11.14.2008

هزينه‌هاي ارتباطي در ايران و چند شريك تجاري‌؛ سرعت اينترنت در مالزي 1600برابر ايران است

برنانیوز: سرعت اينترنت در كشور مالزي 1600 برابر سرعت اينترنت در كشورماست، هزينه اينترنت در کره جنوبي براي هر مگابايت هزينه‌اي حدود 6 دلار يعني 6 هزار تومان محاسبه مي‌شود، اينترنت در كويت با سرعت حداكثر 8 مگابايت در دسترس همگان است و براي هر مگا بايت هزينه‌اي در حدود 200 هزار تومان دريافت مي‌شود…

باشگاه جواني برنا/ سعيد نوري آزاد - تا چند سال پيش كمتر كسي ايميل شخصي داشت يا حتي مقوله ارتباط آنلاين براي كمتر سازمان و نهادي قابل درك بود، اما امروزه كمتر كسي بدون اينترنت مي‌تواند امور روزانه را كاملا مرتب و دقيق انجام دهد يا حداقل اخبار و اطلاعات مورد نياز خود را بموقع به دست آورد.

براي دستيابي به اينترنت كه دنيايي مجازي ولي گسترده و پرمنفعت است، به يك خط ارتباطي نياز است كه براي آن چندين راه و فناوري مختلف وجود دارد، ازجمله استفاده از زيرساخت‌هاي موجود يعني از خطوطي مانند تلفن براي دسترسي به اينترنت. اين كار هم به 2 روش مورد استفاده است، هم مي‌توان با روش شماره‌گيري‌ (Dial up) و هم بدون شماره‌گيري با سرويس‌هاي ديجيتال‌ (DSL) اتصال برقرار كرد.

نوع دوم ارتباط به علت نداشتن تداخل با صوت و داشتن امكان برقراري ارتباط با سرعت چندين برابر معمول، در تمام دنيا داراي محبوبيت و طرفداران زيادي است. چندين نوع فناوري ديگر مانند انواع خطوط بي‌سيم و امثال آن مورد استفاده همگان است كه همه اين فناوري‌ها يك ابزار را فراهم مي‌كند، به نام اينترنت پرسرعت. در تمام دنيا اينترنت‌پرسرعت بنا به نظر مسوولان و دست‌اندركاران امر ارتباطات هر كشور داراي هزينه‌ها و كيفيت‌هاي متفاوتي است. با مقايسه‌اي ساده بين وضعيت اينترنت‌پرسرعت در ايران و چند كشور ديگر كه بيشتر از همسايگان ما هستند، تصوير دقيق‌تري از وضعيت اينترنت و ارتباطات در كشور به دست خواهد آمد.

100 هزار نفر در انتظار لينک مستمر اينترنت پر سرعت

طبق آمار دسترسي به اينترنت در ايران هم‌اكنون براي حدود 100 هزار نفر از طريق خطوط پرسرعت امكان‌پذير است كه تقريبا هيچ يك از آنها به داشتن يك لينك ارتباطي مستمر خوش‌بين نيستند و در بيشتر مواقع سرعت دسترسي با سرعت مورد قرارداد مغايرت فاحش دارد و چه‌بسا بسياري از مواقع به دلايل فني اين ارتباط كلا قطع شده و تقريبا چاره‌اي جز صبر كردن براي مشترك نمي‌ماند.

علاوه بر اينها، طبق قانون سرعت دسترسي براي مشترك خانگي صرفا تا سقف 128 كيلوبايت مجاز است كه همين ارتباط نيز غير از هزينه‌هاي اوليه هزينه ماهانه‌اي حدود 20 هزار تومان دربر دارد و نكته اينجاست كه در شهري مانند شهر تهران به علت استفاده مخابرات از فناوري 4 PCM و پست‌هاي RU كه امكان استفاده يك خط را براي چند نفر ممكن مي‌كند، امكان استفاده از خطوط DSL موجود نيست. اين مساله حتي در مناطقي كه خطوط ارتباطي آنها از نوع فيبر نوري است نيز امكان ارائه خطوط DSL را از بين برده است. با اين همه، بسياري بنا بر نياز خود مجبور به تهيه پهناي‌ باند مورد نظر هستند كه براي تهيه هر مگابايت بايد مبلغي در حدود يك ميليون تومان به صورت ماهانه متقبل شوند.

طبق قانوني كه در سال 85 تصويب شد، تنها مرجعي كه مي‌تواند خدمات اينترنت را در ايران عرضه كند، شركت مخابرات است و تقريبا هيچ نهاد، سازمان يا شخص حقيقي يا حقوقي اجازه ارائه خدمات اينترنت را به طور مستقيم ندارد. به عبارتي، تنها درگاه ارتباطي ايران با خارج كشور مخابرات با پهناي باند 6 تا 8 گيگابايت است كه به اندازه پهناي باند معمولي‌ترين دانشگاه‌هاي كشورهاي صنعتي هم نيست.

حال ببينيم در كشورهايي كه بيشتر شركاي تجاري ما هستند، چه مي‌گذرد.
اينترنت در راه ولايات افغانستان‌
كشور افغانستان با تجربه 6‌ ‌ساله در ارائه خدمات اينترنت، در حال پيشرفت در ارائه خدمات اينترنتي به بسياري از ولايات خود است. در اين كشور خدمات موبايل و انواع شبكه‌هاي بي‌سيم به صورت چشمگيري رشد و توسعه داشته است كه ازجمله آن مي‌توان پوشش 75 درصدي تلفن همراه را نام برد.

4 اپراتور تلفن همراه كه به صورت خصوصي و دولتي اداره مي‌شوند، با پشتيباني از خدمات اينترنت روي تلفن همراه علاقه بسياري را براي استفاده از مزاياي كارها به صورت آنلاين ميان مشتركان خود به وجود آورده‌اند. خدمات آنلاين و پيشرفت‌هاي اينچنين آنقدر براي اين كشور اهميت داشته كه دولت جنگ‌زده افغانستان مناقصه‌اي را براي اجراي دولت الكترونيك برگزار كرده است و اين روزها برگزاري دوره‌هاي آموزش مجازي و آزمون‌هاي آنلاين براي مردم شهرهاي بزرگ افغانستان ناآشنا و غريب نيست.

هزينه دسترسي به اينترنت در افغانستان با پهناي باند128 كيلوبايت براي هر ماه حدود 20 هزار تومان و هزينه يك دقيقه مكالمه با تلفن همراه از 100 افغاني در 2 سال پيش به 5 افغاني تنزل پيدا كرده است. بالا بودن هزينه ارتباط اينترنتي نيز بيشتر به علت نبود زيرساخت‌هاي كابلي در اين كشور است كه با توجه به سرعت اقدامات انجام شده به نظر مي‌رسد اين مشكل نيز در مدت كوتاهي برطرف خواهد شد.
تركيه؛ ‌مهم‌ترين درگاه‌هاي ارائه خدمات اينترنت
اين كشور كه براي خود در رده‌بندي‌هاي جهاني جايي باز كرده، در ميان 30 كشور اتحاديه اروپايي داراي مقام آخر از نظر قيمت خدمات اينترنت است، به طوري كه هزينه هر مگابايت در اين كشور بين 35 تا 97 هزار تومان متفاوت است كه اين رقم در كشور ما حدود 800 تا يك ميليون تومان است. دسترسي به اينترنت براي كاربران در تركيه از نظر پهناي باند محدود نيست و اين كشور يكي از مهم‌ترين درگاه‌هاي ارائه خدمات اينترنت به كشورهاي همسايه و آسياي ميانه ازجمله ايران است.
مبارزه با شكاف ديجيتالي در آلمان 8/5 درصد رشد داشته
آلمان در سطح اتحاديه اروپايي يكي از كشورهاي پيشگام در عرصه فناوري اطلاعات و ارتباطات است. هم‌اكنون در آلمان 12 ميليون و 400 هزار خط باند پهن براي اتصال به اينترنت وجود دارد كه از اين ميان 9 ميليون و 900 هزار خط پهناي باند را شركت مخابرات آلمان در اختيار دارد.

براساس آمارهاي به دست آمده، 36/16 درصد از كاربران آنلاين آلماني از اينترنت پرسرعت استفاده مي‌كنند كه اين ميزان بسيار كمتر از كشورهاي دانمارك و هلند است كه در اتحاديه اروپايي از رهبران اين عرصه به شمار مي‌روند. طبق اين آمار، 30 درصد كاربران آنلاين در هلند و دانمارك از اينترنت پرسرعت استفاده مي‌كنند.

گزارش اتحاديه اروپايي كه در ژوئيه 2007 در خصوص گسترش پهناي باند و مبارزه با شكاف ديجيتالي در 27 كشور اروپايي منتشر شد نيز نشان مي‌دهد مبارزه با شكاف ديجيتالي در آلمان 8/5 درصد رشد داشته است. از سوي ديگر، افزايش رشد استفاده از اينترنت در آلمان تا ژوئن 2006 موجب شد در بازار اين كشور بيش از 12 ميليون مشترك جديد براي شبكه ADSL ايجاد شود. پيش‌بيني مي‌شود اين رقم تا سال 2009 به 2 برابر افزايش يابد.
چين‌ در استفاده از اينترنت گوي سبقت را از آمريکا ربود
پيش‌بيني مي‌شود در اواخر سال 2008 با رسيدن شمار كاربران دائم اينترنتي چين به 250 ميليون نفر اين كشور براي كسب عنوان دارنده بيشترين كاربران اينترنتي جهان گوي سبقت را از آمريكا خواهد ربود و به حريفي سرسخت تبديل خواهد شد.

بر اساس گزارش مركز اطلاعات شبكه اينترنت چين، شمار كاربران اينترنت چين تا پايان سال 2007 به 200 ميليون نفر افزايش يافته و اين كشور را پس از آمريكا در رده دوم قرار داده است. رونق اقتصادي چين امكان دسترسي بيشتري به رايانه و اينترنت را فراهم و اين كشور را به يكي از بازارهاي اينترنتي با سرعت رشد بالا تبديل كرده است. هم اكنون تعداد كاربران اينترنت در اين كشور به 210 ميليون نفر رسيده است. اين رقم تكان‌دهنده بيش از 50 درصد بيشتر از سال قبل و بيش از 3 برابر تعداد كاربران در هند است.

بنا بر اعلام بانك سرمايه‌گذاري مورگان استنلي، چين طي چند ماه آينده بيش از آمريكا، كاربر اينترنت خواهد داشت و به دليل آن ‌كه نسبت جمعيتي كه در چين از اينترنت استفاده مي‌كنند، همچنان پايين است؛ يعني فقط 16 درصد، اين رشد سريع تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت. هزينه استفاده از اينترنت در كشور چين در بسياري از مكان‌هاي عمومي ماند هتل‌ها رايگان است و براي اشتراك خطوط پر سرعت براي هر مگابايت چيزي حدود 15 تا 20 هزار تومان بايد از سوي مشتركان پرداخت شود؛ همچنين چين يكي از بيشترين آمارها را در معتادان اينترنتي دارد و دولت نيز بودجه خاصي را براي اين درمان نوع اعتياد در نظر گرفته است.
گسترش استفاده از اينترنت در عراق‌
با وجود فضاي خفقان در دوران رژيم صدام و اوضاع آشفته كنوني در اين كشور، اينترنت با سرعت 144 كيلوبايت با قيمتي حدود 25 هزار تومان قابل دسترسي است و البته بعلت نداشتن زيرساخت‌هاي كابلي، اين كشور نيز مانند افغانستان بيشتر به سمت خدمات بي‌سيم گرايش پيدا كرده است. كافي نت‌ها نيز در اين كشور براي هر ساعت استفاده هزينه‌اي حدود 800 تومان دريافت مي‌كنند. خدمات تلفن همراه و اينترنت روي تلفن همراه نيز به سرعت در حال گسترش است.

كويت ‌… اينترنت با کيفيت بالا
اينترنت در كويت با سرعت حداكثر 8 مگابايت در دسترس همگان است و براي هر مگا بايت هزينه‌اي در حدود 200 هزار تومان دريافت مي‌شود كه با احتساب درآمد سرانه مردم كويت، اين رقم در اين كشور مبلغ ناچيزي به حساب مي‌آيد.

خدمات تلفن همراه و اينترنت تلفن همراه در اين كشور چندين سال است كه توسط شركت‌هاي داخلي و خارجي با كيفيت بسيار بالا ارائه مي‌شود و در بسياري از مناطق شهري نيز اينترنت بي‌سيم به صورت رايگان در اختيار همگان است. بانكداري الكترونيك نيز يكي از عمومي‌ترين پيشرفت‌هاي اين كشور است. بازار و بورس نيز داراي خدمات آنلاين بسيار مطلوبي هستند كه شيوه ارائه خدمات را در اين كشور بسيار متحول كرده است.
پاكستان‌ و پيامك مجاني در ماه
در اين كشور كه داراي چندين دانشگاه معتبر و مراكز تجاري فعال است، هزينه استفاده از اينترنت براي هر مگابايت تقريبا 30 هزار تومان است و براي كاربران خانگي نيز محدوديتي وجود ندارد. تنها يك اپراتور تلفن همراه اين كشور 32 ميليون مشترك دارد و خدماتي چون 5000 دقيقه مكالمه رايگان و 1000 پيامك مجاني در ماه در قالب بسته‌هاي تشويقي به مشتركان خود ارائه مي‌كند و هزينه استفاده از GPRS بر تلفن همراه در اين كشور براي هر مگابايت 280 تومان است، يعني يك ششم هزينه اين سرويس در ايران.
نفوذ 90 درصدي اينترنت كره جنوبي‌ در کاربران خانگي
هزينه اينترنت در اين كشور با داشتن ضريب نفوذ 90 درصدي در ميان كاربران خانگي كه آماري بالاتر از كشورهايي مانند ژاپن و هند است، براي هر مگابايت هزينه‌اي حدود 6 دلار يعني 6 هزار تومان محاسبه مي‌شود. پهناي باند 10 مگابايتي در اين كشور براي كاربران خانگي به امري عادي و خدمتي عمومي تبديل شده است. در اين كشور كه بزرگ‌ترين ارسال‌كننده وسايل الكترونيك به ايران است، تجارت الكترونيك و بالاتر از آن دولت الكترونيك بخوبي رواج يافته و ميزان معاملات در بستر اينترنت مبلغ قابل توجهي از حجم تجارت اين كشور را در بر مي‌گيرد. دانشگاه‌هاي اين كشور نيز تقريبا بدون محدوديت از اينترنت استفاده مي‌كنند.
سرعت اينترنت در مالزي‌ 160 برابر ايران
سرعت اينترنت در اين كشور اسلامي سرعتي بالغ بر 1600 برابر سرعت اينترنت در كشورماست و هزينه هر مگابايت از آن تقريبا 3هزار تومان است كه در بيشتر اماكن اينترنت بي‌سيم به صورت رايگان در اختيار همگان است و نيز استفاده از اينترنت باند پهن براي كسي محدود نيست. خدمات اينترنت Wimax نيز با قيمت هر مگابيت 23 هزار تومان در اين كشور عرضه مي‌شود. اين كشور به عنوان برترين بانكدار الكترونيك در ميان كشور‌هاي اسلامي شناخته شده است.
و اما چند نكته‌ …
اول ينکه براساس برنامه چهارم توسعه تا پايان سال 88 تعداد پورت‌هاي فعال ADSL (اينترنت پرسرعت)‌ بايد به 5/1 ميليون پورت برسد؛ درحالي كه هم اكنون كه در سال چهارم برنامه بسر مي‌بريم، كمتر از 100 هزار پورت فعال ADSL وجود دارد. به عبارت ديگر نفوذ ADSL در ايران يك نهم ميزان پيش‌بيني شده در برنامه چهارم توسعه است. شركت مخابرات با فراهم نكردن تسهيلات لازم و محدود كردن سرعت اينترنت ADSL باعث ورشكستگي شركت‌هايPAP شده و اكنون نيز برخلاف اصل 44 قانون اساسي در مورد لزوم توجه به امر خصوصي‌سازي، خود براي راه‌اندازي پورت‌هاي ADSL وارد عمل شده است.

دوم؛ در بيشتر كشورهاي شريك تجاري ايران خدمات آنلاين مهم‌ترين وظيفه و هدف دولت به شمار مي‌رود. براي تحقق آن نيز قوانين و امكانات در يك جهت سازماندهي شده و منابع به جاي سرگردان ماندن بين دستورات مديريتي و تلف شدن در بي‌برنامگي‌ها، در جهت تحقق قوانين استفاده مي‌شوند.

سوم؛ با وجود سند چشم‌انداز و جايگاه روشن خدمات الكترونيك در بستر اينترنت و اهدافي كه براي تجارت و دانش در نظر گرفته شده است، ديگر جايي براي اما و اگرها در ارائه خدمات و افزايش بي‌رويه تعرفه‌هاي ارتباطي از جمله اينترنت، تلفن ثابت و همراه، پيام كوتاه و ديگر انواع آن نمي‌ماند و دستگاه‌هاي مسوول بايد در اين باره شفاف ‌سازي كنند.

حال بايد انديشيد مشكل كار كجاست؟ آيا انحصارگري مخابرات و عدم شفافيت اين وزارت مشكل اصلي است؟ آيا الزامات اجرايي قانون براي تحقق مصوبات، ناكارآمد يا ناكافي بوده است؟ و آيا اصولا لزوم پيشرفت و كم كردن طول و عرض شكاف ديجيتال ميان كشور ما و جهان صنعتي در ميان مسوولان و نيروهاي دستگاه اجرايي معني و مفهومي دارد؟

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates