قدرتی ندارند و افرادی همچون حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، حجت الاسلام والمسلمین رییسی و … که درگیر مستقیم این پرونده بودند و آن روز از سوی برخی مسوولان قضایی مقبوض الید بودند، امروز مبسوط الید گشته اند .

از سوی دیگر در صورت رسیدگی به این پرونده که همواره یکی از پرابهام ترین اتهامات را متوجه نیروهای سیاسی کرده است، می توان یکبار برای همیشه به برائت یا مجرم بودن آنها رسید و از مرز اتهام عبور کرد.
با این وصف آیا زمان رسیدگی به پرونده ترور دو تن از بلندپایه ترین مقامات کشورمان نرسیده است؟

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates